Teknoloji

Fotoğrafçılar Intel ve NVIDIA’nın Son Teknolojisinden Nasıl Yararlanacak?

Intel kısa süre önce profesyonel iş istasyonları için yeni Xeon W-3400 ve W-2400 işlemcilerini duyurdu. Aynı zamanda NVIDIA, en son RTX 6000 Ada nesli GPU’larını duyurdu. Uzun süredir ortak olan Intel ve NVIDIA, yıllardır ilk kez yeni amiral gemisi ürünlerini aynı anda duyurdu.

Yeni platformlar ve bunların etrafında oluşturulan iş istasyonları, veri bilimcileri, sanatçılar, fotoğrafçılar ve kameramanlar dahil olmak üzere çok çeşitli üretici ve profesyonel kullanıcılar için son derece heyecan verici. Platformlar, teknolojinin en son noktasındadır ve önemli performans kazanımları ve her zamankinden daha fazla genişletilebilirlik sunar.

En son Xeon ve NVIDIA ürünlerini, temel özelliklerini ve nasıl kullanıldıklarını ve profesyonel iş akışlarına uyum sağlar konularını tartışmak için Intel İstemci Bilişim Grubunda Yaratıcı ve İş İstasyonu Çözümlerinden sorumlu GP ve Genel Müdür Roger Chandler ve NVIDIA Profesyonel Görselleştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Pette ile sohbet ettik.

Profesyonel fotoğrafçılar ve kameramanlar için Intel Xeon W-2400 ve W-3400 işlemci ailesi, W790 yonga seti ve NVIDIA’nın en yeni Ada nesli GPU’larının başlıca avantajları nelerdir?

Roger Chandler: Tam bir platformu temsil ediyoruz ki bu harika. Kullanıcılar platform satın alır, iş yüklerini çalıştırır ve karmaşık iş akışlarına sahiptir. Intel açısından, yakın zamanda yeni Xeon W-3400’den W-2400’e kadar olan ürün serilerimizi duyurduk. Bu ürünler, pano genelinde ve pek çok özellik ve yetenekte adım işlevli bir iyileştirmedir.

Bu tür profesyonel iş istasyonu ürün sınıfını güncellememizin üzerinden birkaç yıl geçti. Bazı temel özelliklerin üzerinden geçeceğim ve bunun belirli kullanım durumlarıyla nasıl alakalı olduğunu anlatacağım ve ardından Bob’a vereceğim ve o da NVIDIA tarafında aynı şeyi gözden geçirebilecek.

Platformun kendisinde CPU vardır ve CPU, iş akışını yürütmek ve tabiri caizse sistemin kalbi olmak için GPU ve platformun geri kalanıyla birlikte çalışır. Yeni platformlarımızla, tek bir sokete koyabileceğiniz çekirdek sayısını ikiye katladık. Bu, iş yüklerini ve çok iş parçacıklı olan her şeyi işlemek için son derece önemlidir. Bu çekirdeklerin her birinin frekansını ve bireysel performansını yaklaşık %30 artırdık. Bu gerçekten önemlidir çünkü birçok fotoğraf düzenleme iş yükü büyük ölçüde bireysel çekirdek performansına bağlıdır. Toplam çekirdek sayısını iki katına çıkarmakla kalmadık, Sapphire Rapids mimarimize dayalı olarak her bir çekirdeğin genel performansını da artırdık. Çığır açan bir mimaridir.

Not: Sapphire Rapids, Intel’in dördüncü nesil Xeon iş istasyonu işlemcilerinin kod adıdır.

Ayrıca belleği ve genel önbellek boyutunu artırdık. DDR5 belleğe yükselttik ve bu sistemlerden birine dört terabayt bellek koyabilirsiniz. Bu, son derece karmaşık görüntülerle uğraşan kişiler ve devasa veri kümeleri olan 3B ortamlar oluşturan 3B tasarımcılar için gerçekten önemlidir. Aynı sistem üzerinde eğitim ve çıkarım yapmak için büyük, etli iş istasyonlarına ihtiyaç duyduklarından, veri bilimcileri için iş istasyonları pazarında çok fazla ilgi görüyoruz. Muazzam veri kümeleriyle uğraşıyorlar, bu nedenle bellek ayak izini artırmak önemlidir. Bu değişiklikler nedeniyle bu geleneksel veri bilimi iş yüklerinin çoğunda %75’e varan bir iyileşme görüyoruz.

Ayrıca, çıkarım çerçevelerini hızlandırması amaçlanan 3. Nesil Deep Learning Boost’a da sahibiz. Bir dizi başka genel mimari iyileştirmesi var. Ayrıca, yaptığımız şey, PCIe Gen 5 şeritlerinin sayısını artırmak, böylece genel bant genişliğini ve veri çıkışını artırmak. Bu sistemlerde 112 adede kadar PCIe 5.0 şeridi vardır. Bunun açtığı şey, kullanıcıların sistemi yüksek hızlı depolama veya GPU’larla genişletme fırsatıdır. Bu, müşterilerin iş istasyonlarına çok sayıda GPU yerleştirmeyi sevdiği bir pazardır.

Bunu Bob’a teslim edeceğim. Burada yapmaya çalıştığımız şey, insanların son derece güçlü platformlar oluşturabilecekleri özelleştirilebilir sistemler için seçenekleri genişletmek.

Bob Pette : Biz de tüm sisteme bakmayı seviyoruz, bu yüzden bir süre önce Sapphire Rapids için gerçekten heyecanlandık. Çoklu GPU sistemi için gereken bant genişliği miktarının kilidini açmak, Intel Xeon W gibi bir şey gerektirir. Bunları beslemek için yeterli şerit ve çekirdeğe sahip olmanız gerekir.

Büyük GPU’lu ve çoklu GPU sistemlerinin bu kadar önemli olmasının nedeni, yapay zekanın (AI) insanların çalışma şeklini değiştirmesidir. AI, fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarında ve işleme uygulamalarında birçok kodun içindedir. Daha fazla GPU besleyebilmek, Roger’ın dediği gibi işlemeye yardımcı olur ve metaverse push ve omniverse ürünümüze yardımcı olur. En önemlisi, müşterilerimizin daha fazlasını yapmasına yardımcı olur.

Çok dengeli bir sistem. İlk kez ana akım sağlayıcılar dört GPU’lu iş istasyonuna sahip olacak, bunun için veri merkezine gitmeniz gerekiyordu. İnsanlar aslında masalarında oturan bir süper bilgisayara sahip olabilirler.

nvidia rtx 6000

RTX 6000 Ada’mız, yapay zeka için güncellenmiş Tensor çekirdekleri, güncellenmiş shader çekirdekleri ve bilgi işlem çekirdekleri ile selefine göre iki kat daha fazla performansa sahiptir. Temel olarak iki kat daha fazla grafik oluşturma ve yapay zeka performansı sunar.

Sapphire Rapids ve Ada’nın birlikte güzelliği, GPU’da çalışan ve CPU’da çalışmayan pek çok şeyin olması ve bunun tersinin yanı sıra, insanların kullandığı her kodu esasen hızlandıracak olması. Roger’ın az önce bahsettiği şeylerden dolayı daha hızlı çalışacak olan GPU’dan yararlanmayan kodlarınız var. CPU ve GPU’dan yararlanan şeyler, beslenebildiği için daha hızlı çalışır. Sisteme daha fazla GPU koyabilmeniz, veri bilimcinin, sanatçının veya video düzenleyicinin daha fazlasını yapabileceği anlamına gelir. Tüm bu performansı temelde aynı güç zarfına sığdırdık.

Özellikle bölgeniz için, Ada GPU’larda ayrıca yerleşik ek kodlama ve kod çözme özelliği bulunur ve bu da birden fazla 8K video akışının diskten beslenmesini sağlar. Güçlü video düzenleyici, DaVinci Resolve, Premiere Pro ve benzeri uygulamalarla dolu bir gün geçirecek.

Tanımladığınız performans kazanımlarının kaç tanesi, yazılım kodundaki herhangi bir değişiklikten bağımsız olarak gerçekleştirilir ve yazılım geliştiricilerin, uygulamalarının olası kazanımları tam olarak gerçekleştirmesini sağlamak için ne kadar çalışması gerekir?

Chandler: Intel ve NVIDIA, Adobe, Blackmagic, Corel gibi bu önde gelen yazılım geliştiricilerin bazılarıyla onlarca yıldır ortaklıklar kurmuştur. Yeni özelliklere sahip yeni bir mimari tanıttığınızda, kodun doğal olarak şeylerden yararlanabilmesi için mümkün olduğunca zarif bir şekilde yapmaya çalıştığınız işler vardır. Ancak çekirdek sayısını ikiye katlamak gibi yıkıcı şeyler yaptığınızda, bazı iş yükleri doğal olarak ölçeklenir ve diğerleri bundan yararlanmak için büyük ölçüde değiştirilir.

İş düzeyinde yazılım geliştiricilerle ortak çalışanlarımız ve mühendislik düzeyinde onlarla ortak olan mühendislerimiz var. Geliştirme süreci devam ederken, nerede darboğaz olabileceğini veya yeni bir komut setine veya platformun kendisindeki yeni dinamiğe dayalı olarak nerede daha fazla performans elde edebileceğimizi bulmalarına yardımcı olmak için mühendisleriyle birlikte çalışıyoruz.

Yalnızca genel frekansı artırmıyorsanız veya bazen yalnızca bellek boyutunu artırmıyorsanız, işi yapmanız gerekir. Mimariyi değiştirirken, işi yapmak zorundasınız. Bu konuda ortaklarımızla kapsamlı çalışmalar yapıyoruz.

Bazı uygulamalar Sapphire Rapids’te doğal bir fayda sağlar, ancak genel olarak konuşursak, bu iş gerektirir. Her zaman açılışta görünmüyor. Performansın lansmanda harika olduğunu görmek harika, ancak altı ay sonra, uygulamalar optimize edilmeye devam ettiği için daha sonra kanıtlanabilir performans iyileştirmeleri görebilirsiniz. Bu heyecan verici ve insanların iş istasyonlarını bunun için satın almalarına rağmen aslında zamanla daha iyi hale geldiğini bilmeleri için bunun sabit bir davul ritmini korumak istiyoruz . Harika bir değer önerisi.

Pette: Roger’a benzer şekilde, ortaklarımızla birlikte çalışan kapsamlı bir grubumuz var. Değer önermesinin tamamı “sadece işe yarıyor” şeklindedir, bu nedenle Intel gibi yeni GPU’ları göndermeden önce iş ortaklarıyla çalışıyoruz.

GPU programlama söz konusu olduğunda, oldukça kararlıydı. DirectX veya Vulkan kullanıyorsanız, avantajdan otomatik olarak yararlanırsınız. Sapphire Rapids ile anında faydasını gördüğümüz CPU uygulamaları olmasa da CPU uygulamaları olarak adlandıracağım bir sınıf var. Ekstra çekirdekler daha fazla verim sağladığından anında fayda sağlar. Diğer özelliklerden faydalanabilir ve daha fazla iyileştirme elde edebilirler, ancak kodu değiştirmeden %50 ila %200 arasında iyileştirme görüyorduk. Ekstra çekirdek sayısının teorik olarak azaltılan uygulamalara sağladığı ani fayda beni hoş bir şekilde şaşırttı.

Next Gen Desktop Workstation Platform Powered by Intel and NVIDIA

Yaptığımız ek çalışmalar ile dengeli bir sistem hedeflenmektedir. GPU’nun CPU’ya ayak uyduramaması veya tersi, veya ağ her ikisine de ayak uyduramıyorsa veya sürücüler yavaşsa, bu bir problemdir, bu nedenle en çok dengeli bir sisteme bakma eğilimindeyiz. Video düzenleme gibi durumlarda, bir diskten veya ağa bağlı depolama alanından terabaytlar alıyorsunuz, bu nedenle sistemi test ediyoruz ve kapatılması gereken boşlukları belirlemeye çalışıyoruz. Belki de bir ağ sürücüsünü yükseltmemiz veya uygulamalarındaki performans kazanımlarının gerçekleşmemesi nedeniyle ortaklarla flash depolama kullanımı hakkında konuşmamız gerekiyor.

Harika olan şey, anında fayda sağlamayan hiçbir şey görmemiş olmamızdır. Biz ilerledikçe, fayda sağlayan şeyler artacaktır.

Chandler: Bu özel segmentte, kullanıcıya, deneyime ve iş akışına gerçekten derin bir odaklanma var. Bireysel uygulamalar ve iş akışları vardır, ancak karmaşık iş yüklerine baktığınızda, kullanıcıların aynı anda birlikte çalışması gereken dört, beş veya altı farklı uygulama kullandığını görürsünüz.

Intel ve NVIDIA yıllardır ortaklık yapıyor. Intel CPU’ları ve NVIDIA GPU’ları olan pek çok harika platform var. Genellikle, bunu yaparken, tüm iş akışına bir platform perspektifinden bakıyoruz. Bob’un ekibi sorunlar bulursa bizim haberdar olmamızı sağlar ve bunun tersi de geçerlidir. İyi bir mühendislik ilişkimiz var. Her şey, karmaşık iş akışları için eksiksiz bir platform sunmakla ilgilidir.

Bu segmentin diğer kısmı, kullanıcıların kararlılık konusunda son derece dikkatli olmalarıdır. Kullanıcılar büyük bir yatırım yapıyor ve makineleri yıllarca kullanıyor, bu yüzden her şeyin yolunda olduğundan emin oluyoruz.

Pette: Çoklu uygulama yorumuna eklemek istiyorum. Bu çok iyi bir nokta çünkü kimse tek bir uygulama çalıştırmıyor. Tüm uygulamalar, ilgili işlemcilerden bilgi işlem gücüne ve iş parçacıklarına ihtiyaç duyar. Premiere Pro, Photoshop ve DaVinci’yi aynı anda çalıştırdığınızı hayal edin. Bu, herhangi bir kod değişikliği olmadan daha hızlı çalışacak çünkü verilerin nereden çalıştırılacağına göre darboğaz olmayacak. Müşterilerimiz için gerçekten çok büyük bir avantaj.

Chandler: Bu karmaşık iş akışlarında bir şey daha var. Karmaşıktırlar, ancak bu belirli sistemler genellikle profesyonel ortamlarda profesyoneller tarafından kullanılır, bu nedenle arka planda bu tür bir BT yapısı vardır. Tüm bunları da kontrol ediyoruz ve kullanıcı için tipik ortamı göz önünde bulunduruyoruz. O soğanı soyuyorsun ve bu çok iş gerektiriyor. Bu iş istasyonu oradayken, her şeyi kontrol ettiğimizden emin olmak, mühendislerimizin büyük bir odak noktasıdır.

Bu iş istasyonlarının insanların uzun süre kullanacağı makineler olduğunu vurguladınız. Sistemin genişletilebilirliğinden söz edebilir misiniz? İnsanlar iş istasyonunu dört veya beş yıl sonra kullanıyorsa, platformun tamamı insanların değişen ihtiyaçlarına ne kadar duyarlı?

Pette: Benim açımdan ve bu muhtemelen orijinal ekipman üreticilerine (OEM) daha uygun bir soru, geleceğe hazır olmaktan bahsediyoruz. İnsanların bu kolektif sistemlerde bir veya iki yıl sonrasına kadar ulaşamayacakları bazı performanslar var. Ve hızlı gelecek. Yapay zeka giderek daha fazla koda girmeye devam ediyor.

Bu değişikliklerle başa çıkmanın bir yolu, yazılım güncellemeleri ve sürücü güncellemeleridir. Sistemden daha fazlasını elde etmek için GPU’yu ve CPU’yu aynı şekilde ayarlayabilir ve ayarlayabiliriz. Sistem kurucuları daha fazla 5. Nesil cihaz oluşturmaya başladıkça, insanlar daha iyi performans elde edebilir. İnsanlar daha performanslı depolama ve ağa bağlı şeylerle büyüyebilir. Kullanıcılar daha fazla GPU ekleyebilir ve daha fazla bellek ekleyebilir.

İnsanların iş istasyonu işinde genellikle üç ila beş yıllık bir yenileme döngüsü içinde olduklarını görüyoruz. Bu, bir “ihtiyaçtan” ​​çok finansal bir modelden kaynaklanmaktadır. Bir üretici olduğunuzu söyleyin. Bundan üç yıl sonra, hala harika bir sistem olacak. Bugün tek bir CPU ve GPU’ya sahipseniz, kodlar zamanla gelişecek şekilde değişecektir. Ek performansa ihtiyacınız varsa, içine başka bir CPU veya GPU takabilirsiniz.

Çok heyecanlıyım çünkü yaklaşık dört yıldır ilk kez amiral gemisi GPU ürünümüzün piyasaya sürülmesi Intel’in amiral gemisi CPU’sunun piyasaya sürülmesiyle aynı hizada. Uzun zaman oldu. Kademeli adımlarla ilerledik ve şimdi müşteriler aynı sistemde aynı anda piyasadaki en iyi CPU’ya ve piyasadaki en iyi GPU’ya sahipler. Müşterilerimizin üretkenliği için gerçekten harikalar yaratacağını düşünüyorum.

Chandler: Özellik açısından, süper hızlı ve üst düzeyde genişletilebilir DDR5, PCIe 5.0 gibi mutlak kanayan, son teknoloji yetenekleri özellikle seçtik, bu en son teknoloji.

OEM’lerin inşa ettiği sistemlere baktığınızda, kesinlikle bu sistemlerin çoğunu geleceğe hazırlıyorlar. Ve bu sadece bireysel sistemi genişletmekle ilgili değil, aynı zamanda iş yüklerinin geleceği ile de ilgili. Tek bir konumda tek bir sisteme erişmek isteyen birden çok kişinin olacağı bu karma iş yüklerini görmeye başlıyorsunuz. Bu hesaplamayı bir şekilde dağıtmak istiyorsunuz. Rafa monte edebilmek, farklı iş akışlarını açıklayabilir. Bunu desteklemek istiyoruz.

Üç yıl önce, tek bir sistemde bu düzeyde bilgi işlem gücü bulunabileceğine asla inanmazdım. Çılgınca havalı. Sanırım önümüzdeki dört veya beş yıl için sahneyi gerçekten hazırlayacak.

Bu platform, özellikle birden fazla 8K RAW çekim akışını düzenleyecek olan kullanıcılar için çekici görünüyor. Bu o kadar zahmetli ki, geçen yılın en iyi bilgisayarları bile zaman zaman zorlanabilir. Bu makineler, yüksek çözünürlüklü video düzenleme ile başa çıkmak için iyi donanımlı görünüyor.

Pette: Bu, genel olarak güçlü kullanım durumlarından biridir. Çift Xeon W, dört Ada 6000, dört TB DDR5 bellek, flash sürücüler içeren bir iş istasyonu hayal edin, masanızdaki bir süper bilgisayardır .

Buna ihtiyacın olacak. İnsanlar 8K ve 12K istiyor. Bunda yapay zeka işleme var, yani bu bilgi işlem gücüne ihtiyacınız var. Bu araçlardan daha fazlası yapay zeka ekledikçe ve video akışları daha büyük ve daha yoğun hale geldikçe, bu makinelerin geleceğe hazır olduğu başka bir şey daha var.

Chandler: Hepimiz, her şeyin dijital olduğu COVID’den değişen toplumsal değişimi değiştiren bu dünyadan çıktık. Bunun etkilerinden bazıları, yaratıcılar üzerindeki artan baskıdır. Hollywood kalitesinde içeriği dağıtık bir şekilde nasıl yaratırız, kamera içi görsel efektleri nasıl kullanırız, bunları uzaktan nasıl yaparız? Dijital yaratıma bu artan odaklanmayı gördünüz. Ulaşacağını düşündüğümüz yerin çok ötesinde hızlandı ve bu da bilgi işlem ihtiyacını artırdı.

Next Gen Desktop Workstation Platform Powered by Intel and NVIDIA 002

İçerik oluşturma tarafında işlerin nasıl geliştiğine baktığınızda, artık herkes bir içerik oluşturucu. Bu şeyin beş veya altı yıl boyunca geleceğe hazır olduğunu söylemek kolay, ancak her şeyin ne kadar hızlı büyüdüğünü görünce, şimdi gerçekten gerekli. Ben bir iyimserim ama yine de bu yeni platformlara toplu tepkinin ne kadar olumlu olduğuna şaşırdım. Oldukça heyecan verici.

Pette: Evet ve OEM’ler de heyecanlı. Hepsinin salyası akıyor. Hepsi bu muhteşem sistemleri tasarladı ve hepsi de pay almak istiyor. Uzun zamandır ilk kez NVIDIA ve Intel aynı noktada bir araya geldi ve aynı noktada OEM’ler bizden güvence alarak tamamen yeni bir sistem tasarlayabilirler. Bazı müşterilerimizin bununla ne yapacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum çünkü bizi havaya uçuracaklar. Platformumuzun neler yapabileceğini biliyoruz, ancak bunu aşacaklar.

Ben dahil birçok meslektaşım en yeni M1 ve M2 destekli Mac’leri kullanıyor. Ancak, genişletilebilirlik ve çok yönlülükten ve özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış bir iş istasyonu oluşturabilmekten bahsederken, Intel platformlarının sunduğu çok daha fazla özgürlük ve seçenek var gibi görünüyor.

Chandler: Kesinlikle. Daha fazla bilgi işlem gücü için oluşturulmuş iş istasyonu tasarımları göreceksiniz, bu yüzden belki birkaç Xeon’a ve tek bir GPU’ya sahipler. Ancak, daha düşük Xeon çekirdek sayısına sahip tasarımları da göreceksiniz ve bunu GPU’larla yükleyeceksiniz, çünkü iş yükünün CPU yoğun yönleri onlar için o kadar kritik olmayabilir. Seçme hakları var.

Bütün bir portföyümüz var çünkü burası karmaşık bir ekosistem, karmaşık bir pazar ve iş yükleri farklı. Kullanıcılarımız da neye ihtiyaçları olduğunu biliyorlar, bu yüzden artık seçenekleri var ve bence bu harika.

intel xeon workstation system partners

Pette: Evet, kuralcı bire bir yok. Ve sadece iki seçenek de yok. Doğru boyut ve sayıda CPU’yu ve doğru boyut ve sayıda GPU’yu seçersiniz. Toplu olarak müşterilerimizin bunu anlamasına yardımcı oluyoruz.

Diğerleri söz konusu olduğunda, bu ya da bu ve tek beden herkese uymuyor.

Chandler: Hem NVIDIA hem de Intel, kendin yap (DIY) pazarına derinden saygı duyuyor. Bunları kendi başlarına almayı ve onunla bir şeyler yapmayı seven insanlar. Xeon W ile ilk kez yaptığımız şey, kilidi açılmış SKU’lar sunmaktı. Hız aşırtmacılar bunu alıp çılgınca şeyler yapabilir. Bazı hız aşırtmacılara bazı örnekler verildiğini zaten gördük.

Bir OEM’den hazır bir şey satın alabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Ölçeklenebilirlik pek çok yeniliği ateşleyecek.

Hazır iş istasyonları kuran ve satan şirketler olan OEM üreticilerine bileşen tedarik ettiğinize göre, bunun üreticiler arasında doğurduğu rekabetin son kullanıcı için daha iyi bir deneyim sağladığına inanıyor musunuz?

Chandler: Sanırım öyle. Açık kaynağa büyük yatırımlar ve DIY’e büyük yatırımlar yapmaya kararlıyız.

Çok fazla seçenek sunduğunuzda, hangi seçeneğin ne için en iyi olduğuna dair çok fazla fikir vermelisiniz, aksi takdirde insanlar seçenekler arasında kaybolabilir. Kullanıcı ihtiyaçlarını anlamak önemlidir.

Ekosistemin herhangi bir yerinde yenilik meydana geldiğinde, diğer herkese ilham verir. Ve bu benim açımdan iyi bir şey.

Pete: Kesinlikle. Herkese adil davranırız ve ister büyük OEM’ler, ister ikinci kademeler veya Kendin Yapçılar olsun herkesin başarılı olmasını isteriz.

Bunları kasıtlı olarak test ediyoruz ve hepsinin başarılı olabileceğinden emin olmak için kendi başımıza özel incelemeler yapıyoruz. Bazı durumlarda, sürücü değişiklikleri önermemiz veya bazı donanım yapılandırmaları veya buna benzer şeyler önermemiz gerekebilir.

intel workstation platforms target audience

Dediğim gibi, OEM’ler bu konuda gerçekten heyecanlı. Son derece yaratıcı oldular. Neyse ki, bu yeni işlemcilerle etkinleştirecekleri şeyde agresifleştiler. Genel olarak herhangi bir yarışma, insanları alışılmışın dışında düşünmeye, biraz daha yaratıcı olmaya ve performansın son damlasını çıkarmaya teşvik eder. Kesinlikle yardımcı olur.

Fotoğrafçılar için Temel Çıkarımlar

Intel’in yeni Xeon W-3400 ve W-2400 CPU’larının ne kadar güçlü olduğu hakkında zaten iyi bir fikrimiz vardı ve NVIDIA’nın en yeni RTX 6000 Ada-nesil GPU’sunun vaat ettiği muazzam performans kazanımlarını da biliyorduk. Ancak, doğrudan Intel ve NVIDIA’dan iki şirketin yeni ürünleri konusunda ne kadar heyecanlı olduklarını duymak ve yeni platform mimarisinin gelişen doğası hakkında daha fazla bilgi edinmek bilgilendiriciydi.

Lansmandaki performans kazanımları, yoğun fotoğraf ve video düzenleme dahil olmak üzere geniş bir kullanıcı yelpazesi için önemli olsa da, yazılım geliştiricilerin kodda yaptığı ek değişikliklerin ve yeni aygıt yazılımı güncellemelerinin yeni donanımdan nasıl daha fazla performans çıkaracağını düşünmek ilginçtir. platformu.

Asırlık Mac – PC tartışmasında Intel ve NVIDIA nerede duruyor? Apple’ın silikon gelişimi ve M1- ve M2-serisi yongaların gelişiyle hızla değişmesine rağmen, her iki şirketin de Apple ile uzun süreli ilişkileri var elbette. CPU’lar ve GPU’lar. Chandler ve Pette doğrudan Apple’a saldırmakla ilgilenmeseler de, daha açık bir sistemin faydalarını vurgulamak istiyorlardı.

intel xeon workstation breakdown

Intel ve NVIDIA, daha sonra iş istasyonu bilgisayarları tasarlayan ve üreten şirketlerle birlikte çalıştığı ve bu şirketlere bileşen sattığı için, piyasada müşteriler için pek çok seçenek vardır . Intel ve NVIDIA ayrıca Kendin Yap müşterilerini de destekler, yani bireysel kullanıcılar ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak makineler oluşturabilir. Apple gibi bir şirket, müşterilerinin ihtiyaçlarını da düşünürken, görece kapalı sistemi, bireysel bir müşteriye sunulan seçenekleri sınırlandırıyor.

Elbette Apple’ın yaklaşımının, ürün kalitesi ve kararlılığı üzerinde aşırı kontrol dahil olmak üzere faydaları var. Öte yandan, Intel ve NVIDIA’nın büyük ve küçük ortaklarıyla ne kadar uygulamalı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ilginçti. Intel ve NVIDIA mühendisleri uygulamalı bir yaklaşım benimsiyor, ihtiyaç duydukları şeylere sahip olduklarından ve tasarladıkları her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için OEM’lerle görüşüyorlar. İş istasyonu kullanıcıları sorun ve kesinti yaşamayı göze alamadığından kararlılığa büyük önem verilir.

Nihayetinde esneklik, Intel ve NVIDIA destekli iş istasyonlarının müşterilere masa başında süper bilgisayar benzeri performanstan bile daha fazlasını sunduğu şeydir. Bilgisayar üreticilerinin yenilik yapması ve başarılı olması sağlanır ve müşterilerin çok daha fazla seçeneği vardır. Üreten tüketiciler ve profesyoneller yeni bir iş istasyonu bilgisayarı satın aldıklarında daha fazla seçeneğe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda değişen ihtiyaçlara uyum sağlamak için makinelerini zaman içinde yükseltmek için birçok yola sahip oluyorlar.


Görüntü kredisi: Intel, NVIDIA

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.