İncelemeler

Fujifilm 10-24mm F4 R OIS WR Çarpıcı Renklere Sahip

İyi haber şu ki, ana lens gibi hissettiriyor. Evet bu doğru. İncelediğimiz prototip Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR inanılmaz.

Fujifilm kullanıcılarına çoğunlukla istedikleri her şeyi verir. Manzara fotoğrafçıları, şehir sakinleri ve hatta gezginler bu merceğe ruh eşi diyecekler. Aslında pek değil, ama bu lensi gerçekten çok seviyoruz. Önceki sürüme bir güncelleme olarak, bu yeni lens sağlam geliştirmelere sahiptir. Yeni başlayanlar için hava kapalı ve bu günlerde inanılmaz derecede önemli. Artı, daha hafif bir mercek. Dahası, neredeyse tamamen dahili bir yakınlaştırma lensidir. Ne içinse, Fuji parktan topa vuruyor. Ama kişisel olarak konuşursak, daha da ileri gidebileceklerini düşünüyorum.

Teknik özellikler

 • Hava koşullarına dayanıklı tasarım
 • 10 grupta 14 öğe
 • 4 ED öğesi
 • 4 Küresel olmayan elemanlar
 • Aralık boyunca sabit f4 diyafram açıklığı
 • Diyafram açıklığı üzerindeki F-Stop ölçeği
 • Bu lens 0,9 lbs ağırlığındadır
 • 7 diyafram bıçağı
 • 72 mm filtre dişi
 • 9,5 inçlik minimum odak
 • 999,95 $ fiyat noktası
 • 3,5 adımlı görüntü sabitleme
 • XT-4 ile 6,5 durak elde edeceksiniz.
 • Kasım 2020’de satın alınabilir

Ergonomi

Fujifilm 10-24mm F4 R OIS WR Çarpıcı Renklere Sahip

Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR, neredeyse dahili olarak yakınlaştıran bir lenstir. Ön filtre dişi 72 mm boyutunda bir canavardır. Ancak buna rağmen, lens bazı Chapstick’ten çok daha uzun değil. Aynı zamanda bir Vicks Vapo Rub küveti kadar kalındır. Yakınlaştırırken ve uzaklaştırırken bu öğe biraz hareket edecektir. Ama o kadar da değil ve asla dışarıdan hareket ediyormuş gibi görünmeyecek.

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R OIS WR product images 2.81 60s1600 2 770x513 1

Lens, aksi takdirde bu halkalarla karakterize edilir. Açıklık halkası yuvaya en yakın olanıdır. Sonra bir yakınlaştırma halkası var. Ve ön tarafta odak halkası var. Yakınlaştırma halkasının dokulu kauçuk bir alanı vardır.

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R OIS WR product images 2.81 40s1600 770x513 1

Diyafram halkasının yanında onu A moduna kilitleyebilen kırmızı bir düğme var. Bu, lensi enstantane önceliğine, program moduna getirebilir veya kameranın diyaframı kontrol etmesine izin verebilir. Kişisel olarak konuşursak, Fujifilm sistemini diyafram halkası gibi bir şey kullanmak için satın alırsınız. Ayarları değiştirmek istediğinizde bunu deneyimlememek israftır.

Yapı Kalitesi

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R WR OIS weather sealing1 770x1027 2

Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR’yi yağmura çıkardık. Hava sızdırmaz bir kamerayla, bu lensle ilgili bir arıza bulmak için zorlanacaksınız. Hem X Pro 3 hem de X-H1‘de dengeli. Elde, ana lens gibi hissediyor. Kamera temelde asal sayılar için tasarlandığından, bu X Pro 3 kullanıcıları için önemlidir. Bir f4 diyafram açıklığı olduğundan, yine de diyafram ayarlamalarıyla uğraşmayabilirsiniz. Ancak bunlar, diyafram halkası aracılığıyla kolayca yapılır. Bu merceğin yapım kalitesinden gerçekten nefret edemem; baştan aşağı sağlam.

Kullanım Kolaylığı

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R WR OIS weather sealing3 770x1027 1

Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR, kullanımı basit bir lens. Kameranıza monte edin, doğrultun, odaklayın ve çekin. Tüm yapmanız gereken bu! Bu geniş açılı bir zum lens ve odak halkasında kavrama odaklama mekanizması yok. Ancak bu, bu lense harika bir katkı olabilirdi. Aksi takdirde, bu merceğin verdiği his bir asal gibi: doğrult, ateş et ve eğlen. Bir diğer harika şey ise bu lensin OIS’ye sahip olmasıdır. Böylece bu ve X-H1 veya X-T4 ile süper yavaş deklanşör hızlarında çekim yapabilirsiniz.

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R WR OIS first impressions 40.1s1250 3 770x513 1

İşte 0,1 saniyelik bir çekim. Hala X Pro 3’ü kullanırken Kevin’i oldukça keskin hale getirebildim. Etkileyici ve kesinlikle kullanılabilir durumda. Aşağıda mutlu bir kaza var. Kameranın bu kadar yavaş deklanşör hızında çekim yaptığını fark etmemiştim, bu yüzden hareket ettim. Ama bu harika bir bulanıklık efekti verdi. Yine de, görüntü sabitleme olmadan bile bir saniyeden fazla tutabiliyorum. Ve bu mercek, bunu geniş uçta küçük problemlerle yapabilir.

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R WR OIS review unedited 161s400 770x513 1

Otomatik Odaklama

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R OIS WR product images 2.81 60s1600 770x513 1

Bu geniş açılı bir lens ve otomatik netlemeden çok etkilendik. Ancak, dürüst olmak gerekirse, bu fizik yasalarının Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR’ye bir avantaj sağladığı kadar fazla bir şey ifade etmiyor. Bunu bir APS-C sensörüyle birleştirirseniz 2020’de oldukça altındasınız. Hem X-H1 hem de X Pro 3’te otomatik netleme endişelenecek bir şey değildi. Düşük ışıkta bile, bu lens izini sürdü. Aslında onunla çektiğim yüzlerce fotoğrafta izini hiç kaçırmadı. Ve bu çok etkileyici.

Görüntü Kalitesi

Sizlere hatırlatmak için, test ettiğimiz Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR bir üretim öncesi birimdir. Son inceleme düşüncelerimizi yakında alacağız. İşte lensle çekilmiş bir dizi resim. Hepsi önceki Fujifilm lenslerinde gördüğümden daha doygun görünüyordu. Unutmayın, Fujifilm kamera ve lenslerinden gelen renklerin çoğu Film Simülasyonundan geliyor. Ama Velvia modunda bile, renkler bazı astarlarımdan daha derin ve daha zengin görünüyordu. Ancak distorsiyonu biraz tartışmak istiyorum. Daha uzun pozlama kullanarak ressam görüntüleri oluşturmak için kullandığım bir yöntem var. Ve bunu yaparak çarpıklığı buldum.

Chris Gampat The Phoblographer Fujifilm 10 24mm f4 R WR OIS first impressions 41 12s1600 1 770x513 1

Yukarıdaki fotoğraf 10 mm ve aşağıdaki fotoğraf 24 mm boyutundadır. Alttaki resimde çok daha kontrollü. Bununla birlikte, normal olarak çekilmiş fotoğraflara baktığınızda gerçekten bir ton bozulma görmüyorsunuz. Ancak yine de post prodüksiyonda biraz iş yapmanız gerekebileceğini bilin.

Fujifilm 10-24mm F4 R OIS WR İle çekilmiş fotoğraflar

İlk İzlenimler

Fujifilm 10-24mm f4 R OIS WR’ı gerçekten çok seviyorum. Küçük, hafif ve harika bir his veriyor. Fujifilm sisteminin bir seçenek olarak ihtiyaç duyduğu şey tam olarak budur. Hava sızdırmazlığının eklenmesi çok büyük. Bu günlerde her lensin hava şartlarına dayanıklı olması gerektiğine inanıyoruz. Hepsinden iyisi, bu lens tam da beklediğimiz gibi performans gösteriyor. Fujifilm 16-80mm f4 R WR OIS ile eşleştirilmiş, neredeyse her şeyi yapabilen iki zoom lensiniz var.

Kişisel olarak konuşursak, bence her markanın tüm engelleri kaldırmaya başlama zamanı. Fujifilm f1.8 zoom lensler veya f2 zoom lensler yapıyor olmalı. Hepsi hava sızdırmaz olmalıdır. Dahası, tüm bu lenslerin büyük olması gerekmez. Kamera çantanızda birkaç tane bulundurmanız yeterli olacaktır. Sigma’nın DSLR’ler için tasarlanmış 18-35mm f1.8 Art lensinden hâlâ ilham alıyorum. DSLR’ler için 24-35 mm f2 lensleri de vardır. Fujifilm neden benzer bir şey yapmadı? Ve eğer yapamazlarsa, o zaman belki bunu lens yuvası için yapabilen üreticileri desteklemeye başlamanın zamanı gelmiştir. Hiç kimsenin sahip olmadığı optiklere ihtiyacımız var ve bu bize daha da iyi kalite sağlayabilir. Fujifilm’in bunu tamamen yapabileceğine inanıyorum.

Kaynak: https://www.thephoblographer.com/2020/11/03/how-the-fujifilm-10-24mm-f4-r-ois-wr-lens-is-impressing-us-so-far/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.