Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

ISTANBUL PHOTO AWARDS 2021

İstanbul Fotoğraf Ödülleri (ISTANBUL PHOTO AWARDS) Yarışması son katılım tarihi 18 Mart 2021’dir. Fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.

İstanbul Fotoğraf Ödülleri (ISTANBUL PHOTO AWARDS), Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen uluslararası bir haber fotoğrafçılığı yarışmasıdır ve küresel bir haber ajansı olarak 100. yılını kutlamaktadır. Yarışma, haber fotoğrafçılığı alanına katkıda bulunmayı hedefliyor ve bölgenin farklı kültürlerin merkezindeki benzersiz konumu ile şekillenen bir bakış açısı sunuyor. Ödüller, dünyanın dört bir yanından cesur ve yetenekli foto muhabirlerinin çabalarını liyakatle ödüllendiriyor. İstanbul Fotoğraf Ödülleri, dünyanın en çok bilinen haber fotoğrafçılığı yarışmalarından biri haline geldi.

Dünya çapındaki haber fotoğrafçılarının sıkı çalışmasını ve bağlılığını desteklemeyi amaçlayan yarışmanın cömert ödüllerinin yanı sıra, başvuru tamamen ücretsizdir.

İstanbul Fotoğraf Ödülleri (ISTANBUL PHOTO AWARDS), dünyanın her yerinden foto muhabirlerinden büyük ilgi görüyor. 150 ulustan 11.000 fotoğrafçı, altı yılda yarışmaya yaklaşık 110.000 fotoğraf gönderdi.

Daniel Berehulak, 2015 yılında Ebola krizini anlatan fotoğrafıyla Yılın Fotoğrafı ödülünü kazandı. 2016’da Abd Doumany’nin yaralı Suriyeli çocuk imajı uluslararası jüri tarafından Yılın Fotoğrafı seçildi ve 2017’de fotoğrafçı Frederic Lafargue’ın “DAEŞ’ten Kaçış” adlı fotoğrafı 2017 Yılın Fotoğrafı seçildi. 2018’de Damir Sagolj kazandı. Banglades’teki mülteci kampında ölen bir çocuğun resminin yer aldığı Yılın Fotoğrafı ödülü. Ahmad Gharabli’nin Filistinli bir kadın ile İsrailli polis güvenlik görevlisinin 2019 Yılın Fotoğrafı seçilerek birbirlerinin fotoğrafını çektiği fotoğrafı. Hong Kong merkezli foto muhabiri Yik Fei Lam, 2020 Yılın Fotoğrafı ödülünü aldı.

Kazanan fotoğrafların tümü, insanları savaşlara ve çatışmalara karşı çekme ve onları farklı kültürlerle tanıştırma gücüne sahiptir. Jüri, böylesine güçlü bir alandan yılın en güçlü fotoğraflarını seçmekte çok zorlandı. Türkiye’de her yıl uluslararası jüri bir araya geliyor.

2020 baskısında, NOOR ajansı Yuri Kozyrev’de Foto Muhabiri, Paris Match Kıdemli Dijital Yayın Direktörü Marion Mertens, AFP Fotoğraf İş Geliştirme Direktörü Michel Scotto, Fotoğrafçı ve Yazar Deborah Copaken, Görsel Medya Danışmanı Georges De Keerle, Spor Şefi Foto Muhabiri Cameron Spencer, Foto Muhabiri Ahmet Sel, Anadolu Ajansı Görsel Haber Genel Yayın Yönetmeni Hasan Oymez ve Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul jüri üyeleridir.

Her yıl online başvurular http://istanbulphotoawards.com üzerinden kabul edilmektedir. Yarışma sonuçları her yıl bir araya gelen jüri sonunda duyurulur. Ödüllü fotoğraflar, dünyanın hemen her yerinden fotoğraf profesyonellerine gönderilecek ve İstanbul, Şanghay, New York, Viyana, Tokyo, Moskova gibi dünyanın önemli galerilerindeki sergilerde sergilenecek olan fotoğraf kitabında yayınlanacak.

ISTANBUL PHOTO AWARDS 2021
ISTANBUL PHOTO AWARDS Jüri Üyeleri

ISTANBUL PHOTO AWARDS 2021 ÖDÜLLERİ

* Tek Haber 1.lik ödülü sahibi “Yılın Fotoğrafı” olarak aday gösterilecek, ödül alan kişi toplam 6.000 USD alacak.

KategorilerBirinciİkinciÜçüncü
TEK HABER6,000 USD*1,500 USD1,000 USD
HİKAYE HABERLERİ3,000 USD1,500 USD1,000 USD
TEK SPOR3,000 USD1,500 USD1,000 USD
SPOR HİKAYELERİ3,000 USD1,500 USD1,000 USD
HİKAYE GÜNLÜK YAŞAM3,000 USD
HİKAYE PORTRESİ3,000 USD

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için burayı tıklayın.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu