Haberler

Fotoğrafçı Emlak Satışında Çok Nadir Stieglitz Baskıları Buldu

Aralık 2021’de fotoğrafçı Jeff Sedlik , Connecticut’taki Old Saybrook’taki bir emlak satışında eski, solmuş, çerçeveli bir baskı için teklif verdi. Aldıktan sonra, fotoğrafı incelemek için hemen çerçeveyi açtı. Şaşkınlığı ve sevinciyle içeride iki özdeş baskı vardı ve ikisinin de Alfred Stieglitz‘in son derece nadir klasik platin baskıları olduğu ortaya çıktı.

37 yıldır emlak satışlarında, bit pazarlarında, takas toplantılarında, müzayedelerde, galerilerde ve online satış sitelerinde fotoğraf peşinde koşan Sedlik, bunun şimdiye kadarki en büyük keşfi olduğunu söylüyor.

California, Pasadena’daki ArtCenter College of Design’da fotoğrafçılık dersleri veren Sedlik, “Emlak satışına rastladığımda, sayfalarını karıştırdım, fotoğraflar aradım ve hiçbir şey bulamadım” diyor . “Sonra çerçeveli bir fotoğraf fark ettim ve fotoğraf tarihi üzerine derslerimde referans verdiğim bir görüntü olduğunu hemen fark ettim.

“Bu görüntüyü ve o dönemde Stieglitz tarafından yaratılan diğerlerini, fotoğrafta resimciliğin biçimlendirici döneminde fotoğrafçıların ressamların çalışmalarından ne ölçüde özgürce ‘ödünç aldıklarını’ göstermek için kullanıyorum. Fotoğrafı bağımsız bir sanat biçimi olarak kurmaya çalışırken, fotoğrafçıların eserlerini daha ressam gibi göstermeye ve ressamlar tarafından yaratılan sahneleri yakından taklit etmeye çalıştıkları göz önüne alındığında ironiktir.

“Bunun, Stieglitz’in Venedik’te başarısız balayında yaptığı kuyulardan su çeken en az iki farklı fotoğraftan biri olduğunu biliyordum (karısı, balayını resim yaparak geçirmesinden hiç memnun değildi).

“National Gallery’de düzenlenen baskılar dışında herhangi bir kamu veya özel koleksiyonda bu görüntünün hiçbir baskısının olmadığını ve bu baskıların Stieglitz’in halka sergilemeyi seçtiği baskıdan farklı şekilde kırpıldığını biliyordum. Stieglitz’in kendisini sanatsal olarak ilerlemeye zorlamak için negatiflerini ve baskılarını rutin olarak yok ettiğini biliyordum.

Fotoğrafçı Emlak Satışında Saklanan Çok Nadir Stieglitz Baskıları Buldu
Emlak satışı müzayedesinden çerçeveli baskının ön yüzünün fotoğrafı.
Fotoğraf: Schwenke Auctioneers

Balayındaki negatiflerinin New York Camera Club‘daki ofisindeki lavabonun altında saklandığını ve sızan suyun bu negatiflerin tümünü veya neredeyse tamamını yok ettiğini biliyordum. Evet, ne bulduğumu biliyordum.

“Stieglitz fotoğrafının tarihini ve arkasındaki hikayeyi seviyorum – bu fotoğrafın Stieglitz tarafından sergilenen bilinen tek platin baskısı ve bu görüntünün Stieglitz’i hareketin lideri yapan bir avuç fotoğraftan biri olduğu gerçeğini seviyorum. fotoğrafın bir sanat formu olarak algısını yükseltmek.”

Müzayedeyi Kazanarak Zar Atmak

Sedlik, “[Müzayededen önce] baskıyı şahsen inceleyemedim ve satıcı inceleme için baskıyı çerçeveden çıkarmamıştı” diye hatırlıyor. “Baskıların bir reprodüksiyon olabileceğini anladım.

“Öğenin bir fotoğraf gravür olabileceğinden endişelendim, ancak çerçeveli baskının fotoğrafını inceleyerek edinebildiğim sınırlı bilgilere göre, görüntünün, farklı bir parlaklık gibi bir fotoğraf gravürün ayırt edici özelliklerinden herhangi birine sahip olmadığı ortaya çıktı. kağıdın üzerinde kalan gölgeler, yüzey kabartması veya mürekkep.

“Çevrimiçi bir fotoğraftan kesin bir tespit yapmak mümkün değildi. Ancak deneyimlerime göre, ihtimaller benim lehimeydi ve fırsat, riski haklı çıkardı.

2 Stieglitz A Venetian Courtyard 1899 Philadelphia Salon entry form back of frame
Emlak satışı müzayedesinden çerçeveli baskının arka yüzünün fotoğrafı.
Stieglitz’in çerçeveci George F. Of etiketinin bir kalıntısı çerçevenin üstüne yapışıyor.
Fotoğraf: Schwenke Auctioneers

Alfred Stieglitz’in adı ve New York Camera Club’daki ofis adresiyle Philadelphia Photographic Salon 1899 etiketi çerçevenin arkasına yapıştırıldı. Bu emlak satışı bir fotoğraf satışı olmadığı için herhangi bir bayrak kaldırmadı – ürünler çoğunlukla mobilya ve dekoratif öğelerdi. Çok az sayıda koleksiyoncu veya galerici böyle bir satış için zaman harcar. Ayrıca müzayede evi Stieglitz’in adını ve Philadelphia’yı yanlış yazmış. Sedlik ve bir diğer teklif sahibi dışında kimse bu ürünle ilgilenmedi.

2.200$’lık bir teklif (son teklife göre 100$ artırıldı) diğer tek teklif sahibinin elenmesiyle sonuçlandı ve A Venetian Courtyard Sedlik’in koleksiyonuna girdi. Emlak satışı müzayede evi Schwenke Auctioneers, çerçevenin çıktısını incelemedi ve değeri 100 ila 200 dolar olarak tahmin etti. İhale 25 dolardan başladı.

Beklenmedik Bir Keşif

Çerçeveli baskının alınmasıyla Sedlik’in tüm korkuları yatıştı. Soluk baskının platin baskı gibi göründüğünü ve bir fotogravür veya başka bir reprodüksiyonun ayırt edici özelliklerinden hiçbirinin bulunmadığını buldu.

Çerçeveden solmuş baskıyı dikkatli bir şekilde çıkarırken, büyük bir sürprizle, Stieglitz tarafından gizlenmiş, ön resim ile arka panel arasına sıkıştırılmış ikinci bir platin baskı keşfetti. Gizli baskı mükemmel durumda ve platin baskıda beklenen derin, zengin tonlara ve ince ton geçişlerine sahip.

Stieglitz, çerçeveli baskıyı sertleştirmek için fotoğraflarının yedek baskılarını çerçeveli baskılarının arkasına monte ettiği biliniyordu.

3 Steiglitz top print in frame A Venetian Courtyard
Soluk baskı.
“Venedik Avlusu, 1894” © Alfred Stieglitz, Jeff Sedlik’in izniyle
5 Steiglitz hidden print A Venetian Courtyard
Gizli baskı, “Bir Venedik Avlusu, 1894” © Alfred Stieglitz, Jeff Sedlik’in izniyle

Sedlik, cama yapışmış emülsiyon olmadığından emin olmak için çerçevenin camından üst baskıyı inceledi. Daha sonra Stieglitz’in tırnaklarının çerçevenin arkasındaki pozisyonlarını belgeledi ve pamuklu eldivenler giyerek arka plakayı dikkatlice çıkardı ve baskının tersini (arka tarafı) herhangi bir yazı, işaret veya kalıp için kontrol etti.

Sedlik, “Baskıları büyütme altında inceledim ve platin baskının ayırt edici özelliklerinin – mat bir yüzey parlaklığı, orta tonlarda uzun ton aralığı, yüzey dokusu ve liflerin içinde kalan görüntü – bulunduğunu doğruladım, diyor Sedlik. “Ayrıca, ön baskının karşısında ters çevrilmiş, gölgeli bir görüntü beliriyor; bu, platin baskı zamanla oksitlendiğinde ve görüntünün bir kopyasını baskının ön yüzüyle temas eden herhangi bir kağıda aktardığında ortaya çıkıyor.”

Baskıyı İncelemek

Öndeki platin baskı (çerçevenin camından görülebilir), monte edilmemiş, 7 x 5 ¾ inç, muhtemelen Stieglitz tarafından 1899’da iki kez sergilenen baskıdır. Sararma, baskı görünmediği için cıva tuzları ile tonlamadan kaynaklanabilir. sararmanın yaygın nedenleri olan balmumu veya gomalak ile kaplanmıştır.

Platin baskılar genellikle güneşe maruz kalma nedeniyle solmaya duyarlı olmasa da, hassaslaştırılmış kağıtla ilgili sorunlar veya baskı işlemindeki hatalar/kısayollar nedeniyle solma meydana gelebilir.

Fotoğrafçı koleksiyoncu, “Önde gelen platin baskı koruma uzmanlarına danıştım ve ön baskıdaki solmanın güneş ışığına maruz kalmadan kaynaklanmadığı söylendi” diye açıklıyor. “Ama bunun yerine Stieglitz’in hassaslaştırıcı veya geliştiricide cıva tuzları kullanımındaki bir hatadan kaynaklandı.”

Stieglitz ve diğer platin yazıcılar, platin baskılarına sıcak, sepya tonu eklemek için cıva kullandı. Baskı muhtemelen bir asırdan fazla bir süredir istikrarlı ve solmaya devam etmesi muhtemel değil. Alt, gizli fotoğraf mükemmel durumda. Bu, Stieglitz’in bu baskının geliştirilmesinde doğru cıva kullanımıyla açıklanabilir ve Sedlik, uzmanlarla yaptığı istişarelere göre, iki baskının aldığı göreceli UV maruziyeti miktarıyla ilgili değildir.

Her iki baskı da ince kağıt üzerinde, bu da düz dursunlar diye onları sertleştirmek için baskıları neden ikiye katlamayı seçtiğini açıklayabilir.

Ön baskının tersi, doğrudan arkasına gizlenmiş ikinci platin baskıdan kaynaklanan oksitlenmenin neden olduğu “Venetian Avlusu”nun ters çevrilmiş, hayalet bir görüntüsünü içerir.

4 Steiglitz top print in frame verso A Venetian Courtyard ghost image
Görünür baskının arkasında saklanan gizli baskıdan kaynaklanan platin oksitlenmesi nedeniyle gölgeli, ters bir görüntü.
Jeff Sedlik’in izniyle

Gizli baskı platin baskıdır, monte edilmiş, tabaka görüntüye göre kesilmiş, 7 x 5 ¾ inç, derin, zengin tonlara sahip ve mükemmel durumda, solma veya sararma yok. Gizli baskının tersinin bir yazıtı, muhtemelen Stieglitz’in çerçevecisi George F. Of tarafından el yazısıyla yazılmış “Stieglitz”i gösterir.

Çerçeveli Eski Saybrook Baskısının arka plakası, 7 x 5 ¾ inç, Stieglitz tarafından el yazısıyla yazılmış, 29. sokak ofis adresi (Kamera Kulübündeki Kamera Notları adresi), bir başlık ile 1899 Philadelphia Salon giriş formunu içerir. “Venedik Avlusu”, 15 dolarlık bir fiyat. Ocak 1899 Journal of the PSP, “Sergi sırasında kırk iki resim toplam 482$’dan satıldı, her biri ortalama 11,95$’dı.”

Adı “H. Duncan” yazılıdır, muhtemelen Salon’da baskıyı satın alan katılımcıyı gösterir.

Old Saybrook Baskı/lar 8 1/8 x 6 7/8 inç çerçevesi, sağ alt köşede Philadelphia Salonu tarafından Old Saybrook’a atanan giriş numarasıyla eşleşen “283” numaralı bir çıkartma içerir. 1899’daki baskı/lar. Old Saybrook Baskı/lar’a yapıştırılmış bu aynı numara etiketi, 1899 Philadelphia Salonunda diğer Stieglitz fotoğraflarıyla birlikte sergilenen Eski Saybrook Baskısının/baskılarının bir fotoğrafında yer almaktadır.

A Venetian Courtyard at Philadelphia Salon
1899 Philadelphia Fotoğraf Salonunda Stieglitz tarafından sergilenen “Venedik Avlusu”nun bir fotoğrafı.
Sedlik bu baskıyı aynı çerçevede satın aldı.
George Eastman Evi’nin izniyle
A Venetian Courtyard at Philadelphia Salon DETAIL
Bu hikayenin merkezinde çerçeveli Stieglitz’i gösteren Kodak fotoğrafından bir kırpma.

The Philadelphia Photographic Salon 1899 kataloğunun bir kopyası, baskının gösteride #283 olduğunu doğruluyor.

cover of philadelphia salon catalog
Stieglitz’in Venedik Avlusu’nun sergilendiği 1899 Philadelphia Salonu kataloğunun kapağı .
2 1899 philadelphia photo salon catalog stieglitz print 283 venetian courtyard
Venedik Avlusunu 283 numaralı baskı olarak gösteren 1899 Philadelphia Fotoğraf Salonu kataloğu .

Çerçeveye yapıştırılmış bir etiket kalıntısı, Stieglitz, O’Keefe, Marin ve Stieglitz’in çevresindeki diğer pek çok kişinin çalışmalarını çerçeveleyen ünlü çerçeveci George F. Of’un etiketidir.

stieglitz george f of label comparison

Stieglitz Anahtar Seti , fotoğraf için üç başlık tanımlar: “Venedik Avlusu”, “Venedik Kuyusu” ve “Bir Kuyu, Venedik”. Dikkat çekici bir şekilde, “Venedik Avlusu”nun bilinen iki versiyonu aynı negatiften basılmıştır. Bir versiyonda, görüntünün sağ üst köşesindeki bir pencerede bir kadın belirir.

Old Saybrook Baskısında, Stieglitz arka plandaki kadını ortadan kaldırmak, kompozisyonu basitleştirmek ve dikkati ortadaki kadın ve kuyuya odaklamak için görüntüyü kırptı. Eski Saybrook Baskısı/baskılarının keşfinden önce, bu fotoğrafın kırpılmış bir versiyonunun bilinen tek bir baskısı vardı. Stieglitz’in halka açık sergi için kırptığı Eski Saybrook Baskılarından farklı bir ürün.

1899 jury1
İkinci Philadelphia Fotoğraf Salonunun jürisi, 1899. Fotoğraf, soldan gösteriyor: Frances Benjamin Johnston, Clarence H. White, F. Holland Day, Gertrude Käsebier ve Henry Troth.
Fotoğrafçı bilinmiyor.
Kongre Kütüphanesi’nin izniyle

Venedik Avlusu

Stieglitz, bu fotoğrafı 1894’te ilk eşi Emmeline Obermeyer ile Venedik’teki Campiello Santa Marina‘da Avrupa’daki balayında , tıpkı “el kameraları”nın (el kameraları) popülerlik kazanmaya başladığı sırada çekmişti.

Campiello Santa Marina Venice 03
Stieglitz’in 2021’deki fotoğrafının Campiello Santa Marina Venice konumu, alan iyi korunmuş olduğu için neredeyse 100 yıl öncekiyle aynı görünüyor.
Fotoğraf Abxbay‘a aittir ve CC BY-SA 4.0 altında lisanslanmıştır
venetian well
Venedik Kuyusu’nun bugün göründüğü şekliyle başka bir görünümü.
Fotoğraflar Max Bertacchi’nin izniyle kullanılmıştır, www.veneziatiamo.eu.

1892’de Stieglitz ilk el kamerasını, bir Folmer & Schwing 4×5 plaka kamerasını satın aldı. Stieglitz, kendiliğindenliği ve yaratıcılığı artıran yeni el kameralarının savunucusuydu.

Negatif muhtemelen 4×5 inçti ve Stieglitz muhtemelen platinin kontakt baskı ile yapıldığı bir internegatif yaptı.

Winter, Fifth Avenue‘da yaptığı gibi, negatiflerine daha kolay rötuş yapmasına, Gossip-Katwyk‘teki çapa hattı gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmasına  ve on beş, hatta bazen yirmiye varan büyüklükte baskılar yapmasına izin veren genişletilmiş internegatifler yaptı. bir inç genişliğinde (Anahtar Set numaraları  208212 ve  225 ). Bu genişletilmiş internegatiflerden karbon, sakız bikromat ve fotogravür baskılar yaptı, bu işlemler ona bir ressamın materyallerini ve paletlerini kullanmasına izin verdi: bu fotoğrafları sık sık  chine colle  veya kalın, dokulu suluboya levhalara kömür grisi ve kahverengi olarak bastı, ve hatta bazen kırmızı, yeşil, mavi ve sarı.

Anahtar Seti: 1884–1901, Ulusal Sanat Galerisi

Yukarıda atıfta bulunulan Anahtar Seti, öldüğü sırada elinde bulunan ve eşi Georgia O’Keeffe tarafından seçilen her monte edilmiş fotoğrafın en az bir baskısından oluşur.

Stieglitz’in ilk kez Mayıs 1899’da New York Kamera Kulübü Galerisi’ndeki “Alfred Stieglitz Fotoğrafları Sergisi”nde Venedik Avlusu sergilediğine inanılıyor . Stieglitz daha sonra fotoğrafı Ekim 1899’da Philadelphia Photographic Society’nin “İkinci Fotoğraf Salonunda” 5 numaralı salonda sergiledi.

1899 New York Camera Club Stieglitz exhibition venetian courtyard and venetian well side by side2
1899 New York Kamera Kulübü Stieglitz sergisi.
Venedik Avlusu ve Venedik Kuyusu yan yana.

Stieglitz’in çerçeveli baskısı bir katılımcı “H. Duncan” (adı salon etiketinin altındaki arka plakada görünen) Philadelphia Salon’da 15 $ (salon etiketinde Stieglitz tarafından yazılan ve enflasyona göre ayarlandığında bugünün dolar cinsinden 500 dolardan fazla olan fiyat) ve 122 için özel bir koleksiyonda kaldı. Aralık 2021’de Connecticut’taki Old Saybrook emlak satışında mobilya, lamba ve dekoratif eşyaların müzayedesinde yeniden ortaya çıkana kadar.

Stieglitz’in Venedik’te çekmek istediği tür sahneleri genellikle bir meydanın merkezindeydi. Bu meydanlarda genellikle Venedik vatandaşları için su kaynağı olarak hizmet eden bir kuyu bulunurdu. …. Yer, Campiello Santa Marina olarak tanımlanabilir.225 Resmin merkezinde, her iki tarafında büyük, çapraz şekilli kabartmaların olduğu altıgen bir kuyu vardır. Resmin sağ tarafında, bir kadın, görünüşe göre kuyunun dibinden su çekmek için bir olta takımının kolunu çevirmekle meşgul. Kadın, krankı çalıştırmak için kolları öne doğru uzatılmış halde sadece profilden görülebilir. Kafasının hafif bulanıklığı, ona iş yerindeki bir kadının çok otantik görünümünü veriyor. Saçlarını bir topuz içinde toplamış ve koyu renk bir önlük ile sade, fonksiyonel bir kıyafet giyiyor. Resmin başlığına uygun olarak, Stieglitz, açıkça tanınamayan kadının bireyselliğine odaklanmadı. Vurgusu, görüntünün merkezine keskin bir şekilde odaklandığı kuyudaydı.

Sayfa 116,   Chiara Maria Pia Seidl’in 2020 Ph.D. Tez İşbirliği ve Yenilik: Alfred Stieglitz ve Avrupa Mirası

Alfred Stieglitz Kimdi?

Alfred Stieglitz (1864-1946), elli yıllık çalışması boyunca fotoğrafçılığın bir sanat formu olarak popülerleşmesine yardımcı olan Amerikalı bir fotoğrafçıydı. Resimci hareketin önemli bir lideriydi .

2048px Alfred Stieglitz MET DP257144
Alfred Steiglitz
Frank Eugene, CC0, Wikimedia Commons aracılığıyla.

Ulusal Sanat Galerisi , “20. yüzyıl Amerikan sanatı ve kültürü üzerinde fotoğrafçı ve sanat tüccarı Alfred Stieglitz kadar güçlü bir etkiye sahip çok az kişi var” diyor .

Stieglitz de resimlerden etkilenmişti. Hayatı boyunca birkaç New York Galerisi işletti. Pablo PicassoHenri MatisseGeorges Braque ve  Paul Cézanne‘ın Amerika’daki ilk sergilerini organize ederek Avrupalı ​​ressamları onlar aracılığıyla ABD’ye tanıttı  .

1924’te evlendiği ressam Georgia O’Keeffe‘nin 1917 ile 1937 yılları arasında birkaç yüz fotoğrafını çekti . Onun kişiliğini tek bir görüntüde özetlemeyi reddetmesi birkaç modernist fikirle tutarlıydı.

STIEGLITZ WITH GRAFLEX C1904 BY Heinrich Kühn Museum of Modern Art New York
Stieglitz, elde tutulan bir Graflex kamera kullanarak, yaklaşık 1904. Fotoğraf Heinrich Kühn_Museum of Modern Art, New York.
Not: Bu, Venedik Avlusu görüntüsünü yaratmasından 10 yıl sonraydı ve aynı kamera olmayacaktı.

Stieglitz baskıları son derece nadirdir ve inanılmaz derecede değerlidir. O’Keefe’nin ellerini gösteren 1919 tarihli bir paladyum baskısı 2006’da açık artırmada 1.472.000 dolara satıldı. 2013’te Christie’nin müzayedesinde Arka Pencereden başlıklı 1914 baskısı 363.750 dolara , 1915’e ait başka bir baskı 2015’te 473.000 dolara satıldı .

Platin Baskı Nedir?

Platin baskı (ve daha sonra platin kullanımı olarak paladyum Birinci Dünya Savaşı sırasında orduya yönlendirildi ve fiyatı arttı) 1870’lerin ortalarında patentlendi. Emülsiyon kağıdın üzerine oturmadığı ve jelatin kaplama olmadığı için yumuşak bir görünüme sahiptir. Emülsiyon, maruz kalmayan emülsiyon yıkandığında metallerin yerinde kalmasına izin vererek kağıda emilir.

Platin baskılar (diğer adıyla platinotipler), demir ve platin tuzlarının bir karışımı kullanılarak yapılır. Kağıt hassaslaştırılır, böylece görüntü lifler içinde oluşur. Düzgün işlendiğinde platin baskılar bozulmaz – veya kağıt genellikle görüntü solmadan önce bozulur.

Platin baskı, gümüş baskıya kıyasla daha geniş bir ton aralığına sahiptir. Baskılar ayrıca mattır ve jelatin kaplama kullanımı nedeniyle kıvrılma eğilimi gösteren gümüş baskılardan daha az yansımaya sahiptir.

Alfred Stieglitz’in 1880’lerin sonundan 1920’lerin başına kadar olan seçim süreci platin baskı ya da “platinotip” idi. Erken benimseyen biriydi ve estetik özellikleri ve kalıcılığı takdir etti.

Stieglitz, platin kağıtların mat yüzeyini ve zengin ton yelpazesini beğendi. 1887 ile 1902 yılları arasında ticari kağıtlar ve ürünler hakkında incelemeler yazdığı on sekiz makale yazdı. Ayrıca, görüntünün tonunu nötr griden sepyaya değiştirebilecek, elle duyarlı kağıtlar ve kimyasal manipülasyon teknikleri de yazdı. Ve muhtemelen, son 122 yılda UV veya ışığa maruz kalmasından ziyade üst baskının solmasına neden olan bu manipülasyonlardan biridir.

Sedlik: Fotoğrafçı, Öğretmen, Koleksiyoner, Telif Hakkı Uzmanı

Sedlik’in babası askeri bir fotoğrafçıydı ve ona fotoğraf çekmesi için ilham verdi. İlk kamerasını sekiz yaşında Sedlik’e hediye etti. 12 yaşında Sedlik, yatak odasının dolabına bir karanlık oda yaptı, arkadaşlarının ve ailesinin portrelerini yaptı ve okul gazetesi ve yıllığı için çekim yaptı. Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nde fotoğrafçılık ve işletme eğitimi aldı, ardından BFA derecesini Pasadena, California’daki ArtCenter College of Design’da yoğun bir profesyonel fotoğrafçılık programında aldı.

ArtCenter’da okurken fotoğrafın ticari yönünü ve telif hakkının önemini öğrendi. Amerika Reklam Fotoğrafçıları’nın (şimdiki Amerikan Fotoğraf Sanatçıları ) ulusal başkanı seçildi . Başkan olarak, telif hakkı reformları konusunda telif hakkı ofisi ve yasa koyucularla yakın işbirliği içinde çalıştı.

Sedlik, müzisyenlerin, keşişlerin, matadorların ve diğerlerinin kendi güzel sanatlar baskılarının satışından elde ettiği geliri, Cartier-Bresson, Karsh, Bravo, Penn, Lange, Bullock, Sander, Weston, Cunningham, Kertész, Iturbide’nin eserlerini satın almak için yatırdı. , Bernhard, Rothstein, Emerson, Tress, Boubat, Curtis, Ronis, Lessing ve daha fazlası.

Yıllar içinde görsel sanatlarla ilgili telif hakkı hukuku alanında derin bilgi ve uzmanlık geliştirdi. Hem Meclis hem de Senato, onu defalarca, Yargı Komiteleri önünde telif hakkı reformu konusunda ifade vermeye çağırdı. ArtCenter College’da 25 yıl boyunca telif hakkı hukuku ve lisans eğitimi vermenin yanı sıra, hukuk firmaları tarafından dava stratejisi danışmanlığı ve uzman tanık ifadesi sağlamak için sık sık işe alınır.

Bulunan Stieglitz Baskılarının Geleceği

Stieglitz baskıları, muhafaza edilmesi ve bu tarihsel açıdan önemli baskıların korunmasını sağlamak için güvenli, iklim kontrollü bir tesiste saklandı.

“Platin baskıları doğrulamak ve onları korumak için herhangi bir eylemin gerekip gerekmediğini (hiçbir şey değil) belirlemek için konservatörlerle yaptığım görüşmelerden sonra, kültürel miras ve fotoğraf toplulukları ve çeşitli galericiler, müzeler ve koleksiyonerler arasında haber yayıldı” dedi. diyor fotoğrafçı.

Ama Sedlik’in acelesi yok.

Sedlik, “Baskıları aktif olarak satışa sunmadığım için baskıları değerlendirmedim” diyor. “Eşsiz tarihleri ​​ve doğrulanabilir sergileri, değerlerine katkıda bulunuyor. Sigorta amaçlı bir ekspertiz almam gerekecek.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.