Haberler

Artık HDR iPhone Fotoğraflarını Photomator’da Düzenleyebilirsiniz

Artik HDR iPhone Fotograflarini Photomatorda Duzenleyebilirsiniz

Photomator‘ın en son sürümü , fotoğrafçıların iPhone 15 Pro ve Pro Max tarafından çekilenler de dahil olmak üzere HDR fotoğraflarını içe aktarmasına, düzenlemesine ve dışa aktarmasına olanak tanıyan tam HDR desteğini sunacak.

Bu haftanın sonlarında gelecek olan Sürüm 3.2, tam HDR içe aktarma ve düzenleme desteği, fotoğrafçıların standart dinamik aralıklı (SDR) fotoğrafları HDR’ye dönüştürmesine olanak tanıyan yeni bir akıllı HDR özelliği ve elbette HDR fotoğraflarını dışa aktarma yeteneğini ekliyor.

Photomator’ı geliştiren şirket Pixelmator şöyle açıklıyor: “Photomator, HDR fotoğraflarını baştan sona düzenlemek için eksiksiz bir iş akışı sunuyor; HDR verilerini korurken HDR fotoğraflarını içe aktarmanıza, düzenlemenize ve dışa aktarmanıza olanak tanıyor.” “Photomator’daki tüm araçlar ve renk ayarlamaları HDR fotoğraflarla sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve yaptığınız tüm düzenlemeler Fotoğraflar uygulamasına geri kaydedilerek tüm cihazlarınız arasında zahmetsiz senkronizasyon sağlıyor.”

Desteklenen içe aktarılan HDR fotoğraflar, diğer HDR formatlarının yanı sıra RAW, iPhone ProRAW, 10 bit HEIC, 10 bit AVID ve 10 bit JPEG XL’dir. Fotoğraflar diğer seçeneklerin yanı sıra HDR HEIC, HDR JPEG, HDR PNG ve OpenEXR olarak dışa aktarılabilir.

HDR fotoğraflarla çalışmak, güncellenmiş düzenleme yazılımından daha fazlasını gerektirir. Ayrıca fotoğrafçıların Photomator 3.2’den yararlanabilmesi için uyumlu bir ekrana ihtiyacı olacak ve iOS 17, iPadOS 17 veya en azından macOS 14 kullanıyor olacak. Şirket, en iyi sonuçların iPhone 15 serisi telefonda, XDR ekranlı Mac veya iPad’lerde ya da Pro Display XDR’de görüntülerken elde edildiğini söylüyor.

“Büyük güncelleme aynı zamanda iOS 17 ve macOS 14 Sonoma ile tam uyumluluk da sağlıyor. iOS 17 ve macOS 14 kullanıcıları için, fotoğraflarda daha hızlı ve daha hassas konu seçimleri için gelişmiş bir Konu Seçme algoritması ve JPEG XL dosyaları için tam destek sunuyor. Ayrıca Photomator 3.2, tüm kullanıcılara tam AVIF dosya formatı desteği sağlıyor.”

Photomator, HDR düzenleme için tam desteğin yanı sıra, şirketin Smart HDR olarak adlandırdığı, editörlerin bir SDR fotoğrafı çekmesine ve bunu bir HDR fotoğrafa dönüştürerek ona “yeni bir soluk getirmesine” olanak tanıyan şeyi de ekledi.

“Bu, bulut veya güneş yansıması içeren görüntülerdeki renkleri daha canlı hale getiriyor, en parlak alanlarda daha fazla ayrıntı ortaya çıkarıyor ve kontrastı artırıyor. Pixelmator, daha sonra tıpkı diğer HDR fotoğraflarında olduğu gibi, tüm HDR verilerini korurken fotoğrafı düzenleyip paylaşabileceğinizi söylüyor.

Talihsiz bir değişiklik olarak Pixelmator, Apple’ın Safari’sinin HDR için sınırlı desteğe sahip olduğunu ve bunun sonucunda HDR içeriğini web’de yayınlamanın en uygun yolunun bunu bir HDR video olarak yüklemek olduğunu belirtiyor. Ne yazık ki bu videolar Wordpress tarafından desteklenmiyor ve sonuç olarak SanalSergi bunları paylaşamıyor. Bu durumda yazılımla ilgilenenlerin yazılımı kendilerinin kontrol etmesi yeterli olacaktır. Bu sorun, yaygın HDR desteğiyle ilgili mevcut sorunlara örnek teşkil ediyor.

Photomator Fiyatı

Photomator, iOS, iPadOS ve macOS’ta App Store’dan aylık 5 ABD doları karşılığında aylık abonelikle veya 100 ABD doları tutarında ömür boyu lisansla ücretsiz olarak indirilebilir. HDR güncellemesi 22 Kasım’da tüm kullanıcılara ulaşacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.