Ulusal Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

Çorum Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması 2020

Çorum Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 1 Temmuz 2020’dir. Fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.

Konu:

Yarışma konusu “Çorum’un Doğal ve Kültürel Güzellikleri” olarak belirlenmiştir.

Amaç:

Karadeniz bölgesinin iç anadoluya açılan kapısı olan Çorum; çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış, değişik kültür ürünleri ve tarihi mirası bünyesinde barındırmış, anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahip olmuştur. Günümüzden 7000 yıl öncesine ait tarihi verilere rastlanan, anadolunun kalbi olan Çorum’da; UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış önemli bir değer, Hititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa bulunmaktadır.

Zamanın en büyük askeri ve politik gücü olan Hitit uygarlığı en az Mısır uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlık olup, Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması’na ait çivi yazılı tablet Boğazköy’de bulunmuştur. Yine burada yüksek kayalar arasında Yazılıkaya tapınağında doksandan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve değişik figürler kaya üzerine işlenmiştir. Hititlerin önemli dini merkezlerinden sayılan, arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezarı, Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları ile görülmeye değer tarihi bir yerdir.

İl sınırları içerisinde Bakanlar Kurulu kararıyla izin verilen 5 arkeolojik kazı ile bilim adamlarınca yüzey araştırmaları sürdürülmektedir. Yine her biri sanat eseri olan Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait cami, köprü, kale ve sivil mimarlık örnekleri Çorum’un her yerini süslemekte, bu değerleri ile ülkemizin en önemli kültür turizm merkezleri arasında yerini almaktadır. Bu ve bunlar gibi bir çok tarihi ve kültürel değeri barındıran Çorum; ana tanrıça Kybele’ye ev sahipliği yapan eşsiz doğa harikası İncesu Kanyonu gibi müstesna doğal güzellikleri ile de ülkemizde görülmesi geren yerler arasında ilk sıralardadır.

Yarışmada; tarihi ve kültürel değerleri ile ön plana çıkan ilimizin her biri birbirinden harika doğal ve kültürel güzelliklerinin; görsel arşivini oluşturmak, ulusal boyutta tanıtılmasını sağlamak ve bu yolla ülkemiz fotoğraf sanatına katkı sağlamak amaçlanmıştır.

Çorum Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması 2020
Çorum Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması 2020 3

Kategoriler:

Yarışma; dijital (sayısal) kategoride tek bölümlüdür. Renkli ve siyah-beyaz, tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

Önemli Şartlar:

Yarışma; Düzenleme Kurulu ve Seçici Kurul Üyeleri, TFSF Temsilcisi ve bu kişilerin birinci dereceden yakınları ile haklarında TFSF tarafından verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar dışında 18 yaş üstü tüm amatör/profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Yarışmaya her fotoğrafçı en fazla 4 (dört) adet renkli veya siyah-beyaz fotoğrafla katılabilir.

Fotoğraflara renk, keskinlik, kontrast, toz alma gibi bazı kabul edilebilir oranda dijital müdahaleler yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısını değiştirecek manipülasyonlar yapılmamış olmalıdır. Bu tarz fotoğraflar yarışma dışı tutulur. Bu konuda seçici kurul (jüri) kanaati esastır.

Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj) yarışma dışında tutulur.

Ödüller:

Eş Değer Başarı Ödülü (3 Adet)5000.- TL
Mansiyon ( 3 Adet)1000. – TL
Sergileme (En Fazla 30 Adet)250. – TL

Detaylı bilgi almak ve yarışmaya katılmak için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.