Kütüphane

Dikey veya Yatay Biçim: Hangisini Seçmeli

Görüntünüzün yönü: portre veya manzara (veya dikey veya yatay), fotoğrafçılıktaki iki ana çerçeveleme formatıdır. İsimleri en sık nasıl kullanıldıklarını gösterirken, kameranızı bir öğeyi vurgulamak, bir çizgiyi vurgulamak veya bir görüntüye daha fazla enerji vermek için nasıl yönlendireceğinizi bilmek her zaman o kadar kolay değildir. İşte kararınızı vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları. 

Portreler için dikey ve manzaralar için yatay mı?

Dikey yönlendirmenin portreler için tercih edilmesinin nedeni , nesnenizi görüntünün merkezine kolayca odaklamanıza izin vermesidir . Bu, sonuçta çevreleyen ortama çok az yer bırakır ve dikkati ana konuya odaklamayı kolaylaştırır. Bir portre çekmek istediğinizde çerçevenizi bu yönde yönlendirmek oldukça mantıklı bir sezgidir, çünkü birisine veya tek bir konuya odaklandığımızda görme alanımızı doğal olarak azaltıyoruz

Tersine, yatay yönlendirme , daha fazla alana izin verecek ve daha fazla öğe içerecektir. Bu nedenle, manzaralarda olduğu gibi, daha geniş olarak gördüğümüz şeyin görkemli yönünü gözlerimizle yakalamak için özellikle uygundur. 

Dikey veya Yatay Biçim: Hangisini Seçmeli
Dikey veya Yatay Biçim: Hangisini Seçmeli

Yönünüzü değiştirin

Kameranızın yönü doğrudan görüntünüzün kompozisyonuyla ilgilidir. Bu nedenle, varsayılan yönden kurtulmak anlamına gelse bile, görüntünüzü nasıl çerçeveleyeceğiniz ve yönlendireceğinize karar verirken iletmek istediğiniz görsel mesajı belirlemek önemlidir. 

Portre yönündeyken arka plan eklemek için yalnızca nesnenizden uzaklaşmanız gerekse de, özellikle aşağıdaki durumlarda manzara yönünü seçmek bazen daha iyi bir seçim olabilir: 

  • Bir dış eleman eklemek için 
  • Bağlamsallaştırmak için
  • Sadece vücudun üst kısmına odaklanmak için
  • Konunuzu belirli bir arka planla vurgulamak için
  • Konunuzu üçte bir kuralından bir satırda konumlandırmak için
  • Öznenin bakışlarını takip etmek
  • Görüntüyü daha dinamik hale getirmek için
  • Hareketi göstermek için 

Yatay yönlendirmenin kullanılması, aşağıdaki örneklerde olduğu gibi, aynı zamanda yukarıdaki nedenlerden birkaçı için de gerekçelendirilebilir:

Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 002
Vücudun üst kısmına odaklanın / Üçte bir kuralı / Öznenin bakışını takip etmek için © Janko Ferlic
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 003
Bağlamsallaştırmak / Üçte bir kuralı / Resmi daha dinamik yapmak / Hareketi göstermek
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 004
Bir dış unsur ekleyin © Caroline Verone
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 005
Hareketi göster / Resmi daha dinamik hale getir © Quan Nguyen

Bu arada portre yönü , daha büyük dikey ayrıntılara izin verir . Bir insanın devasa binaların önünde sahip olabileceği baş döndürücü hissi vurgulamak için mimari fotoğrafçılıkta kullanmak çok ilginç.

Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 006
© Joakim Nadell
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 007
© Ricardo Gomez

Manzara fotoğrafçılığında ustalaşmak

Benzer şekilde, dikey yönelim manzara fotoğrafçılığında özellikle ilginç olabilir . Heybetli unsurları yakalamanıza ve onları ana unsur haline getirmenize olanak tanır. Bu yönelim genellikle manzaralarda bir öğeyi (dağ, öne çıkan bir ağaç, vb.) Vurgulamak için kullanılır ve görüntüye çok özel bir görsel ve dinamik güç verir.

Aynı zamanda , fotoğraflanan öğe aslında bazen çok uzakta olsa bile , yakınlık hissini vurgular . Çerçeveyi sıkılaştıran bu yönelim sayesinde , manzaranın bir öğesi merceğinize çok yakın ve diğer bir öğe arka planda olacak şekilde alanları kaplama fırsatını da yakalayabilirsiniz (ilk örnek resme bakın). 

Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 008
© Janko Ferlic
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 009
© Todd Trapani
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 010
© Ricardo Gomez
Dikey veya Yatay Bicim Hangisini Secmeli 011
© Dave Hoefler

Sonuç olarak 

Sahneniz için doğru yönelimi bulmak üzere, başlamak için her ikisini birden yapmayı basitçe uygulamanızı öneririz . Her yönelim, çerçevenizi ve kompozisyonunuzu gözden geçirmeyi ve en sık kullanılan yönelimleri görmezden gelmeyi içerecektir. Bu nedenle , istenen mesajı daha iyi iletmenize ve yönelimlerine göre görüntülerin gücünü algılamanıza yardımcı olmak için mükemmel bir egzersizdir , çünkü her sahne, her bir kişinin bakışları ve her bir kişinin duyarlılığı farklıdır. 

Yazar: Céline Nébor

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.