Teknoloji

NVIDIA’nın Yeni Aracı Fotoğraflardan Düzenlenebilir 3D Nesneler Oluşturabiliyor

NVIDIA araştırmacıları, fotoğrafları kolayca 3B nesnelere dönüştürebilen yeni bir araç geliştirdi. NVIDIA 3D MoMa adlı şirket, mimarların, tasarımcıların, konsept sanatçılarının ve oyun geliştiricilerin nesneleri dijital manipülasyon için hızla bir grafik motoruna aktarmasına izin verebileceğini söylüyor.

Teknoloji, bir dizi durağan fotoğrafı bir nesnenin veya sahnenin 3B modeline yeniden oluşturabilen bir teknik olan ters işleme olarak bilinen yöntemle çalışır.

NVIDA’da grafik araştırma başkan yardımcısı David Luebke, bu fikri bilgisayar görüşü ve bilgisayar grafikleri için bir tür “kutsal kase” olarak tanımlıyor.

NVIDIA 3D MoMa işleme hattı, ters işleme probleminin her bir parçasını GPU hızlandırmalı farklılaştırılabilir bir bileşen olarak formüle ederek, yaratıcıların içe aktarabileceği, düzenleyebileceği ve düzenleyebileceği 3B nesneleri hızla üretmek için modern yapay zekanın makinelerini ve NVIDIA GPU’ların ham hesaplama gücünü kullanır. mevcut araçlarda sınırlama olmaksızın genişletin” diyor.

3D MoMa bir dizi fotoğraf çeker ve bunları dokulu malzemelerle üçgen bir ağ ile oluşturulan nesnenin 3D renderlerini oluşturmak için kullanır.

NVIDIA 3D MoMa, Endüstri Standardı Araçlarla Çalışır

Örneğin oyun stüdyoları, tipik olarak, NVIDIA’nın önemli ölçüde zaman ve manuel çaba gerektirdiğini söylediği karmaşık fotogrametri teknikleriyle bunun gibi 3B nesneler oluşturur. Bu yılın başlarında NVIDIA, bir dizi fotoğrafı birkaç saniye içinde 3D sahnelere dönüştürmenin bir yolunu gösterdi ve güçlü olmasına rağmen, bu görüntüleri kolayca düzenlenebilecek üçgen ağı oluşturmadı.

NVIDIA’nın 3D MoMA’sı bunu değiştirir ve tek bir NVIDIA Tensor Core GPU’da bir saat içinde üçgen örgü modelleri oluşturur . Şirket, çıktının, çeşitli endüstrilerdeki yaratıcıların halihazırda kullanmakta olduğu 3D grafik motorları ve modelleme araçlarıyla doğrudan uyumlu olduğunu söylüyor.

NVIDIA'nın Yeni Aracı Fotoğraflardan Düzenlenebilir 3D Nesneler Oluşturabiliyor
Üçgen kafesler, 3B grafiklerde ve modellemede şekilleri tanımlamak için kullanılan temel çerçevelerdir.

“Boru hattının yeniden yapılandırılması üç özelliği içeriyor: bir 3B ağ modeli, malzemeler ve aydınlatma. Ağ, üçgenlerden oluşturulmuş bir 3B şeklin kağıt hamuru modeli gibidir,” diyor NVIDIA. “Bununla birlikte, geliştiriciler bir nesneyi yaratıcı vizyonlarına uyacak şekilde değiştirebilirler. Malzemeler, bir dış yüzey gibi 3B ağların üzerine yerleştirilmiş 2B dokulardır. NVIDIA 3D MoMa’nın sahnenin nasıl aydınlatıldığına ilişkin tahmini, yaratıcıların daha sonra nesneler üzerindeki aydınlatmayı değiştirmesine olanak tanıyor.”

Araştırmacılar, yukarıdaki videoda aracı bir dizi caz enstrümanıyla sergilediler. NVIDIA’nın ekibi önce beş caz grubu enstrümanının her birinin farklı açılardan yaklaşık 100 görüntüsünü yakaladı ve ardından bu bilgiyi 3D MoMa sistemine besledi. Bu girdiden, bir 3B düzenleyiciye aktarılabilecek gerekli 3B modelleri oluşturabildi.

NVIDIA, bu ters işlenmiş nesnelerin karmaşık bir animasyon sahnesi için yapı taşları olarak kullanılabileceğini ve bunların çok kısa sürede oluşturulmalarına olanak tanıdığını söylüyor.

NVIDIA, NVIDIA yazarlarının bu hafta Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma Konferansı’nda (CVPR) sunacağı 38 makaleden biri olan 3D MoMa sistemi hakkında bir makale yayınladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.