Haberler

Depeche Mode'un İkonik Albüm Kapaklarını Çeken Fotoğrafçı Brian Griffin Öldü

Depeche Mode’un ilk beş ikonik albüm kapağını çeken etkili müzik fotoğrafçısı Brian Griffin hayatını kaybetti.

Clash Magazine, kendi neslinin en önde gelen müzik fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Griffin’nin Pazartesi günü 75 yaşında vefat ettiğini bildirdi.

Birmingham, İngiltere’de doğan Griffins, bir fabrikada endüstriyel bir işte çalışırken hobi olarak fotoğrafçılığa başladı ve yerel bir kamera kulübüne katıldı.

Griffin’in hobisi, 1972’de Londra’ya taşındığında ve Management Today dergisinde kurumsal fotoğrafçı olarak işe girdiğinde sonunda mesleği haline geldi.

  • 132500143 st pancrase left luggage.jpg
  • 132500144 rush hour london bridge 1974.jpg
  • Fotoğrafçı Brian Griffin Öldü
  • 132500147 brian in albert hall.jpg

Griffin’in Londra’ya taşınması da punk müziğin ortaya çıktığı ve bağımsız plak şirketi Stiff Records için grup çekimlerine başladığı zamana denk geldi .

İş adamlarını çekerken edindiği fotoğrafçılık deneyimi, The Jam ve Elvis Costello and the Attractions gibi zamanın takım elbise ve kravat giyen gruplarına mükemmel bir şekilde aktarıldı.

Sonraki yıllarda Griffin, Kate Bush, Siouxsie Sioux, REM, Echo & The Bunnymen, Billy Idol, Iggy Pop, Ringo Starr, Queen ve Peter Gabriel gibi müzik sanatçıları için ikonik portreler ve albüm kapakları çekmeye devam etti.

Fotoğrafta ‘Kapitalist Gerçekçilik’in Öncüsü

Ancak Griffin’in kariyerini belirleyen ve şöhrete kavuşturan şey, Depeche Mode ile olan sanatsal ortaklığıydı. Grubun ilk beş albümünün fotoğraflarını Griffin çekti.

Griffin’in, Depeche Mode’un 1982 tarihli albümü A Broken Frame’in tarlada çalışan ve tahıl kesen bir kadını tasvir eden kapak resmi, Sovyet Rusya’nın sosyalist fotoğrafçılığından ilham aldı. Görüntü daha sonra 1990’da On Yılın Fotoğrafı olarak adlandırılacaktı .

Griffin’in Kırık Bir Çerçeve için çektiği fotoğraf aynı zamanda Life dergisinin 1990 tarihli “Dünyanın En İyi Fotoğrafları 1980–1990” baskısının kapağında da yer aldı ve 1989’da The Guardian tarafından “on yılın fotoğrafçısı” unvanını kazanmasına yardımcı oldu .

Griffin, 2016 yılında British Journal of Photography’ye verdiği röportajda , o zamandan beri “Kapitalist Gerçekçilik” olarak anılan öncü görsel tarzının, babasının yıllarca bir sanayi fabrikasında çalışmasının neden olduğu akciğer kanserinden ölümünün nasıl etkilendiğini anlattı. .

Griffin, fotoğraflarında çoğu işçi ve esnaf olan deneklerinin geçmişlerinden yararlandı ve onların kötü çalışma koşullarını öğrendi. Bazen tabloyu andıran portrelerinde bu konular, pozlarıyla farklı, adeta kraliyet statüsüne yükseltiliyor.

Griffin, 1990’larda bir prodüksiyon şirketi kurmak için fotoğrafçılığı geride bıraktı. Ancak 2000’li yılların başında, 2004’te Sir Paul McCartney için bir belgesel çekmek üzere mesleğe geri döndü.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.