Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 Wilderness Safaris Africa in Focus

2022 Wilderness Safaris Africa in Focus fotoğraf ödüllerinde , yeni doğmuş bir gorilin ağabeyinin kafasına dokunduğu hareketli bir fotoğraf, en büyük ödülü kazandı.

Polonya’dan Tomasz Szpila, yedi günlük bir dağ gorilinin kendisinden çok daha büyük ağabeyi tarafından şefkatle dokunulduğu anı yakalayan Touch adlı fotoğrafıyla 2022 Yılın Vahşi Doğa Fotoğrafçısı ödülüne layık görüldü .

Goriller, Uganda’daki Bwindi Geçilmez Ormanı’nda bulunan Nshongi grubunun üyeleridir. Dağ gorilinin doğuşu hem aile grubu hem de bu türün tüm popülasyonu için önemli bir konudur.

Tomasz, iki kişi için tüm masrafları karşılanan sekiz gecelik bir safari kazanır. Botsvana, Zambiya veya Zimbabve’deki üç Wilderness Classic kampından birini seçebilir.

En büyük ödül ayrıca özel bir fotoğraf rehberi, hedef ülkeye uluslararası uçuşlar ve kamplara charter uçuşları; genel ödülün toplam değeri yaklaşık 20.000$’dır.


2022 Wilderness Safaris Yılın Fotoğrafçısı

Photographer of the Year Touch by Tomasz Szpila

Tomasz Szpila, Polonya’dan Dokunma
Bwindi Geçilmez Milli Parkı, Uganda

Dağ gorilinin doğuşu hem aile grubu hem de bu türün tüm popülasyonu için önemli bir konudur. Uganda’daki Bwindi Geçilmez Ormanı’nda yaşayan ve Bweza adında bir gümüş sırtlı tarafından yönetilen Nshongi ailesinin bir başka üyesi, grubun diğer üyeleri tarafından sevinçle karşılanır. Annesinin göğsüne sarılmış yedi günlük bu bebek, kendisinden çok daha büyük olan ağabeyi tarafından şefkatle dokunur.


Afrika Manzarası

2022 Wilderness Safaris Africa in Focus

Karanlıktan Daha Fazlası, Florian Kriechbaumer, Almanya
Keetmanshoop, Namibya

Afrika’nın pek çok vahşi ve el değmemiş manzarası nefes kesici bir manzaradır, ancak güneş battığında farklı ve daha az belirgin bir güzelliği deneyimlersiniz: Karanlık. İnsani gelişmeden kaynaklanan ışık kirliliğinin olmaması, Samanyolu’muza ve dünyanın daha yoğun nüfuslu bölgelerindeki birçok insanın asla gözlemleyemediğinin ötesine bir pencere açıyor. Namibya’daki Quiver Tree Ormanı, türünün tek örneği güzel dünyevi özelliklerin ve yıldızların büyüsünün bir araya geldiği bir yerdir.


Afrika Vahşi Yaşamı

African Wildlife Last Wish by Thomas Vijayan

Son Dilek, Thomas Vijayan, Kanada
Masai Mara, Kenya

Yırtıcıların genç bir avı öldürürken her zaman bir zaafı olduğunu görmüşümdür, çünkü onları biraz isteksizlik gösterirler, ama sonunda açlıkları, doğayı en ham haliyle gösteren duygularının önüne geçer. Bu sahnede aslanın bakış açısından, aslan minik avına ‘Son dileğin nedir?’ diye soruyormuş gibi görünüyor.


Afrika İnsanları / Kültürleri ve Toplulukları

People Cultures Communities of Africa The Abore Girl by Simone Osborne

Abore kızı, Simone Osborne, Güney Afrika
Omo Vadisi, Etiyopya

Etiyopya’daki Omo Vadisi’ndeki Abore kabilesinin kültürlerini ziyaret etmek, fotoğraflamak ve deneyimlemek.


Afrika’nın Vahşi Doğasını Korumak

Conserving Africas Wilderness Clutching to Life by Blair Eastwood

Hayata Tutunmak, Blair Eastwood, Avustralya
Johannesburg, Güney Afrika

Temminck’in pangolinin vahşi doğadaki herhangi bir tehdide karşı doğal savunması, yumuşak karnını korumak için bir top gibi kıvrılarak yalnızca kaya gibi sert pullarını ortaya çıkarmaktır. Ne yazık ki, bu savunma mekanizması pangolini avlamayı çok kolaylaştırarak onları gezegendeki en çok ticareti yapılan hayvanlardan biri yapıyor. Yakalanan pangolin, genellikle kovalarda, araba botlarında ve valizlerde itaatkar bir şekilde kıvrılmış halde bulunur. Bu pangolin Güney Afrika’da bir yerde avlandı. Daha sonra, Hong Kong’a giden bir uçuşta Johannesburg’daki havaalanında yakalanmadan önce karaborsadan üç hafta geçti.

Beslenmek için karınca yuvası kazmak için kullanılan uzun pençeleri, esareti sırasında yırtıldı ve bu vahşi yaşam veterinerlik uygulamasına ciddi şekilde yetersiz beslenmiş ve hayatta kalmanın eşiğinde geldi. Canlı keşfedildiği için Şanslı olarak adlandırılan bu pangolin, her gün anestezi uygulandı ve bir tüpten beslendi. Fortunate, uyandığında ısınmak için veterinerin koluna yapışır, bu türün hala hayatta sahip olduğu kırılgan tutuşu ve kaderlerinin biz insanların ellerinde olduğunu sembolize ederdi. Ne yazık ki bu fotoğraf çekildikten birkaç gün sonra vefat etti.


2022 Yılın Genç Vahşi Doğa Safarileri Fotoğrafçısı

Young Photographer of the Year Snack Time by Gabriela Potgieter

Snack Time, Gabriela Potgieter, Güney Afrika
Virunga Ulusal Parkı, DRC

Etrafta dolaşıp keşifle geçen bir sabahın ardından herkesin bir şeyler atıştırmaya ihtiyacı vardır ve hiçbir şey orman zemininde bulunan lezzetli yemeklerin yerini tutamaz.


Halkın 5 bin 600 oyla belirlediği Halkın Seçimi kategorisi, Etiyopya’nın Omo Vadisi’ndeki Endonezya Omo Vadisi’ndeki bir anne ve çocuğunun fotoğrafı için Giovanna Aryafara’ya gitti.

2022 Halkın Seçimi Birincisi

Peoples Choice Winner Mini Me by Giovanna Aryafara

Mini Me by Giovanna Aryafara, Endonezya
Omo Vadisi, Etiyopya

Bu anne ve çocuğunun eşleştirme sanatı görmek çok büyüleyiciydi. Battaniyenin altında uyuyorlardı ve geldiğimi duyunca huzurla uyandılar, o an bu anı yakalamak için yerde yatmam, çocukla aynı seviyeye çıkmam gerektiğini anladım.


Halkın Seçimi Kategorisi Kazananları

large focal 2022 PPC 01
Afrika Kültürleri ve Toplulukları – The Clan by Thierry Suzan
large focal 2022 PPC 02
Afrika Manzarası – Simone Osborne tarafından Yanan Ters Çevirme

Bu yıl Wilderness Safaris Africa in Focus fotoğraf yarışmasının altıncı tekrarıydı ve OM SYSTEM ile ortaktı.

“2022 Wilderness fotoğraf yarışması, görkemli manzaralardan doğadaki yumuşak ve şiddetli anlara ve canlı topluluklara kadar kıta genelinde çok sayıda harika giriş topladı. OM SYSTEM Elçisi ve yarışma jürisi Michaela Skovranova, “Fotoğrafları ve yakalanan özel anları inceleme fırsatına sahip olmak bir zevkti.”

“OM SYSTEM ile altıncısı düzenlenen Afrika Odak Fotoğraf Yarışması’nın ikonik Afrika’mızı sergilemede bu kadar büyük bir başarı olması bizi heyecanlandırdı. Yarışmadan elde edilen tüm gelirler doğrudan CITW’ye fayda sağladığı için, şimdiden 2023 fotoğraf yarışmamızı planlamayı ve olumlu etkimizi sürdürmeyi, Afrika’da eğitim yoluyla sürdürülebilir korumayı kolaylaştırmayı sabırsızlıkla bekliyoruz”, dedi Wilderness Partnerships Başkan Yardımcısı Amanda Wilson.

Daha fazla bilgi ve 2023 yarışması hakkında bilgi edinmek için web sitelerine göz atın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.