Haberler

Vogue’un Tartışmalı Sergisinde Gerçek Fotoğrafların Yanında Yapay Zeka Görüntüleri de Gösterilecek

Photovogue
PhotoVogue’un sergisinden yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler. | Soldaki resim Prateek Arora’ya, sağdaki resim ise Filippo Venturi‘ye ait.

Bu yılki PhotoVogue festivalinde, eleştirilere yol açan bir hareketle , gerçek fotoğrafların yanında yapay zeka görüntüleri de sergilenecek.

Milano’da düzenlenen festivalin başlığı: Bizi insan yapan nedir? Yapay zeka çağında görüntü. Sergide “Yapay Zekanın fotoğrafçılık anlayışımızı nasıl değiştirdiğini” araştıran Tekinsiz Atlas yer alacak .

Sergilenen yapay zeka görüntü oluşturucuları arasında, Küba’da fotoğrafçıların “erişilemediği” gerçek hayattaki tarihi bir olayı konu alan tartışmalı bir “fotoğraf sonrası” serisi hazırlayan foto muhabiri Michael Christopher Brown da yer alacak.

PhotoVogue , gerçek fotoğrafçıların yanı sıra, genellikle Hintli insanları bilimkurgu karakterleriyle karıştıran “Indofuturistik” anlatıları gösteren yapay zeka görüntüleri yaratan Prateek Arora’nın çalışmalarını da gösterecek.

Fotoğrafçılar mutsuz

Alessia Glaviano, PhotoVogue’un başkanı ve sanatçıları Instagram’da duyuruyor. Gönderilerin altına yorum yapan fotoğrafçılar ve modeller, VoguePhoto’nun yapay zekayı sergileme kararından duydukları dehşeti açıkça dile getirdi.

Bir model, “Bunu görmek gerçekten çok hayal kırıklığı yaratıyor” diye yazıyor. “Birçok inanılmaz fotoğrafçı ve model var. Vogue’un hala gerçek sanatçılardan ve yaratıcılardan binlerce çalıntı görseli kullanan yapay zekayı desteklediğini görüyoruz . Bunu görmek o kadar hayal kırıklığı yaratıyor ki.”

Bir fotoğrafçı, yapay zeka görselinin altına “Fotoğraf değil” diye yazıyor. “Bu durumda yapay zeka, ‘hırsızlık’ sürecinin o kadar karmaşık olduğu ve dijital çorba karışımında yer alan kaynak görüntülerin hiçbir zaman izlenemediği ucuz türev intihalden başka bir şey değildir.”

Başka bir hoşnutsuz fotoğrafçı, “Yani rastgele ‘fotoğraflar’ üretiyorsunuz ve sonra onlara konseptler ekliyorsunuz” diye yazıyor.

011
Bu yapay zeka görüntüsü, Kübalıların Havana’dan Florida’ya kadar denediği 90 millik tehlikeli yolculuğu tasvir ediyor.
Foto muhabiri Michael Christopher Brown tarafından yaratıldı.

Glaviano, yaklaşan sergide yöneltilen eleştirilere yanıt verdi: “Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik kadar geniş ve yeni bir şey hakkında nasıl kesin bir duruşa sahip olunabilir?” O yazar.

“Hayatımı fotoğrafçılığa ve onu hayata geçiren yetenekli bireylere adadım, bu yüzden lütfen zanaata olan saygımı asla sorgulamayın. Ancak yapay zekanın sunduğu dönüştürücü gücü ve potansiyel zorlukları göz ardı etmek saflık olur.

“Fotoğrafı piksellerin boyanın yerini aldığı bir tuval olarak görürsek, en derin düşüncelerimizi ortaya çıkarmak için yapay zekayı kullanabilir miyiz? Sanatta yapay zeka tarafından üretilen görselleri bu kadar hızlı bir şekilde suçlayabilir miyiz? Sanat, hangi araç olursa olsun fikirlerimizi aktarmak değil midir?”

Glaviano, yapay zekanın “her yönüne derinlemesine dalmanın” şart olduğu konusunda ısrar ediyor.

Ancak Galviano’nun gönderilerine yanıt verenlerin ezici çoğunluğunun yapay zeka için çok az zamanı var ve bunun fotoğrafçılıkla ilişkilendirilmesini istemiyorlar.

Justin Aversano, “Yapay zeka, verilerden ve analizlerden gelen dijital bir şeydir; fotoğrafçılık ise ışık ve gerçeklikten yapılmıştır” diye yazıyor.

“Yapay zeka hırsızlıktır. Bu, algoritmayı besleyen ihlal edilen fikri mülkiyet sahiplerine herhangi bir tazminat, kredi veya rıza gösterilmeden, algoritmanın sahibine kâr sağlayan, insanlar tarafından yaratılan, bir algoritmaya beslenen sanattır” diye yazıyor çizgi roman sanatçısı Tazio Bettin.

“Yapay zeka sizin tarafınızdan yaratılmadı, program için sizin tarafınızdan görevlendirildi. Siz ona ne istediğinizi söylüyorsunuz ve o da diğer sanatçılardan yasa dışı olarak işlediği verileri bu istekleri yerine getirmek için tarıyor,” diye ekliyor fotoğrafçı Sam Seddon.

Snapinsta

PhotoVogue sergisine gelen ziyaretçilerin görmeyi bekleyebileceği yapay zeka görüntülerinden biri. | Nemo Chen.

Yapay zeka görüntüleri, özellikle gerçek fotoğrafçılıkla birleştirildiğinde güçlü bir his yaratan bir şeydir.

Vogue , özellikle Bella Hadid‘in resimlerini oluşturmak için yapay zekayı kullanarak yapay zekayı zaten denedi ve Vogue fotoğrafçısı Emanuele Boffa, yapay zeka görüntülerini gerçek fotoğraflar olarak sunduğunu itiraf etti.

Bizi insan yapan şey nedir? Yapay zeka çağında görüntü. 16-19 Kasım tarihleri ​​arasında İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilecek. Daha fazla bilgiyi PhotoVogue web sitesinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.