Yatirimcilar Fiyatlari Yukseltmek Icin Kendi NFTlerini Satin Aliyorlar
Haberler

Yatırımcılar Fiyatları Yükseltmek İçin Kendi NFT’lerini Satın Alıyorlar

Yeni bir rapor, NFT pazarının bir “yıkama ticareti” sorunu olduğunu iddia ediyor. Yani, gerçek bir alıcının yanlışlıkla artan bir değer geçmişi olduğuna inanacağı fiyatlarını yükseltmek için kendi NFT’lerini satın alan insanlar.

Blockchain veri firması Chainalysis , yıkama ticareti adı verilen NFT pazarında gözlemlediği yasadışı bir faaliyete bakan bir rapor yayınladı.

NFT

Yıkama Ticareti

Yıkama Ticareti (Wash Trading) , değer artışını simüle etmek için tek bir sahibin bir menkul kıymeti veya bu yerde bir NFT’yi alıp satması uygulamasını tanımlamak için kullanılan terimdir. Engadget , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki borsalarda yasa dışı olduğunu ve yaklaşık 100 yıldır yürürlükte olduğunu, ancak NFT pazarının düzenlenmemiş olduğunu ve bu nedenle asırlık uygulama için ana hedef olduğunu açıklıyor.

Chainalysis, kendi kendini finanse eden bir adrese 25 defadan fazla NFT satan 262 kullanıcı buldu. Firma, kendi kendini finanse eden cüzdanlara yapılan bu satışların tüm örneklerinin yıkama işlemlerine yönelik olduğundan %100 emin olamasa da, 25 işlem eşiği, bunların alışılmış yıkama işlemleri olduğuna dair daha yüksek bir güven derecesi verdi.

wash trader 1022x1024 1

Chainalysis, “Bu 262 yıkama tüccarının toplam karını, gaz ücretleri için harcadıkları tutarı, NFT’leri şüpheli olmayan alıcılara satarak yaptıkları miktardan çıkararak hesapladık” diyor. “Bu analiz için bir uyarı, yalnızca Ethereum ve Wrapped Ethereum’da yapılan alım satımları yakalamasıdır, bu nedenle burada dikkate almadığımız büyük olasılıkla yıkama alım satım faaliyeti var.”

Firma, yıkama tüccarlarının çoğunluğunun başarısız olmasına rağmen, başarılı olanların bunu 262 kişilik grubun tamamının genel olarak büyük kar elde etmesini sağlayacak şekilde yaptığını tespit etti: 110, yıkama ticaretinden 8.875.315 dolar kazanırken, çoğunluk 152 kârsız tüccar sadece kaybetti 416.948 dolar.

Chainalysis, yaklaşık 8,9 milyon dolarlık kârın çoğunluğunun, satın aldıkları bir NFT’nin bir alıcıdan diğerine geçerken değerinin arttığına inanmaya yönlendirilen şüpheli olmayan alıcılardan geldiği düşünüldüğünde durumun daha da kötüleştiğini söylüyor.

Düzenlenmemiş Bir Pazar, Dolandırıcılık ve Hırsızlık için Olgunlaştı

NFT’ler, özellikle son aylarda büyük satışlarla ilgili yüksek profilli hikayelerin sayısı göz önüne alındığında, tartışmalı bir konudur. Wash Trading ve kara para aklama – ikincisi Chainalysis’in araştırdığı ve daha az derecede kanıt bulduğu ayrı bir konudur – kesinlikle endişe kaynağıdır, ancak sanat hırsızlığı da öyle. Ocak ayında OpenSea, ücretsiz platformunda basılan NFT’lerin %80’inden fazlasının sahte veya çalıntı olduğunu kabul etti .

Yıkama ticareti durumunda Chainalysis, pazar yerlerinin uygulamaya karşı koruma sağlamak için daha fazlasını yapabileceğini söylüyor.

Firma, “NFT’lerde yıkama ticareti, yapay olarak şişirilmiş jetonlar satın alanlar için haksız bir pazar yaratabilir ve varlığı, NFT ekosistemine olan güveni baltalayarak gelecekteki büyümeyi engelleyebilir” diyor.

“NFT pazar yerlerini bu aktiviteyi mümkün olduğunca caydırmaya teşvik ediyoruz. Blockchain verileri ve analizi, kendi finanse ettikleri adreslere NFT satan kullanıcıları tespit etmeyi kolaylaştırıyor, bu nedenle pazar yerleri en kötü suçlular için yasakları veya diğer cezaları düşünmek isteyebilir.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.