The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 header
Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

GDT 2021 Yılın Doğa Fotoğrafçısı Ödülü Kazananlar

Alman Doğa Fotoğrafçılığı Derneği (GDT), yıllık üye yarışmasının 2021 kazananlarını açıkladı.

Yaban hayatı ve doğa fotoğrafçılığının Almanya merkezli kar amacı gütmeyen kuruluşu GDT, bu konuda Avrupa’nın önde gelen derneklerinden biridir. Üyeleri için yıllık bir yarışma düzenliyor ve yedi kategoride 2021 Yılın Doğa Fotoğrafçısı kazananlarını açıkladı: Kuşlar, Memeliler, Diğer Hayvanlar, Bitkiler ve Mantarlar, Manzaralar, Doğanın Stüdyosu ve bu yılın özel kategorisi “Biz bir aileyiz”. Yarışma ayrıca genel bir galibi ödüllendiriyor.

Tüm kazananlar ve ikinciler, GDT’nin uzun vadeli ortağı AC-Foto sponsorluğunda ödüller alırken, genel kazanan, yarışmanın premium ortağı tarafından sağlanan bir kit lensi de dahil olmak üzere bir Olympus E-M5 Mark III ile sunuldu. Olympus Europe.

Kuşlar

GDT 2021 Yılın Doğa Fotoğrafçısı Ödülü Kazananlar

Bu kategorinin galibi ve tüm yarışmanın genel galibi bir fotoğraf ikilisi Karsten Mosebach ve Bernhard Volmer oldu. İkisi, hem bireysel hem de ekip olarak ödüllü fotoğrafçılar ve kazanan görüntüleri, uçarken bir ahır yutmanın fotoğrafı, adı Turbo kırlangıç.

Görüntünün stilize etkisini yaratmak için uzun bir pozlama seçtiler ve kuşun hareketini pozlama süresinin sonuna doğru dondurmak için flaş üniteleri kullandılar, “bu hayvanların güzelliğini ve zarafetini göstermeyi hedefliyor, ki bu özellikle uçuşta belirgindir. . “

Memeliler

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0002

Peter Lindel , yeleli bir aslanı ve onun genç yavrularını – arkalarında güneş parlarken babasının yanında koşan oyuncu bir yavruyu – tasvir eden The King and onun Court Fool ile Memeliler kategorisini kazandı . Lindel ayrıca geçen yıl bu yarışmanın da galibi oldu.

Diğer hayvanlar

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0003

Mudskipper başlıklı bu, Diğer Hayvanlar kategorisinin kazanan fotoğrafı oldu. Uçuş sırasında yakalanan bu amfibi balık, fotoğrafçı Scott Portelli tarafından çekilmiş ve güneş ışığını yansıtırken hayvanın parıldayan cildini çok detaylı bir şekilde sergiliyor.

Bitkiler ve Mantarlar

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0004

Stefan Imig , aşağıdan yukarı bakarken çekilmiş ahşap çürüklüğü mantarının fotoğrafı Porselen mantarlar ile kategoriyi kazandı . Geniş açılı fotoğraf, mantarların üzerinde büyüdüğü ağacı, neredeyse tamamı ile ormanın geri kalanıyla çevrili olarak göstermektedir.

Manzaralar

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0005

Fotoğrafçı Corinna Leonbacher Volcano adlı görüntüyle zirveye çıktı ? , Dolomit Dağları’nda bir fırtına gösteren. Yakalanan sahnede şimşek çakarken gökyüzü ve bulutlar parlak mor renkte aydınlatılır.

Doğanın Stüdyosu

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0006

Sandra Bartocha, Golden Wave adlı fotoğrafı ile bu kategoride en iyi dereceleri aldı . Bu kategori, renk, desen, hareket ve daha fazlası gibi doğanın çeşitli yönlerini sergileyen, yaratıcı bir şekilde çekilmiş ve işlenmiş fotoğraflardan oluşuyordu. Bartocha’nın görüntüsü, yumuşak dalgaların üzerlerine yansıyan eşit derecede yumuşak güneş ışığı ile çarpıştığını gösteriyor.

Biz bir aileyiz

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0007

Bu yılın özel kategorisi “Biz Aileyiz” olurken, birincilik ödülü, Aile Kahvaltısı adlı imajıyla Corinna Leonbacher’e verildi . Fotoğrafta siyah beyaz çizgili yavrularını küçük balıklarla besleyen bir tür su kuşu olan bir çift tepeli batağan görülüyor.

Jüri Ödülü

The Winners of the GDT Nature Photographer of the Year 2021 0008

Jüri ödülü, hafif su basmış bir ormandaki küçük bir dalın üzerine tünemiş bir karatavuğun atmosferik fotoğrafı Orman Kuşu ile Alexandra Wünsch’e verildi .


COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle, bu yılki oylama tüm üyelerin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleşti. Toplamda 6.470 fotoğrafçı sunuldu ve Heike Odermatt, Jan Piecha ve Stefan Christmann’dan oluşan bir ön jüri değerlendirme prosedürünün ardından GDT üyeleri bu yılın kazananlarını belirlemek için yedi kategorinin her birinde oy kullanabildiler.