Haberler

Getty Images, AI Image Generator Stable Difusion’a Dava Açıyor

Getty Images, AI görüntü oluşturucunun telif hakkını ihlal ettiğini iddia ederek Stable Diffusion yaratıcılarına karşı yasal işlem başlatıyor.

Fotoğraf ajansı, şirketin “telif hakkıyla korunan milyonlarca görüntüyü kopyalayıp işlediğini” belirterek Londra’daki Yüksek Adalet Divanı’nda Stability AI aleyhine yasal işlem başlattı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Bu hafta Getty Images, Londra’daki Yüksek Adalet Mahkemesinde, Stability AI’nin Getty Images’in sahip olduğu veya temsil ettiği içerikteki telif hakkı da dahil olmak üzere Stability AI’nin fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği iddiasıyla yasal işlem başlattı . “

“Stability AI’nin, telif hakkıyla korunan milyonlarca görüntüyü ve Getty Images’in sahip olduğu veya temsil ettiği ilgili meta verileri, Stability AI’nin ticari çıkarlarına fayda sağlayacak ve içerik yaratıcılarının zararına olacak şekilde yasa dışı bir şekilde kopyalayıp işlediği, Getty Images’ın görüşüdür.”

Anlaşmazlık lisanslamaya iniyor, görünüşe göre Getty, Stability AI’nin Stable Diffusion’ı eğitmek için kullanılan fotoğrafları lisanslamış olması gerektiğine inanıyor.

Getty Images, AI Image Generator Stable Difusion'a Dava Açıyor
Stable Diffusion tarafından Getty Images logosunun yeniden oluşturulmasıyla oluşturulmuş bir görüntü.

Stable Diffusion’ın eğitim veri seti açık kaynaktır (OpenAI’nin DALL-E’sinden farklı olarak) ve veri setinin analizi, stok fotoğraf web sitelerindeki içeriğin veri setinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu ortaya çıkardı. Waxy, Stable Diffusion’ı eğitmek için kullanılan 2,3 milyar görüntüden 12 milyon görüntüyü örnekledi ve bunların 15.000’inin Getty’den geldiğini buldu. 12 milyonun 2,3 milyarın yüzde birinden daha az olduğunu belirtmekte fayda var.

Verge, Stable Diffusion’ın Getty’nin filigran logosunu oluşturulan görüntülerde yeniden oluşturabileceğini belirtiyor ; bu, kendi testleri tarafından desteklenen bir hipotez, Stability AI’nin Getty’nin kütüphanesini taradığına dair kanıtlara lanet ediyor.

Getty’nin açıklaması şöyle devam ediyor: “Getty Images, yapay zekanın yaratıcı çabaları teşvik etme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.”

Buna göre Getty Images, yapay zeka sistemlerini kişisel ve fikri mülkiyet haklarına saygı duyacak şekilde eğitmekle ilgili amaçlar için önde gelen teknoloji mucitlerine lisanslar sağladı.

“Stability AI, Getty Images’den böyle bir lisans talep etmedi ve bunun yerine, bağımsız ticari çıkarları doğrultusunda geçerli lisanslama seçeneklerini ve uzun süredir devam eden yasal korumaları göz ardı etmeyi seçtiğine inanıyoruz.”

Yakın tarihli bir tweet’te Stability AI CEO’su Emad Mostaque, Stable Diffusion’ın eğitim veri seti hakkında şunları söylüyor: “Onların etik, ahlaki ve yasal kaynaklar olduğuna ve kullanıldığına inanıyorum. Bazı insanlar aynı fikirde değil, bu yüzden tamamen cc olan veri kümelerini/modelleri devre dışı bırakıyoruz ve değiştiriyoruz. Herkes için modeller ve veriler.”

Ters tepki

AI görüntü üreteçleri, görüntülerin nasıl sentezleneceğini öğrenmek için insan fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından oluşturulan resimlere ihtiyaç duyar. Gerçekten hayret verici teknoloji insanları heyecanlandırdı ve hayrete düşürdü, ancak gizli yayılma modellerinin nasıl çalıştığının anlaşılmasının ardından bir tepki başladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.