Kılavuzlar

Sosyal Medya Görsel Boyutları Rehberi 2022

Sosyal medya akışınıza bir fotoğraf yüklediyseniz ve görüntü kalitesinin istediğiniz kadar iyi olmadığını fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Resim yüklemenize izin veren çoğu site, dosya alanından ve bant genişliğinden tasarruf etmek için yüklenen resimleri yeniden boyutlandırmak ve sıkıştırmak için kendi parametre setlerini kullanır.

Bu, çevrimiçi görüntüleme için görüntüleri boyutlandırma ve optimize etme işlerinizi ortadan kaldırması açısından iyi olabilir. Aynı sebeplerden dolayı da kötü olabilir. İkincisi, bu site sunucusu tabanlı yeniden boyutlandırma/optimizasyon ayarlarının, en iyi kalitede görüntünün çıktısını almak yerine, genellikle ana sistem için maksimum verimlilik için ayarlanması nedeniyledir.

Resimlerinizi yayınladığınızda nasıl göründüğünden memnunsanız, şimdi okumayı bırakabileceğinizi hissedebilirsiniz ve sorun değil. Ancak, resimlerinizi yüklediğiniz site veya siteler için önerilen boyutlarda hazırlamak için aşağıdaki yeniden boyutlandırma kılavuzunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Sonunda daha iyi görünmeleri olabilir.

Popüler Sosyal Medya Siteleri için Optimum Görüntü Boyutları

Aşağıda, bazı popüler sosyal medya siteleri tarafından yaygın olarak kullanılan resim boyutlarının bir listesi bulunmaktadır. Resimlerinizi önerilen piksel boyutlarına göre yeniden boyutlandırarak, bu sitelere resim yüklerken sıklıkla meydana gelen kalite düşüşünü önleyebilir veya en azından en aza indirebilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Boyutları Rehberi 2022

Bu sitelerin kullandığı ayar ve parametrelerin herhangi bir zamanda değişebileceğini unutmayın. Bu, aşağıda listelenen boyut önerileri için de geçerlidir. Gelecekte bu sayfayı güncel tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız, bu nedenle bu ayarlar hakkında güncel kalmak istiyorsanız bu sayfayı yer imlerine ekleyin.

Not : Resimlerinizin genellikle aşağıda önerilen boyutların tam oranlarına uymayabileceğini belirtmek önemlidir. Bu gibi durumlarda, daha uzun boyutlara göre yeniden boyutlandırmayı ve daha kısa olanın olacağı yere düşmesine izin vermeni öneririm.

Facebook Görsel Boyutları

Görsel Boyutları Rehberi 2022

Facebook, lokasyona ve kullanıma bağlı olarak sitesinde kullanılan çok çeşitli resim boyutlarına sahiptir. Aşağıdaki listeler, Meta for Business Yönergelerine ve Facebook’un kendi Yardım Merkezine göre önerilerdir.

 • Besleme Resimleri : 1.080 x 1.350 piksel
 • Sayfa Profil Resmi : 170×170 (en büyük)
 • Sayfa Kapak Fotoğrafı : 851 x 315 (en hızlı yükleme için)
 • Pazar Yeri Resimleri : 1.200 x 1.200 piksel
 • Hikayeler : 1.080 x 1.920

Instagram Resim Boyutları

instagram logo

Instagram’daki resimler en geniş 1.080 piksel ve maksimum 1.350 piksel yükseklikte görüntülenir (bunun Facebook’un Haber Kaynağındaki ile aynı olması şaşırtıcı değildir). Şahsen, resimlerimi 1:1 oranında kırparak ve fazladan boşluğu siyah, beyaz veya resimle uyumlu bir renkle doldurarak kare haline getiriyorum. Bu şekilde, profilimdeki “ızgarada” görüntüler görüntülendiğinde hiçbir kafa veya ayak kesilmez. Bu bilgi Instagram’ın Yardım bölümünden gelir ve Meta for Business Yönergelerinde de bulunur.

 • Profil Resimleri : 320 x 320 piksel
 • Besleme Resimleri : 1.080 x 1.350 piksel

YouTube Görsel Boyutları

youtube logo

YouTube açıkça video ile ilgili olsa da, YouTube arayüzünde hareketsiz görüntülerin kullanıldığı birçok yer var. Çevrimiçi yardım sistemi, hareketsiz görüntülerin kullanıldığı çeşitli yollar için aşağıdaki bilgileri sağlamıştır. Ancak bunların hepsi bir arada bulunmadı, bu yüzden durağan görüntülerin “her” kullanımını bulamamış olabilirim.

 • Profil Resmi : 800 x 800 piksel
 • Video Küçük Resmi Boyutu : 1.280 x 720 piksel
 • Kanal Kapak Resmi : 2.560 x 1440 piksel
 • Görüntülü Reklamlar : 300 x 250 piksel
 • Yer Paylaşımlı Reklamlar : 480 x 60 piksel
 • Tamamlayıcı Banner Reklamlar : 300 x 250 piksel

Twitter Resmi Boyutları

twitter logo

Twitter, yardım merkezinde profil ve başlık resimleri için resim boyutları önerdi ancak orada özet akışı resimleri için özel bir şey bulamadım. Bazı araştırmalar ve doğrulama için denemeler, “yayın içi” görüntülerin 600 x 335 pikselde görüntülendiğini ancak tıklanıp 1.200 x 675 piksel boyutunda görüntülenebileceğini gösterdi.

 • Profil Resimleri : 400 x 400 piksel
 • Başlık Resimleri : 1.500 x 500 piksel
 • Yayın İçi Görüntüler : 1.200 x 675 piksel

LinkedIn Görsel Boyutları

linkedin logo

LinkedIn’in tavsiye edilen resim boyutları kümesini bulmayı kolaylaştırdığı için destek ekibini gerçekten takdir ediyorum. Aşağıdakiler şirketin çevrimiçi yardımından gelir .

 • Logo Resmi : 268 x 268 piksel
 • Kapak Resmi : 128 x 191 piksel
 • Ana Resim : 1.128 x 376 piksel
 • Özel Modüller : 502 x 282 piksel
 • Şirket Fotoğrafları : 900 x 600 piksel

TikTok Görüntü Boyutları

tiktok logo

TikTok tamamen video ile ilgilidir ancak profil resimleri orada bir şeydir, bu yüzden bir öneri sunarlar.

 • Profil Resmi : 200 x 200 piksel

Pinterest Görsel Boyutları

pinterest logo

Pinterest’in çeşitli alanlarında ortaya çıkan oldukça fazla sayıda farklı görüntü boyutu ve en boy oranı vardır. Bulduklarım aşağıda ama kaçırdığım başkaları da olabilir. Bunların çoğu deneme ve ölçümdü, ancak standart pin önerisi Pinterest’in en iyi uygulama bilgilerinden geliyor .

 • Profil Resmi : 165 x 165 piksel
 • Standart Pinler : 1.000 x 1.500 piksel
 • Kare Pimler : 1.000 x 1.000 piksel
 • Uzun Pinler : 1.000 x 2.100 piksel
 • İnfografik Pinler : 1.000 x 3.000 piksel
 • Öykü Pinleri : 1.080 x 1.920 piksel

Yukarıdaki listeye ek olarak, özellikle fotoğrafçılara ve diğer görsel yaratıcılara yönelik bazı sosyal medya siteleri de buraya bırakmak istedim. Bu sitelerin çoğu daha düşük sıkıştırma ve daha büyük boyutlu görüntüler sunar, bu nedenle önerilen piksel boyutlarının yukarıda listelenen sitelerden daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Behance Görsel Boyutları

behance logo

Behance sitesindeki kılavuza göre “Tüm görselleri Proje Görünümü’nde 1400 piksel genişliğinde ve bir görsele tıkladığınızda tetiklenen Işık Kutusu Görünümü’nde 2800 piksele kadar genişlikte gösteriyoruz.” Bu nedenle, görüntünüz en azından o kadar büyükse, uzun kenarı 2.800 piksele kadar boyutlandırmanızı öneririm.

 • Yüklenen Görseller : En uzun kenarda 2.800 piksel

Vero Görüntü Boyutları

vero logo

Bu sosyal medya ağı 2015’ten beri var ve Instagram veya YouTube kadar tanıdık olmasa da yüksek kaliteli görüntü paylaşımı sunuyor. Vero’da görüntülenen resimler uzun kenarda 3.000 piksele kadar olabilir. Daha büyük olan resimler bu boyuta küçültülür.

 • Yüklenen Resimler : En uzun kenarda 3.000 piksel

Youpic Resim Boyutları

youpic logo

Youpic, ana akım radarın altında uçuyor gibi görünen başka bir sosyal medya ağıdır. Özellikle profesyonel/deneyimli fotoğrafçılara yöneliktir ve Instagram’ın Twitter ile buluştuğu hissine sahiptir. Önerilen görüntü boyutu, uzun kenarda 2.048 pikseldir.

 • Yüklenen Resimler : En uzun kenarda 2.048 piksel

Sonuç

Bu makaledeki öneriler kesinlikle değişebilir ve iş akışınıza uyabilir veya uymayabilir. Kendi adıma, genellikle sosyal medya gönderileri için resimlerimi uzun kenarda 2.000 piksel olarak boyutlandırıyorum ve bunun kullanımım için iyi kalitede resimler ürettiğini gördüm. Ancak, resim yüklemelerinizin yumuşaklık ve/veya sıkıştırma kusurlarından muzdarip olduğunu tespit ederseniz, yukarıdaki ayarları deneyip bunun bir şeyleri iyileştirip iyileştirmediğine bakarım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.