Satın Alma Rehberi

2023’ün En İyi Su Geçirmez Kameraları

Su geçirmez kameralar, güneşli bir sahil tatili, heyecan verici bir deniz altı dalışı ve hatta karlı yamaçları parçalamak için mükemmel bir arkadaştır. Su geçirmez kameralar, fotoğrafçıların benzersiz su altı perspektifleri yakalamasına ve güzel deniz yaşamını fotoğraflamasına olanak tanır. Ayrıca su sporlarının muhteşem aksiyon çekimlerine de olanak tanırlar.

Nauticam, Sea & Sea, Aquatica, Ikelite, Marelux, Isotta ve daha fazlası gibi saygın şirketlerden birçok DSLR ve aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri için özel su altı muhafazası satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu su geçirmez muhafazalar, en sert su fotoğrafçıları dışında herkes için aşırı derecede pahalıdır ve özel aydınlatma eklentileri olmadan bazen 5.000 dolardan fazlaya mal olur. Bu kılavuzda su altı barınaklarına yer verilmeyecektir.

Bu satın alma kılavuzu, öncelikle hepsi bir arada fotoğraf ve video performansı sunan ve 1.000 ABD dolarının altında olan bağımsız su geçirmez kameralara odaklanmaktadır. Ancak, belirli derinlik derecelerine sahip tüm kameraları tartışmadan önce, mevcut olan hava koşullarına en dayanıklı ILC’ler olduklarından, OM Digital Solutions’ın en yeni değiştirilebilir lensli kameralarını (ILC) tartışmaya değer. Kelimenin tam anlamıyla “su geçirmez” olmasa da, OM Digital’in kameraları, gerçek su geçirmez kameraların boy ölçüşemeyeceği görüntü kalitesi, performans ve çok yönlülük sunarken, birçok fotoğrafçı için suya oldukça dayanıklı olabilir.

Daha sonra dikkatimizi özel, tamamen su geçirmez kameralara çevireceğiz. Su geçirmez kameralar genellikle kompakt, hafif tasarımlara ve suya karşı geniş kapsamlı yalıtıma olanak tanıyan küçük görüntü sensörlerine ve dahili lenslere sahiptir. Bu listedeki bazı kameralar aşırı su altı derinlikleri için üretilmişken, diğerleri benzer şekilde hem karada hem de suda yapılan arayışlar için çok uygun olan hibrit kameralardır. OM Sistem kameraları hariç hepsinin ortak noktası, uzun süreler boyunca bile su altındayken tam korumadır.

En İyi Hava Koşullarına Dayanıklı Değiştirilebilir Lensli Fotoğraf Makinesi: OM System OM-1

OM Dijital OM-1

Temel özellikler: 20 megapiksel yığınlı Micro Four Thirds sensör; değiştirilebilir lens tasarımı; 4K/60p video; IP53 derecesi; 2.199$ (yalnızca gövde)

OM System OM-1, inanılmaz bir Micro Four Thirds kameradır. Satın alma kılavuzunun geri kalanını oluşturan “su geçirmez” ve “su altı” kameraların aksine, OM’nin kameraları dalış için üretilmemiştir. Bununla birlikte, aşırı hava koşullarına dayanacak ve önemli miktarda sudan sağ çıkacak şekilde inşa edilmişlerdir. Şnorkelli yüzme için değil, her türlü hava koşulunda fotoğraf çekmek veya büyük su sıçramalarına karşı hayatta kalmak için bir kamera arıyorsanız, OM-1 en iyi seçenektir.

OM-1, piyasadaki IP53 derecesine sahip tek değiştirilebilir lensli kamera. IP, “giriş koruması” anlamına gelir ve IP53 derecesi, OM-1’in üzerine 60 dereceye kadar açıyla su püskürterek çalışabileceği anlamına gelir. Hayır, onu su altına alamazsınız, ancak OM-1’in üstesinden gelemeyeceği tek yer orası.

2023un En Iyi Su Gecirmez Kameralari

Hava koşullarına optimum dayanıklılık sağlamak için OM-1, OM Digital’in yanında kullanıma sunulan OM 12-40mm f/2.8 II ve 40-150mm f/4.0 zoom’lar dahil olmak üzere en yeni IP53 dereceli lensleriyle eşleştirilmelidir . OM Digital kısa bir süre önce, IP53 derecesine sahip yeni bir makro lens olan OM M.Zuiko 90mm f/3.5 Macro IS Pro lensi piyasaya sürdü.

Zengin özellik seti ve değiştirilebilir lens tasarımı sayesinde OM-1 bu kılavuzdaki en çok yönlü kameradır. Kamera, yığılmış 20,1 megapiksel görüntü sensörü, yapay zeka destekli otomatik odaklama, 4K/60p video ve 120 fps’ye kadar sürekli çekim özelliklerine sahiptir.

Devamını okuyun: OM Digital OM-1 İncelemesi: Şimdiye Kadar Yapılmış En İyi Micro Four Thirds Kamera

1.500 Doların Altındaki En İyi Hava Koşullarına Dayanıklı Değiştirilebilir Lensli Fotoğraf Makinesi: OM System OM-5

OM Dijital OM-5

Temel özellikler: 20 megapiksel Micro Four Thirds sensör; değiştirilebilir lens tasarımı; 4K/30p video; IP53 derecesi; 1.199 ABD doları (yalnızca gövde)

Aynı “tam olarak su geçirmez değil” niteliği, OM’nin en yeni kamerası, kompakt ve uygun fiyatlı OM Digital OM-5 için de geçerlidir . 1.199 ABD Doları (yalnızca gövde) fiyatıyla OM-5, OM-1’den 1.000 ABD Doları daha ucuzdur, ancak yine de aynı son derece etkileyici IP53 derecesini içerir; ancak ıslanabilecekleri durumlarda fotoğraf çekin – gerçekten ıslansalar bile.

OM-5, OM Digital’in en son kümelenmiş sensör tasarımına veya kümelenmiş sensörün izin verdiği süslü AI otomatik odaklama özelliklerine sahip değil, ancak OM-5 yine de bir yumruk atıyor. 20,4 megapiksel görüntü sensörü üst düzey görüntü kalitesi vaat ediyor ve beş eksenli gövde içi görüntü sabitleme (IS), uyumlu bir IS donanımlı lensle birlikte kullanıldığında çok etkileyici 7,5 EV sabitleme adımları için derecelendirildi.

OM-5 aynı zamanda 50 megapiksel elde tutulan yüksek çözünürlüklü çekim modu, Canlı Nötr Yoğunluk (ND) modu, dahili odak istifleme, yüksek çekim hızları, Yıldızlı Gökyüzü otomatik odaklama ve daha fazlası gibi heyecan verici hesaplamalı fotoğrafçılık özellikleri içerir.

500 Doların Altındaki En İyi Kompakt Su Geçirmez Fotoğraf Makinesi: Olympus Tough TG-6

Olympus Zor TG-6

Temel özellikler: 12 MP sensör ve 25-100 mm’ye eşdeğer lens; 4K/30p video; 50 fit’e (15 metre) kadar su geçirmez; 499 $

Olympus TG-6, uzun bir popüler, ultra sağlam kompakt fotoğraf makinesi serisinin en yenisidir. Artık OM Digital Solutions olarak bilinen Olympus’un görüntüleme bölümü, 2019’da TG-6’yı piyasaya sürdü, bu nedenle kamera nispeten uzun. Ancak şüpheniz olmasın, TG-6 sağlam, su geçirmez bir fotoğraf makinesi arayan fotoğrafçılar için mükemmel bir seçenek olmaya devam ediyor.

TG-6, 12 megapiksel arkadan aydınlatmalı CMOS görüntü sensörünü dahili 4x optik yakınlaştırma lensiyle (dijital yakınlaştırmayla 8x) birleştirir. Objektif, 25-100 mm’lik eşdeğer bir odak uzaklığı aralığı ve f/2.0 ile f/4.9 arasındaki diyafram aralıklarını sunar. TG-6, saniyede 30 kareye kadar 4K UHD video ve 120p’ye kadar Full HD video kaydeder. Bu arada, TG-6, her önceki TG modelinde olmayan RAW fotoğraflar çekebilir.

TG-6’nın en iyi özelliklerinden biri sağlam, kullanıcı dostu tasarımıdır. TG-6, çok sayıda fiziksel kontrol, 3 inçlik geniş bir arka LCD ve inanılmaz sağlamlık içerir. Olympus TG-6, 15 metreye kadar su geçirmez, 2,1 metreden sert bir yüzeye düşürüldüğünde darbeye ve -10 santigrat dereceye kadar donmaya karşı dayanıklıdır.

Olympus Tough TG-6, siyah veya kırmızı renklerde 499,99 $ karşılığında mevcuttur. İsteğe bağlı bir eklenti makro halka ışığı 39,95 $. İsteğe bağlı bir balıkgözü lens dönüştürme adaptörü yaklaşık 20 $ karşılığında mevcuttur.

En İyi Dalış Kamerası: SeaLife Micro 3.0

SeaLife Mikro 3.0

Temel özellikler: 16 megapiksel sensör ve 19 mm’ye eşdeğer lens; 4K/30p video; 200 fit’e (61 metre) kadar su geçirmez; 599 dolar

Su altı da dahil olmak üzere çok yönlü macera fotoğrafçılığı için üretilmiş TG-6’nın aksine, SeaLife Micro 3.0, sıfırdan su fotoğrafçılığı için üretilmiş amaca yönelik bir su altı bas ve çek kamerasıdır. SeaLife Micro 3.0, çok etkileyici olan 200 fit (61 metre) derinliğe kadar derecelendirilmiştir.

SeaLife Micro 3.0, 16 megapiksel Sony yapımı CMOS görüntü sensörüne ve 19 mm eşdeğeri f/2.8 sabit lense sahiptir. Kamera 4K/30p ve 1080/120p video, RAW ve JPEG görüntüler çeker ve 64 GB dahili belleğe sahiptir.

SeaLife Micro 3.0, TG-6’dan daha büyük ve güçlüdür; mod kadranı ve standart düğmelerden kaçınarak deklanşöre ve video, menü ve oynatma için büyük düğmelere sahiptir. Eldiven takarken bu büyük kontrollerin çalıştırılması kolay olmalıdır. Kamera, biraz küçük olan 2,4 inçlik bir LCD’ye sahiptir.

SeaLife Sea Dragon harici ışıklı SeaLife Micro 3.0

Ek özellikler arasında Wi-Fi bağlantısı, saniyede 10 kare seri çekim, beş sahne modu, su altı renk düzeltme ve kalıcı mühürleme yer alır. Kamera aynı zamanda karadaki aktiviteler için çekim modları sağlar, bu nedenle sadece su altı kullanımı için değildir. Bununla birlikte, su altı merkezli tasarım göz önüne alındığında, su üstü fotoğrafçılığı için iyi bir seçim olması pek olası değildir. SeaLife Micro 3.0, daha derin deniz fotoğrafçılığı için Sea Dragon LED fotoğraf-video dış ışıklarıyla uyumludur.

SeaLife Micro 3.0, 599 $’a satılıyor ve bu da onu listemizdeki en pahalı kameralardan biri yapıyor.

En İyi Tüplü Dalış Kamerası: Paralenz Vaquita 4K

Paralenz Laquita 4K

Temel özellikler: 12 megapiksel sensör ve 135 derecelik görüş alanına sahip lens; 4K/60p video; 350 metreye (1.150 fit) kadar su geçirmez; 799 dolar

Not: Vaquita 4K’nın arkasındaki şirket Paralenz iflas başvurusunda bulundu. Şirketin mali sorunları kamera için gelecekteki desteği etkileyebileceğinden, bunu dikkate alın. Ayrıca, şirketin web sitesi artık mevcut değil.

SeaLife Micro 3.0 su altı fotoğrafçılığı için, Paralenz Vaquita 4K ise özellikle tüplü dalış için üretilmiştir. Vaquita, belirgin bir silindirik form faktörüne, su altında kolay kullanım için tasarlanmış kontrollere ve ciddi dalgıçlar için üretilmiş çok sayıda özelliğe sahiptir.

Ücretsiz bir uygulama kullanarak Vaquita, belirli derinliklere ulaştığında kayıtları otomatik olarak başlatabilir ve durdurabilir. Kamera, 12 megapiksel görüntü sensörü ve 135 derecelik görüş alanına sahip yerleşik bir lens kullanarak 4K/60p ve 1080/240p video kaydeder. Kameranın 0,95 inçlik küçük bir OLED ekranı var.

Vaquita, listemizdeki tüm kameralar arasında en iyi dalış performansı olan 350 metreye (1.150 fit) kadar su geçirmezdir. Ayrıca, fotoğrafların ve videoların beyaz dengesini derinliğinize göre otomatik olarak ayarlamak için akıllı bir Derinlik Kontrollü Renk Düzeltme (DCC) özelliği içerir.

Şirketin mali sıkıntıları göz önüne alındığında, Paralenz Vaquita’yı bulmak biraz zor olabilir. Bununla birlikte, 799 $’lık fiyatıyla, kendini işine adamış dalgıçlar için ilgi çekici bir kamera. İlginç tasarımı, mükemmel derinlik derecesi ve sofistike dalgıç merkezli özellikleri sayesinde bu listeye dahil edilmeye değer.

Kutudan Çıkmaz En İyi Su Geçirmez Aksiyon Kamerası: GoPro HERO11 Black

GoPro Hero11 Black

Temel özellikler: 27 megapiksel sensör ve farklı lens modları; 5,3K/60p video; 33 fit’e (10 metre) kadar su geçirmez (isteğe bağlı kılıfla 60 metre kadar su geçirmez); 500 $

GoPro Hero11 Black, GoPro’nun bilinen yolundan sapmıyor. Bununla birlikte, birçok etkileyici özellik ve genel olarak sağlam performans sunan, saygıdeğer HERO aksiyon kameraları için iyi bir yükseltmedir.

Aksiyon kamerası, 27 megapiksel hareketsiz görüntüler yakalayan ve 5,3K çözünürlüğe ve saniyede 60 kareye kadar video kaydeden yeni bir büyük görüntü sensörüne sahiptir. GoPro’nun etkileyici HyperSmooth 5.0 video sabitlemesini ve AutoBoost sabitleme, 8:7 en boy oranı sensörü tarafından etkinleştirilen HyperView video, 8x ağır çekim, yıldız izleri ve ışıkla boyama modları dahil olmak üzere, bir çubuğu sallayabileceğinizden daha fazla özel özelliği içerir ve daha fazla.

GoPro HERO11, 33 fit (10 metre) derinliğe kadar su geçirmezdir; bu, aşırı dalışlar için pek uygun değildir, ancak çoğu su altı macerası için yeterlidir. Tipik yüzme ve şnorkelli yüzme için fazlasıyla yeterli. GoPro HERO11 ayrıca küçük bir form faktörü, çift ekran, şık bir bağlantılı uygulama ve hafif bir tasarımdan yararlanır. HERO11 yalnızca 154 gram ağırlığındadır.

2023un En Iyi Su Gecirmez Kameralari 008

GoPro, HERO11 için görüş alanını değiştirmek için lens modları, montajlar, uzaktan kumandalar ve su altı performansını iyileştirmek için koruyucu muhafaza dahil olmak üzere geniş bir aksesuar yelpazesi sunar. GoPro HERO11 Black, GoPro abonelik hizmetiyle 350 ABD dolarından başlar, ancak bağımsız bir aksiyon kamerası olarak satın alındığında 500 ABD dolarıdır.

Devamını okuyun: GoPro Hero11 Black İncelemesi: Kanıtlanmış Bir Formülde Sağlam Bir Yükseltme

Eklentilerle En İyi Su Geçirmez Aksiyon Kamerası: DJI Osmo Action 3 Diving Combo

DJI Osmo Action 3

Temel özellikler: 155 derecelik görüş alanına sahip 12 megapiksel sensör; 4K/120p video; Dive Combo ile 196 fit’e kadar su geçirmez; 329 Dolar (Dalış Kombosu için 408 Dolar)

GoPro HERO11 Black, olduğu gibi su altı fotoğrafçılığı için harikadır, ancak DJI Osmo Action 3 Diving Combo, paranızın karşılığını biraz daha fazla alan uygun fiyatlı bir alternatiftir. Özel dalış kiti, DJI Osmo Action 3 kamera, su geçirmez bir kılıf, yüzer bir kol ve buğu önleyici ekler içerir. Kombinasyon, tümü 400 doların biraz üzerinde olan 200 fitin (60 metre) hemen altında bir derinlik derecesi vaat ediyor.

DJI Osmo Action 3, ufukta sabit sabitleme ile 4K/120p video kaydeder, dikey video için hızlı açılan bir tasarıma sahiptir ve çift ekrana sahiptir. Birçok yönden tasarımı GoPro HERO11 Black’e oldukça benziyor.

2023un En Iyi Su Gecirmez Kameralari 010

Osmo Action 3, çözünürlük açısından HERO11 Black ile karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor. Osmo Action 3, GoPro’nun en yeni aksiyon kamerası tarafından çekilen 27 megapiksellik çekimler yerine 12 megapiksellik fotoğraflar çekiyor. Öte yandan Osmo Action 3, hiper atlamalı ve hızlandırılmış videolar için destek, 10 bit video, HDR video ve su altında çekim yaparken akıllı otomatik beyaz dengesi gibi benzer özel özellikler içerir.

DJI Osmo Action 3, 329 dolardan başlıyor, ancak özel Diving Combo 408 dolardan başlıyor.

Video için En İyi Premium Kompakt Su Geçirmez Kamera: Sony RX0 II

Sony RX0 II

Temel özellikler: 24 mm eşdeğeri Zeiss lensli 15,3 megapiksel sensör; 4K/60p video; 1.000 fps’ye kadar yüksek kare hızlı video; 10 metreye kadar su geçirmez; 700 dolar

Sony’nin küp benzeri benzersiz RX0 II kamerası sağlam ve küçüktür ve birinci sınıf görüntü ve video kalitesi sunar. Nispeten büyük 1.0 tipi görüntü sensörü ve Zeiss Tessar T* yerleşik lense sahip RX0 II, su altı fotoğrafçılığı ve video uygulamaları için ilgi çekici bir seçenektir.

15,3 megapiksel sensör, RAW ve JPEG görüntüleri yakalar ve yerleşik lens, f/4 maksimum diyaframa sahiptir. Bunlar kağıt üzerinde özellikle etkileyici rakamlar değil ama Sony’nin görüntüleme teknolojisi, Bionz X görüntü işleme ve Zeiss görüntü kalitesi sayesinde piyasadaki en iyiler arasında.

RX0 II, saniyede 1000 kareye kadar yüksek kare hızlı video (1.136 x 384 çözünürlükte), S-Log2 gama ile 4K/30p video, HDMI üzerinden sıkıştırılmamış 4:2:2 dahil olmak üzere heyecan verici video özellikleri içerir. Ancak, muhtemelen bunu su altında yapmayacaksınız. RX0 II ayrıca uzaktan kumanda işlevi içerir.

Sony RX0 II

RX0 II, bu listedeki bazı kameralardan daha az su geçirmezdir, ancak yine de 33 fit (10 metre) derinlikte çalışacak şekilde derecelendirilmiştir. Aynı zamanda darbeye, ezilmeye ve toza karşı dayanıklıdır. Bu listedeki diğer tüm kameraların aksine, RX0 II ayrıca sabit bir ekran yerine eğilebilir bir ekrana sahiptir.

Sony RX0 II, 700 Dolar’a satılıyor. Kamera, kompakt, aksiyon odaklı bir kameradan çok daha fazlasıdır. Ayrıca karmaşık çoklu kamera kurulumlarına iyi entegre olur ve profesyonel video prodüksiyonu için birçok Sony aksesuarıyla çalışır.

100 Doların Altındaki En İyi Su Geçirmez Kamera: Minolta MN40WP

Minolta MN40WP

emel özellikler: 16x dijital zoom lensli 48 megapiksel sensör; 2,7K video; 3 metre kadar su geçirmez; 75 dolar

Bu kılavuzda yer alan çok sayıda kamera, özellikle mevcut kamera pazarında “uygun fiyatlı” olarak nitelendirilmektedir. Bununla birlikte, 100 doların altında sadece karaya uygun birkaç kamera var, ancak şok edici bir şekilde, sadece 75 dolara bir su altı kamerası var.

Listedeki en ucuz kamera olmasına rağmen Minolta MN40WP, 48 megapiksel ile en yüksek megapiksel sayısına sahip. 4K video çözünürlüğüne sahip olmasına rağmen, kamera bunu yapmıyor, bunun yerine 2,7K QHD video ile zirveye çıkıyor. 16x dijital yakınlaştırma, yüz tanıma otomatik odaklama ve normal çekim ve özçekimler için çift ekrana sahip dahili geniş açılı bir lense sahiptir.

Kamera yalnızca 3 metreye kadar su geçirmezdir, bu nedenle olağanüstü sağlam değildir. Ancak, su geçirmezdir ve 100 doların altında fiyatlandırılır. Minolta MN40WP’den mükemmel görüntü kalitesi beklemek gerçekçi değil. Yine de, tropikal bir tatile çıkmak için uygun fiyatlı bir şey arayanlar veya yaz eğlencelerini fotoğraflayan çocuklar için iyi bir seçenek olabilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.