Haberler

Instagram, Rus Devlet Medyasına Bağlantıları Olan Gönderileri Düşürüyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak alınan bir dizi kararın ardından Meta, Instagram’ın Rus devlet medyasına bağlantı veren gönderileri indireceğini ve Ukrayna ve Rusya’dakilerin kimliğini korumak için adımlar atacağını duyurdu.

Instagram, Ukrayna ve Rusya’daki insanları güvende tutmaya ve yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için Meta’da alınan kararlarda Facebook’takileri takip eden adımlar atıyor. Rusya geçen hafta Facebook ve Twitter’a erişimi engelledi , ancak Instagram bölgede bir dereceye kadar hala kullanılabilir gibi görünüyor.

Rus Devlet Medyasına Bağlantıları Olan Gönderileri Düşürme

Meta, geçen hafta Rus devlet kontrolündeki medyaya bağlantılar içeren gönderileri düşürme kararının ardından, aynı şeyin Instagram’da da yapılacağını söyledi. Rus devlet kontrolündeki bir medya web sitesine işaret eden bir bağlantı çıkartması içeren haberler, Hikayeler tepsisinin alt kısmına yerleştirilecektir. Instagram ayrıca, kullanıcıların Rus devleti tarafından kontrol edilen bir çıkışa yol açtıklarını bilmelerini sağlamak için bu hikayeleri etiketleyecek.

Meta, “Bu değişiklikler, Rus devlet kontrolündeki medya tarafından yönetilen hesaplardaki içeriğin Instagram’da bulunmasını zorlaştırmak ve insanlar bu hesaplardan içerik paylaşmaya çalışırsa daha fazla şeffaflık sağlamak için halihazırda attığımız adımlara ektir” diye açıklıyor.

Instagram, Rus Devlet Medyasına Bağlantıları Olan Gönderileri Düşürüyor

Instagram ayrıca, Akışta Rus devlet kontrolündeki medyadan gelen gönderilerin sıralamasını düşürüyor ve bu hesaplardaki içerik yeniden paylaşılmadan önce, bu içeriğin Rus devlet kontrolündeki bir medya kaynağından geldiğini bilmelerini sağlamak için bir bildirim gösteriyor.

Şirket, “İnsanlar bu gönderileri Hikayelerinde yeniden paylaşmayı seçerse, bu Hikayeleri tepsinin alt kısmına yerleştireceğiz” diye devam ediyor.

Uygulama ayrıca, Keşfet veya Makaralar’da devlet kontrolündeki bu medya kaynaklarından gelen gönderileri önermez ve Instagram, Arama’da bulunmalarını da zorlaştırdığını söylüyor.

Gizliliği Artırma

Instagram ayrıca kullanıcıların takipçileri, kimleri takip ettikleri ve Rusya ve Ukrayna’daki özel hesaplar için birbirini takip edenlerle ilgili bilgileri de saklıyor.

Meta, “Bu, Ukrayna ve Rusya merkezli özel hesapları takip eden kişilerin artık bu hesapların kimleri takip ettiğini veya kimlerin takip ettiğini göremeyecekleri anlamına geliyor” diye açıklıyor.

Instagram Rus Devlet Medyasina Baglantilari Olan Gonderileri Dusuruyor 002

“Ayrıca bu hesapları başkalarının takipçi veya takip listelerinde ya da “ortak takip” özelliğimizde göstermiyoruz. Ukrayna ve Rusya’daki özel hesapları bu değişiklikten haberdar etmek için bilgilendirdik.”

Instagram ayrıca, Ukrayna ve Rusya’daki kullanıcılar için uygulamadaki “Etkinliğiniz” ve “Bilgilerinizi İndirin” araçlarını kullanıcıların bilmesini sağlıyor. Bu araçlar, kullanıcıların yayınladıkları içeriği toplu olarak silmelerine ve tüm Instagram verilerinin bir kopyasını indirmelerine olanak tanır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.