Teknoloji

Canon’un yeni kamerası AI derin öğrenme teknolojisiyle gürültüyü düzeltebilir

Canon, gürültüyü, bulanıklığı ve rengi düzeltebilen yeni yapay zeka ile çoğumuzun karşılaştığı kaçınılmaz görüntü kalitesi sorunlarını çözmeyi amaçlıyor.

Hepimiz kötü bir görüntüyü keskinlik uygulayarak düzeltemeyeceğimizi zor yoldan öğrendik, tıpkı siyah beyaza dönüştürmenin nihai tedavi olmadığı gibi. Bazen, kötü bir görüntü yakaladığımızı ve en iyi gürültü azaltma yazılımının bile bizi artık kurtaramayacağını kabul etmemiz gerekir.

Yapay zeka teknolojisindeki en son gelişmeler her geçen gün daha akıllı hale geliyor ve Canon, üç yıl önce çektiğiniz o bulanık çekimi yeniden canlandırabilecek en son derin öğrenme görüntü işleme teknolojisiyle bunu kanıtlıyor.

Fotoğraf düzenleme yazılımı pazar meşgul ve bir fotoğrafçı olarak size ve düzenleme tarzınıza en uygun olanı bulmaya çalışmak kafa karıştırıcı ve hatta sinir bozucu olabilir, ancak Canon’un yeni yapay zeka derin öğrenme süreciyle (kelimenin tam anlamıyla) her şey çok daha net hale geliyor gibi görünüyor.

Canon, fotoğrafçılık ve özel lensler ilkeleri uyarınca genellikle kaçınılamayan olguları düzeltmek için yeni bir teknoloji geliştirmiştir. Bu sorunlar, görüntü parazitinin, bulanıklığın, hareli desenlerin, yansımaların, bozulmanın, renk sapmalarının, saçaklanmanın ve çok daha fazlasının düzenli görünümünü içerir.

Canon'un yeni kamerası AI derin öğrenme teknolojisiyle gürültüyü düzeltebilir

Derin öğrenmenin, nispeten matematiksel bir modelde insan beyninin nöral devrelerini taklit eden bir nöral ağ kullanan gelişmiş bir AI teknolojisi süreci olduğu söyleniyor. Bu ağlar, bir bilgisayar sistemine, söz konusu verilerden özellikleri kullanarak kendi çıkarımlarını ve yargılarını türetene kadar öğrenebileceği büyük miktarda veri sağlamak için kullanılır.

Canon’un gerçeğe yakın fotoğrafçılıkla elde etmeyi amaçladığı şey bağlamında, bu özel derin öğrenme teknolojisinin üç alanı kapsadığı söyleniyor; gürültü azaltma, renk enterpolasyonu ve sapma kırınım düzeltmesi (lens bulanıklığı düzeltmesi).

Canonun yeni kamerasi AI derin ogrenme teknolojisiyle gurultuyu duzeltebilir 002

Canon Japonya‘nın teknoloji dökümü tarafından sağlanan en son diyagramların çoğu çevrilmedi , ancak bu yapay zeka derin öğrenme sürecinin nasıl çalıştığına dair kısa bir bilgi verelim. “Öğretmen görüntüleri” ve “öğrenci görüntüleri”, diğer adıyla öğrenme verileri olarak bilinen Canon’un kendi kapsamlı RAW kamera ve lens görüntüleri görüntü veritabanı biçimindeki çiftleri içerir.

Canonun yeni kamerasi AI derin ogrenme teknolojisiyle gurultuyu duzeltebilir 003

Şirket, doğruluk ve görüntü düzeltmelerinin, derin öğrenme görüntü işleme teknolojisi tarafından gerçekleştirilen üç görüntü düzeltme alanının birleştirilmesinin bir sonucu olduğunu öne sürüyor. Google kullanılarak çevrildiğinde, Canon Japonya’nın haber bülteni şunu belirtiyor:

“Her teknolojinin kombinasyonunu ve düzenini optimize eden bir algoritma geliştirmek gerekiyor ve kamera geliştirme, lens tasarımı, görüntü kalitesi değerlendirmesi ve ürün uygulaması gibi ilgili departmanlar fiziksel olarak yakın işbirliği yapabilir. Bu görüntü işleme düzeltme teknolojisinin yalnızca Canon ile mümkün olduğunu söylemek abartı olmaz.’

Canonun yeni kamerasi AI derin ogrenme teknolojisiyle gurultuyu duzeltebilir 004

Yeni teknoloji, yıldızlı gökyüzü ve astrofotoğrafçılık görüntülerinin periferik alanlarında meydana gelme eğiliminde olan bulanıklığı iyileştirmek için de test edildi. “Görüntü düzeltmenin üç alanını uygun şekilde birleştirmek, sapmaları ve gürültüyü büyük ölçüde azaltan sinerjistik bir etki üretir ve benzeri görülmemiş fotoğrafik ifade sağlar.” Canon Japonya’yı paylaşıyor.

Canonun yeni kamerasi AI derin ogrenme teknolojisiyle gurultuyu duzeltebilir 005

Özetle, teknoloji, ayrıntıları olduğu gibi bırakan gürültü azaltmanın yanı sıra yanlış renkleri bastırarak “Sinir ağı Demozaik” adını verdiği yeni bir renk enterpolasyon düzeltmesi sağlayabilir ve ayrıca aşırı pozlanmış alanlarda sapmanın neden olduğu bulanıklığı da çalışarak düzeltebilir. Her lens için tasarım değerlerine dayalı eğitim simülasyonlarını kullanarak lens optimizasyonu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.