Foto Galeri

Veronika Lavey’in Kavramsal Fotoğrafçılığı

İngiltere merkezli fotoğrafçı Veronika Lavey, resimlere benzeyen karamsar, kavramsal görüntüler üretmek için şiir, roman ve kişisel duygulardan ilham alan kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı.

Yaratıcı yazarlık ve edebiyat alanında bir geçmişe sahip olan Lavey, yıllar boyunca yaratıcılığı için resim, dikiş ve heykel dahil olmak üzere birçok çıkış noktası denedi. 2012 yılına kadar fotoğrafçılığa başlamamıştı.

Kameram yoktu, bu yüzden ailemin ve hayatlarımızın fotoğraflarını çekmek için telefonumu kullandım” dedi. “Küçük bir şeyi ateşledi, ben de onu takip ettim ve daha da ilerlettim. Sokak fotoğrafçılığı atölyelerine, belgesel portre atölyelerine katıldım ve her ikisinin unsurlarını severken ikisi de tutku uyandırmadı.

Büyükbabasının ve arkadaşlarının ısrarı üzerine Hereford Sanat Koleji’ndeki kütüphaneye giden yolu ve kavramsal fotoğrafçılık ve otoportre ile ilgili kitaplar buldu.

Veronika Lavey'in Kavramsal Fotoğrafçılığı

Bu sayfalarda gezinmeye başlar başlamaz kollarımda tüylerim diken diken oldu ve başka hiçbir şeye benzemeyen bir heyecan hissettim” diyor. “Bu oydu! En başından beri aradığım buydu.

Veronika Lavey, bu yola girdikten sonra başlangıçta diğer fotoğrafçılardan daha fazla ilham almaya başladı, ancak bunu yaparken kendi yolunu ve tarzını kaybetmeye başladığını fark etti.

Yapmak istediğim son şey taklit etmekti, bu yüzden kendi özgün sesimi beslemek için diğer sanat formlarından ilham almaya odaklanmaya karar verdim: filmler, şiir, romanlar, resimler – yine üniversite kütüphanesi üyeliğim burada çok faydalı oldu sanat kitapları bulmada ”diye açıklıyor. “Yerleştikten ve kendi sesimden yeterince emin olduktan sonra, fotoğrafçılık tarzımdan sanatçılarla yeniden bağlantı kurdum ve birbirimizi desteklemeye devam ediyoruz.

I am life 800x800 1

Veronika Lavey, kendisini bir imaj yaratmaya yönlendiren tek bir yolu olmadığını, bunun yerine yaratıcı süreci yönlendirmek için deneyimi ve kişisel duyguları kullandığını söylüyor.

Veronika Lavey, “İçinde bulunduğum belirli bir duygu veya durum beni hayal kırıklığına uğratıyor olabilir ve bunun etrafında yaratma ihtiyacı hissediyor olabilirim” diye açıklıyor Lavey. “Ya da ormanda yürüyüşe çıkmak ve bir ağaçta bir bükülme veya yerde bir delik görmek kadar basit olabilir ve bu zihnimde bir görüntü çizmeye başlayabilir.

Bir görüntü fikri aklına nasıl gelirse gelsin, sonraki adım kavramı eskiz defterine çizerek geliştirmektir.

In decay she grew 800x800 2

Fikir nasıl ortaya çıkarsa çıksın ortak bir şey var: her zaman bir hikaye vardır! Çoğunlukla parçalarıma eşlik edecek bir kısa hikaye ya da şiir yazmıyorum” diyor.

“Ben bir doğal ışık fotoğrafçısıyım, ancak biraz seçici olsam da sadece bulutlu günlerde çekim yapıyorum,” diyor. “Kitim fotoğraf makinem, 85 mm sabit, 24-70 mm zoom lens ve tripoddan oluşuyor. Yapanlara hayran olsam da, süslü aydınlatma veya reflektör yapmam. Sırt çantamı kısa ekipman listem, uygun bir kostüm ve aksesuarla paketliyorum ve ormana, bir tarlaya veya sadece kendi arka bahçeme gidiyorum ve kendimi en azından yaptığım orijinal eskizle benzer şekilde konumlandırıyorum.”

Veronika Lavey, neredeyse her zaman nihai bileşiminin her bir parçasını kendi başına fotoğrafladığını, ancak bazen yaşadığı vizyonunun belirli bir unsuruna erişemediğinde stok fotoğrafları kullandığını söylüyor.

Lost and found 800x800 1

“Bazen, özellikle daha sonra bir parçayı kaplayacağım dokulardan başka bir şey çekmek için şehre yürüyeceğim günleri ayırıyorum” diyor.

Lavey, fotoğraflar bittikten sonra en eğlencenin post prodüksiyonda geldiğini söylüyor.

Benim için eğlenceli kısım ekranda başlıyor, dedi. “Düzenleme, birleştirme, renk ve ışıkla oynama sihrin gerçekleştiği yerdir.”

Natured 800x800 1

Buradaki görüntüler, Lavey’in umutsuzluk ve karanlık duyguları arasında umut ve güzellik bulma temalarını araştırdığını söylediği Emergence adlı dizisinin bir parçası.

“[Bunlar] insanların sadece benim parçalarımla değil, aynı zamanda birbirleriyle de bağlantı kurabilecekleri ortak bir zemin olarak gördüğüm durumlardır” diyor.

The womb beneath our feet 800x800 1

Sonuçta Veronika Lavey için en önemli şey kendisi, imgeleri ve onları gören insanlar arasında bir bağ kurmaktır.

“Hepimizin yaşadığımız hikayelerle bağlantılı olduğumuza şiddetle inanıyorum” diyor. “Herkesin bir başkasının ilişkilendirebileceği bir hikayesi vardır ve dünya bazen bölünmüş hissettiğinde bu kıymetlidir. Aktardığım hikayeler, kendimizi içinde bulabileceğimiz mücadelelere ve karanlıktan çıkmamıza yardımcı olacak hepimizin bulabileceği ümide dayanıyor. Bu dizi ve gelecekte yapacağım diziler her zaman insanları birbirine bağlama arzumda ve güzelliği ve aidiyet duygusunu bulma arzumda köklere sahip olacak. “

Wallflower s 800x800 1

Veronika Lavey’den daha fazla bilgi için buradaki web sitesini ziyaret edebilir ve onu Instagram‘da takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu