Canon EOS R6 V, ilk bakışta güçlü teknik özellikleriyle dikkat çekiyor. 32,5 megapiksel tam kare sensör, 7K RAW video kaydı, gelişmiş otomatik netleme ve dahili soğutma sistemi bunlardan bazıları. Ancak bir kameranın sundukları kadar, aynı bütçeyle neler alınabileceği de önemli.
Yöntem notu: Bu rehber, Canon ve rakip üreticilerin açıkladığı teknik veriler, bağlantı verilen bağımsız incelemeler ve 2 Kasım 2026 tarihinde listelenen Türkiye satış ilanları üzerinden hazırlanmıştır. SanalSergi tarafından laboratuvar veya saha testi yapılmış bir ürün incelemesi değildir. İlan fiyatları, stok ve garanti türleri birbirinin eşdeğeri olmayabilir; satın almadan önce satıcıdan doğrulayın.
İçindekiler

Canon EOS R6 V nedir, kimler için tasarlandı?
Canon EOS R6 V, video üretimini öncelik haline getiren kullanıcılar için geliştirilmiş tam kare aynasız bir kamera. Canon’un EOS V serisinde yer alan model, geleneksel fotoğraf makinesi tasarımını video çekimine yönelik özelliklerle birleştiriyor.
R6 V’nin merkezinde, Canon EOS R6 Mark III ile aynı 32,5 megapiksel tam kare CMOS sensör ve DIGIC X görüntü işlemcisi bulunuyor. Ancak iki modelin kullanım amacı farklı. R6 III, fotoğraf ve video arasında denge kurarken R6 V, video üretimini kolaylaştıracak bir gövde tasarımını tercih ediyor.
Bu yaklaşımın en belirgin örneği, elektronik vizörün ve mekanik obtüratörün kaldırılması. Bunların yerine dahili soğutma fanı, video kayıt göstergesi, özel kayıt düğmeleri ve dikey çekimi kolaylaştıran ikinci bir tripod bağlantısı eklenmiş.
Video üreticileri için geliştirilen bir gövde
Canon EOS R6 V, 7K çözünürlüğe kadar RAW video kaydedebiliyor. Ayrıca sensörün tamamını kullanan 7K Open Gate kayıt ve 4K/120p ağır çekim seçenekleri sunuyor.
Open Gate, özellikle tek çekimden farklı formatlarda içerik hazırlayanlar için kullanışlı. Örneğin aynı görüntüden YouTube için yatay, Instagram Reels veya TikTok için dikey bir video oluşturmak mümkün. Kadrajı kurgu aşamasında yeniden düzenlemek, ayrı çekimler yapma ihtiyacını azaltabiliyor.
Dahili soğutma fanı da R6 V’nin önemli özelliklerinden biri. Yüksek çözünürlüklü video kayıtları kameranın ısınmasına neden olabiliyor. Aktif soğutma sistemi, özellikle uzun röportajlarda, podcast kayıtlarında ve etkinlik çekimlerinde ısınmaya bağlı kayıt kesintisi riskini azaltmayı amaçlıyor. Bununla birlikte gerçek kayıt süresi ortam sıcaklığına ve kullanılan video formatına bağlı.
Peki fotoğraf çekmek için uygun mu?
Canon EOS R6 V elbette fotoğraf da çekebiliyor. 32,5 megapiksel çözünürlük, gelişmiş konu takibi ve elektronik obtüratörle saniyede 40 kareye ulaşan seri çekim hızı sunuyor. Bunlar günlük fotoğrafçılık, portre ve çeşitli ticari işler için yeterli özellikler.
Ancak elektronik vizörün bulunmaması, özellikle güneşli ortamlarda ekran üzerinden kadraj oluşturmayı zorlaştırabilir. Mekanik obtüratörün olmaması ise flaşlı fotoğrafçılıkta ve bazı yapay aydınlatma koşullarında sınırlamalar yaratıyor. Örneğin elektronik obtüratörle flaş senkronizasyon hızı 1/60 saniye.
Bu eksikler R6 V’yi kötü bir fotoğraf makinesi yapmıyor. Ancak aynı sensörü daha fotoğraf odaklı bir gövdede sunan EOS R6 III karşısında tercih edilmesini zorlaştırıyor.
Canon EOS R6 V kimler için uygun?
R6 V özellikle bağımsız video üreticileri, YouTube içerik hazırlayanlar, belgeselciler, düğün ve etkinlik videografları ile küçük prodüksiyon ekiplerine hitap ediyor. Uzun kayıt süresi, yüksek çözünürlük ve otomatik netleme güvenilirliğini tek gövdede isteyenler için değerlendirilmeye değer.
Buna karşılık ağırlıklı olarak fotoğraf çekenler, optik veya elektronik vizör kullanımına alışkın olanlar ve fotoğrafla videoyu eşit önemde görenler için en mantıklı seçenek olmayabilir.
Kısacası Canon EOS R6 V, her işi yapmaya çalışan bir hibrit kameradan çok, gerektiğinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf da çekebilen video odaklı bir gövde. Satın alma kararında belirleyici olacak nokta da bu öncelik farkı.

Canon EOS R6 V teknik özellikleri: Gerçek kullanımda neler sunuyor?
Canon EOS R6 V‘nin teknik özellikleri, onu yalnızca içerik üreticilerine yönelik bir kamera olmaktan çıkarıyor. 32,5 megapiksel tam kare sensör, 7K RAW video kaydı ve gelişmiş otomatik netleme sistemi, profesyonel prodüksiyonlarda da kullanılabilecek bir altyapı oluşturuyor.
Ancak yüksek çözünürlük veya hızlı seri çekim tek başına iyi bir kamera anlamına gelmiyor. Önemli olan, bu özelliklerin çekim sırasında ne kadar avantaj sağladığı ve hangi sınırlamalarla geldiği.
Canon EOS R6 V teknik özellikler tablosu
| Özellik | Canon EOS R6 V |
|---|---|
| Sensör | 32,5 MP tam kare CMOS |
| Görüntü işlemcisi | DIGIC X |
| Lens yuvası | Canon RF |
| En yüksek video çözünürlüğü | 7K/60p RAW |
| Open Gate | 7K/30p, 3:2 |
| 4K video | 4K/60p yüksek örneklemeli |
| Ağır çekim | Kırpmasız 4K/120p |
| Video profilleri | Canon Log 2 ve Canon Log 3 |
| Otomatik netleme | Dual Pixel CMOS AF II |
| Görüntü sabitleme | Gövde içi IBIS, 7,5 stopa kadar |
| Seri fotoğraf çekimi | 40 fps, elektronik obtüratör |
| Elektronik vizör | Yok |
| Mekanik obtüratör | Yok |
| Ekran | 3 inç, 1,62 milyon nokta, hareketli dokunmatik |
| Hafıza kartları | CFexpress Type B + UHS-II SD |
| Bağlantılar | Tam boy HDMI, USB-C, mikrofon ve kulaklık |
| Soğutma | Dahili aktif fan |
| Ağırlık | Yaklaşık 688 gram, batarya ve kart dahil |
32,5 megapiksel sensör: Fotoğraf ve videoda yüksek çözünürlük
EOS R6 V’nin 32,5 megapiksel tam kare CMOS sensörü, EOS R6 Mark III ile aynı temeli paylaşıyor. Bu çözünürlük hem yüksek kaliteli fotoğraflar hem de ayrıntılı video kayıtları için yeterli alan sağlıyor.
Fotoğrafta kırpma yaparken ayrıntıların korunmasına yardımcı oluyor. Videoda ise 7K görüntünün 4K çözünürlüğe dönüştürülmesiyle daha ayrıntılı sonuçlar elde edilebiliyor.
Bununla birlikte sensör, yığınlı (stacked) bir tasarıma sahip değil. Bu nedenle yalnızca yüksek megapiksel değerine bakarak tüm rakiplerinden daha hızlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Sensörün okuma hızı, özellikle hareketli çekimlerde ayrıca önem taşıyor.
7K RAW ve Open Gate: Kurgu aşamasında daha fazla özgürlük
Canon EOS R6 V’nin en dikkat çekici özelliklerinden biri, 7K çözünürlüğe kadar dahili RAW video kaydedebilmesi.
RAW kayıt, renk düzenleme ve görüntü işleme aşamasında daha fazla kontrol isteyen kullanıcılar için avantaj sağlıyor. Özellikle reklam, belgesel ve profesyonel kurumsal video çalışmalarında tercih edilebilir. Ancak RAW dosyaların daha fazla depolama alanı ve güçlü bir kurgu sistemi gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor.
R6 V ayrıca 3:2 oranında, sensörün geniş bir görüntü alanını kullanan 7K/30p Open Gate kayıt sunuyor.
Bu özellik, tek çekimden hem yatay hem dikey içerik hazırlayan kullanıcılar için oldukça değerli. Örneğin bir röportajın aynı kaydı YouTube videosuna ve Instagram Reels içeriğine dönüştürülebilir. Kadrajı sonradan değiştirmek için daha fazla görüntü alanı elde edilir.
Ancak Open Gate ile 7K/60p aynı kayıt modu değil. Open Gate kayıt 30p ile sınırlıyken 7K/60p RAW, daha geniş sinema formatına yakın bir görüntü oranında çalışıyor.
4K/120p: Kırpmasız kayıt her zaman daha iyi görüntü demek değil
EOS R6 V, sensörün tam genişliğini kullanarak 4K/120p ağır çekim video kaydedebiliyor. Böylece daha dar bir görüş açısına geçmeden yüksek kare hızlı görüntüler elde etmek mümkün.
Bu özellik özellikle düğün, spor, ürün tanıtımı ve hareketli sahneler için kullanışlı.
Ancak burada önemli bir ayrıntı var. Kamera, 4K/60p’ye kadar daha yüksek çözünürlüklü sensör verisinden yararlanarak ayrıntılı görüntüler üretebiliyor. 4K/120p modunda ise daha düşük ayrıntı sağlayan bir örnekleme yöntemi kullanıyor.
DPReview’un bağımsız incelemesi de 4K/120p görüntülerinin, bazı kırpmalı rakip modları kadar ayrıntılı olmadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla kırpmasız kayıt avantajına rağmen EOS R6 V, ağır çekimde her durumda en yüksek görüntü kalitesini sunmuyor.
Otomatik netleme ve görüntü sabitleme
Canon’un Dual Pixel CMOS AF II sistemi, yüz ve göz takibiyle hareketli konuların net tutulmasına yardımcı oluyor. EOS R6 V’nin otomatik netleme performansı, bağımsız incelemelerde de güçlü yanlarından biri olarak değerlendiriliyor.
Özellikle tek başına video çekenler için bu önemli. Kamera karşısında konuşurken veya hareketli bir konuyu takip ederken sürekli manuel netleme yapmak gerekmiyor.
Gövde içi görüntü sabitleme sistemi ise uygun koşullarda 7,5 stopa kadar telafi sunabiliyor. Bununla birlikte bu değer, hareket halindeki tüm çekimlerin sarsıntısız olacağı anlamına gelmiyor.
DPReview’un testlerinde görüntü sabitlemenin bazı elde çekimlerde istenmeyen dalgalanmalara yol açabildiği belirtiliyor. Yürüyerek yapılan profesyonel çekimlerde gimbal kullanımı hâlâ daha güvenilir olabilir.

Dahili soğutma fanı: R6 V’nin en önemli avantajlarından biri
EOS R6 V’yi R6 III’ten ayıran en önemli donanımlardan biri dahili soğutma fanı.
Yüksek çözünürlüklü video kaydı sırasında oluşan ısı, bazı kameralarda kayıt süresini sınırlayabiliyor. R6 V’nin aktif soğutması bu riski azaltmak için tasarlanmış.
Canon’un açıkladığı koşullarda, 30°C ortam sıcaklığında bazı yüksek kaliteli video modlarında iki saat veya daha uzun kayıt mümkün olabiliyor. Bu sonuç, yüksek soğutma ayarları ve uygun kullanım koşulları için geçerli. Her ortamda kesintisiz kayıt garantisi anlamına gelmiyor.
Özellikle uzun röportajlar, eğitim videoları, konferanslar ve sabit kamera kullanılan prodüksiyonlarda bu önemli bir avantaj.
Yine de fanın tamamen sessiz olmadığını belirtmek gerekiyor. Sessiz ortamlarda yapılan ses kayıtlarında mikrofon yerleşimi ve fan ayarı önem kazanabilir.

Bağlantılar ve video üretim ergonomisi
EOS R6 V’de tam boy HDMI bağlantısı, mikrofon ve kulaklık girişleri, USB-C bağlantısı ve iki farklı hafıza kartı yuvası bulunuyor.
CFexpress Type B kart yuvası yüksek veri hızları gerektiren video formatlarında kullanılırken UHS-II SD yuvası daha esnek kayıt seçenekleri sunuyor.
Gövdenin üst ve ön tarafındaki video kayıt düğmeleri, motorlu zum kontrolü ve dikey tripod bağlantısı da video üretimini kolaylaştırıyor.
Buna karşılık Canon’un Cinema EOS serisindeki bazı gelişmiş kontrol seçenekleri burada bulunmuyor. Örneğin doğrudan shutter angle ayarı ve dahili 32-bit float ses kaydı sunulmuyor. Bu eksikler her kullanıcı için önemli olmayabilir; ancak profesyonel video iş akışlarında Nikon ZR veya Panasonic S1II lehine değerlendirme sebebi olabilir.
Teknik özellikler satın alma kararını nasıl etkiliyor?
Canon EOS R6 V, özellikle yüksek kaliteli video kaydı, güvenilir otomatik netleme ve uzun çekim sürelerinin bir arada istendiği durumlarda güçlü bir seçenek.
7K RAW ve Open Gate, kurgu esnekliği sağlıyor. Dahili fan, uzun çekimlerde güvenilirliği artırıyor. Video odaklı gövde ise tek kişilik prodüksiyonlarda kullanım kolaylığı sunuyor.
Ancak tüm bu özelliklere ihtiyaç duymayan biri için aynı donanımların önemli bir bölümü kullanılmadan kalabilir. Örneğin yalnızca standart 4K videolar çeken ve ağırlıklı olarak fotoğrafla ilgilenen kullanıcılar, benzer bütçeyle daha dengeli bir hibrit kamera seçebilir.

Canon EOS R6 V vs Canon EOS R6 Mark III: Hangisini almak daha mantıklı?
Canon EOS R6 V’nin en güçlü rakiplerinden biri, aynı markanın EOS R6 Mark III modeli. İki kamerada da 32,5 megapiksel tam kare sensör, DIGIC X işlemci, 7K RAW video ve gelişmiş otomatik netleme bulunuyor. Görüntü kalitesi açısından birbirlerine oldukça yakınlar.
EOS R6 V uzun süreli video kayıtlarına ve video üretim ergonomisine öncelik veriyor. EOS R6 III ise aynı güçlü görüntü altyapısını daha geleneksel, fotoğraf ve video arasında dengeli bir gövdede sunuyor.
Canon EOS R6 V ve R6 III teknik karşılaştırma
| Özellik | EOS R6 V | EOS R6 III |
|---|---|---|
| Sensör | 32,5 MP tam kare | 32,5 MP tam kare |
| Video | 7K/60p RAW | 7K/60p RAW |
| Open Gate | 7K/30p | 7K/30p |
| 4K ağır çekim | 120p | 120p |
| Otomatik netleme | Dual Pixel CMOS AF II | Dual Pixel CMOS AF II |
| Dahili fan | Var | Yok |
| Elektronik vizör | Yok | 3,69 milyon nokta |
| Mekanik obtüratör | Yok | Var, 12 fps |
| Elektronik seri çekim | 40 fps | 40 fps |
| Görüntü sabitleme | 7,5 stopa kadar | 8,5 stopa kadar |
| Dikey tripod yuvası | Var | Yok |
| Ağırlık | 688 g | 699 g |
Video kalitesi: Büyük fark görüntüde değil, kayıt süresinde
Her iki kamerada da 7K RAW, 7K Open Gate ve 4K/120p kayıt bulunuyor. Canon Log 2 ve Canon Log 3 desteği de ortak. Bu nedenle yalnızca video çözünürlüğüne bakarak R6 V’nin daha iyi olduğunu söylemek mümkün değil.
EOS R6 V’nin dahili fanı, uzun süreli yüksek kaliteli video kayıtlarında önemli avantaj sağlıyor. EOS R6 III ise pasif soğutma kullanıyor. Özellikle yüksek veri hızlı kayıt modlarında ortam sıcaklığına bağlı olarak daha erken ısınma sınırına ulaşabiliyor.
Bir röportajı kesintisiz kaydetmek, konferans çekmek veya uzun süreli canlı yayın yapmak isteyen kullanıcılar için R6 V bu nedenle daha güvenli bir seçenek olabilir.
Ancak çoğunlukla kısa videolar çekenler için dahili fanın avantajı daha sınırlı. Sosyal medya içerikleri, kısa reklam filmleri ve günlük video çalışmalarında R6 III de son derece güçlü.
Fotoğraf performansı: R6 III açık ara daha kullanışlı
EOS R6 III, 3,69 milyon noktalı elektronik vizör ve mekanik obtüratör sunuyor. EOS R6 V’de ise ikisi de bulunmuyor.
Elektronik vizör, özellikle güneşli ortamlarda kadraj oluşturmayı kolaylaştırıyor. Mekanik obtüratör ise flaşlı çekimler, hızlı hareket eden konular ve yapay aydınlatma altında daha fazla esneklik sağlıyor.
R6 III ayrıca mekanik obtüratörle 12 fps, elektronik obtüratörle 40 fps seri çekim yapabiliyor. R6 V’nin 40 fps elektronik çekim hızı etkileyici olsa da mekanik obtüratörün yokluğu bazı profesyonel kullanım senaryolarında dezavantaj yaratıyor.
Portre, düğün, etkinlik, spor veya ticari fotoğrafçılıkla ilgilenenler için EOS R6 III daha mantıklı bir tercih.
Türkiye fiyatları: Kararı değiştiren asıl nokta
İki kameranın yurt dışı liste fiyatları arasında R6 V lehine bir fark bulunuyor. Fakat Türkiye’deki satış fiyatları aynı ilişkiyi göstermeyebiliyor.
Aşağıdaki kartlarda, 2 Kasım 2026 tarihli ve garanti koşulları tam olarak eşdeğerliği doğrulanmamış fiyat örnekleri bulunuyor. Bunları doğrulanmış en düşük piyasa fiyatı olarak değerlendirmemek gerekiyor.
Türkiye’den fiyat örnekleri
2 Kasım 2026

Canon EOS R6 Mark III Body İthalatçı Garantili
Fiyatlar 2 Kasım 2026 tarihli karşılaştırma örnekleridir. Bağlantılardaki güncel satış fiyatları farklılık gösterebilir. Stok, kampanya, garanti türü ve satıcı koşullarını satın almadan önce kontrol edin. Karşılaştırılan ilanların garanti koşulları aynı olmayabilir.
Bu fiyat düzeyinde R6 III’ün sunduğu elektronik vizör ve mekanik obtüratör önemli hale geliyor. Video yetenekleri büyük ölçüde ortak olduğundan, R6 V için ödenen paranın karşılığında daha fazla kullanım esnekliği elde etmek her zaman mümkün değil.
Uzun kayıt yapanlar içinse R6 V’nin fanı ve video kontrolleri belirleyici olabilir.
Karar: Canon EOS R6 V mi, R6 III mü?

Canon EOS R6 V vs Nikon ZR: Daha uygun fiyatlı sinema kamerası daha mı mantıklı?
Canon EOS R6 V’nin karşısına koyabileceğimiz en ilginç modellerden biri Nikon ZR. Nikon’un RED teknolojileriyle geliştirdiği bu kompakt sinema kamerası, 6K RAW video kaydı, 32-bit float ses ve büyük dokunmatik ekranıyla dikkat çekiyor.
İki kamera da video üretimini öncelik olarak görüyor. Elektronik vizörleri bulunmuyor ve geleneksel fotoğraf makinesi ergonomisinden bazı ödünler veriyorlar. Ancak video üretimine yaklaşımları farklı.
Canon, yüksek çözünürlük, Open Gate ve uzun kayıt sürelerine odaklanıyor. Nikon ise RAW format seçenekleri, renk düzenleme ve ses kayıt araçlarıyla öne çıkıyor.
Türkiye fiyatları da bu karşılaştırmayı önemli hale getiriyor. Nikon ZR, bazı yerel satıcılarda Canon EOS R6 V’den daha uygun fiyata bulunabiliyor. Dolayısıyla Canon’un ek maliyetini hangi özellikleriyle haklı çıkardığını sorgulamamız gerekiyor.
Canon EOS R6 V ve Nikon ZR teknik karşılaştırma
| Özellik | Canon EOS R6 V | Nikon ZR |
|---|---|---|
| Sensör | 32,5 MP tam kare | 24,5 MP tam kare |
| Sensör yapısı | FSI CMOS | Kısmen yığınlı BSI CMOS |
| Maksimum RAW video | 7K/60p | 6K/60p |
| Open Gate | 7K/30p | Henüz yok |
| 4K/120p | Tam sensör genişliği | 1,5× kırpma |
| RAW formatları | Canon Cinema RAW | R3D NE, N-RAW, ProRes RAW |
| 32-bit float ses | Yok | Dahili |
| Ekran | 3 inç, 1,62 milyon nokta | 4 inç, 3,07 milyon nokta |
| Soğutma | Dahili fan | Pasif soğutma |
| HDMI | Tam boy | Micro HDMI |
| Kart yuvaları | CFexpress B + SD UHS-II | CFexpress B + microSD |
| Ağırlık | 688 g | 630 g |
Değerler batarya ve kart dahil ağırlıkları esas alır. Nikon ZR için Open Gate desteği gelecek bir yazılım güncellemesi olarak duyurulmuş olsa da mevcut özellik olarak değerlendirilmemiştir.
Video kalitesi: Canon’un 7K avantajı, Nikon’un RAW esnekliği
EOS R6 V, 7K RAW kayıt ve 7K/30p Open Gate desteğiyle çözünürlük açısından önde. Özellikle aynı çekimden yatay ve dikey videolar üretmek isteyenler için Open Gate önemli bir avantaj.
Nikon ZR ise 6K/60p RAW kaydı destekliyor. Çözünürlüğü daha düşük olsa da R3D NE, N-RAW ve ProRes RAW gibi farklı kayıt formatları sunuyor.
R3D NE, Nikon ile RED arasındaki iş birliğinin en önemli sonuçlarından biri. RED’in renk bilimiyle uyumlu bir iş akışı sunuyor. Özellikle RAW görüntüler üzerinde ayrıntılı renk düzenlemesi yapan profesyoneller için dikkat çekici.
Ancak bu, Nikon’un her koşulda daha iyi renkler ürettiği anlamına gelmiyor. İki kameranın da güçlü Log ve RAW seçenekleri var. Sonuç, pozlama, kullanılan objektif ve renk düzenleme sürecine bağlı.
Canon daha yüksek çözünürlük ve kadraj esnekliği sunarken Nikon, kayıt formatı ve renk iş akışı açısından daha geniş seçenekler sağlıyor.
Otomatik netleme ve hareketli çekimler
EOS R6 V’nin Dual Pixel otomatik netleme sistemi, özellikle insan yüzü ve göz takibinde güçlü. Tek başına video üretenler, hareketli konuları takip edenler ve sürekli manuel netleme yapmak istemeyenler için güvenilir bir çözüm.
Nikon ZR de gelişmiş konu algılama ve otomatik netleme sunuyor. Dolayısıyla yalnızca profesyonel sinema kamerası olarak konumlandırıldığı için otomatik netleme konusunda zayıf olduğunu düşünmek doğru olmaz.
Bununla birlikte DPReview’un karşılaştırmasında Canon’un otomatik netleme davranışı ve sıkıştırılmış video kalitesi daha güçlü yönler arasında değerlendiriliyor. Nikon ise büyük ekranı ve sinema odaklı kontrolleriyle avantaj sağlıyor.
4K/120p kayıt tarafında Canon, görüntüyü kırpmadan çalışabiliyor. Nikon ZR ise bu modda yaklaşık 1,5 kat kırpma uyguluyor.
Örneğin geniş açılı bir sahnede Nikon’un kırpması, aynı kadrajı korumak için daha geniş açılı bir objektif gerektirebilir. Ancak Canon’un 4K/120p modunda detay kaybı yaşandığını da belirtmeliyiz. Bu nedenle kırpmasız olması, görüntü kalitesinde otomatik olarak üstün olduğu anlamına gelmiyor.
Ses kaydı: Nikon ZR’nin önemli avantajı
Nikon ZR, dahili 32-bit float ses kaydı sunuyor. Bu sistem, özellikle ses seviyesinin önceden tahmin edilemediği ortamlarda avantaj sağlıyor.
Örneğin bir belgesel röportajında konuşmacının aniden sesini yükseltmesi, geleneksel kayıtlarda bozulmaya neden olabilir. 32-bit float kayıt, uygun koşullarda bu tür seviye değişimlerini kurgu sırasında düzeltmek için daha fazla esneklik sunuyor.
Elbette kötü mikrofon yerleşimini veya rüzgâr gürültüsünü ortadan kaldırmıyor. Ancak tek başına çekim yapan belgeselciler ve küçük prodüksiyon ekipleri için oldukça değerli.
Canon EOS R6 V’de dahili 32-bit float ses kaydı bulunmuyor. Profesyonel ses ekipmanlarıyla çalışmak mümkün olsa da Nikon, ek cihaz ihtiyacını azaltma konusunda öne çıkıyor.
Soğutma ve uzun kayıt süreleri
Canon EOS R6 V, dahili fan kullanıyor. Nikon ZR ise fan içermeyen pasif bir soğutma tasarımına sahip.
Bu durum Canon’a özellikle yüksek veri hızlı ve uzun süreli kayıtlar sırasında avantaj sağlayabilir. Nikon’un fansız tasarımı ise sessizlik ve taşınabilirlik açısından olumlu.
Ancak fan bulunmaması, Nikon ZR’nin kolayca aşırı ısındığı anlamına gelmiyor. Bağımsız incelemelerde ZR’nin ısı yönetiminin başarılı olduğu belirtiliyor.
Bu nedenle yalnızca fanın varlığına bakarak Canon’u her çekim koşulunda daha güvenilir ilan edemeyiz.
Türkiye fiyatları: Nikon ZR gerçekten daha ucuz mu?
| Kamera ve satıcı | Gövde fiyatı |
|---|---|
| Canon EOS R6 V — fiyat karşılaştırması | 119.999 TL |
| Nikon ZR — Ak Elektronik | 105.399 TL |
| Nikon ZR — Klasfoto | 109.899 TL |
| Nikon ZR — Orfo Teknik | 119.900 TL |
Fiyatlar tarama sırasında listelenen örneklerdir. Ak Elektronik ilanında iki yıl Karfo Karacasulu distribütör garantisi belirtiliyor. Canon ilanının garanti koşulları eşdeğer olarak doğrulanmış değil.
Nikon ZR lehine gövde fiyatı farkı.
Bu fark, yedek batarya, hızlı hafıza kartı, mikrofon veya objektif bütçesine aktarılabilir.
Ancak Nikon ZR’nin her satıcıda daha ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin Orfo Teknik’teki fiyat, Canon’un karşılaştırma fiyatıyla neredeyse aynı.
Ayrıca sıfırdan sistem kuranların objektif fiyatlarını da hesaba katması gerekiyor. Canon RF ve Nikon Z sistemleri arasında yalnızca gövde fiyatına göre karar vermek doğru olmaz.
Nikon ZR’nin gelecekteki Open Gate güncellemesi önemli mi?
Nikon, Eylül 2026’da ZR için Open Gate desteği üzerinde çalıştığını açıkladı. Özelliğin 2027 yılında bir yazılım güncellemesiyle sunulması hedefleniyor.
Ancak henüz kullanıma sunulmamış bir özelliği satın alma kararında mevcut donanım avantajı olarak değerlendiremeyiz. Güncellemenin kapsamı ve kesin çıkış tarihi değişebilir.
Bugün Open Gate kayda ihtiyacınız varsa Canon EOS R6 V bu avantajı hâlihazırda sunuyor.
Karar: Canon EOS R6 V mi, Nikon ZR mi?
İki kamera arasında tek ve tartışmasız bir kazanan yok. Ancak Canon’un ek özelliklerine ihtiyaç duymayan, profesyonel video üretimine uygun fiyatla başlamak isteyen biri için Nikon ZR’yi daha mantıklı buluyoruz.

Canon EOS R6 V vs Sony A7 V ve Nikon Z6 III: Hibrit kameralar daha mı mantıklı?
Canon EOS R6 V, video üretimi için geliştirilmiş güçlü bir kamera. Ancak Türkiye’de yaklaşık 120 bin TL harcayacak bir kullanıcı için tek seçenek değil. Sony A7 V ve Nikon Z6 III, hem fotoğraf hem video alanında ciddi alternatifler sunuyor.
Üstelik bu iki model, R6 V’de bulunmayan elektronik vizöre ve fotoğraf odaklı kontrollere sahip. Video tarafında da sıradan hibrit kameraların çok ötesine geçiyorlar.
Bu nedenle asıl soru şu: Canon’un video özellikleri için fotoğraf tarafındaki kullanım kolaylığından vazgeçmeye değer mi?
Teknik özellikleri karşılaştıralım
| Özellik | Canon R6 V | Sony A7 V | Nikon Z6 III |
|---|---|---|---|
| Sensör | 32,5 MP | 33 MP | 24,5 MP |
| Sensör yapısı | Standart CMOS | Kısmen yığınlı | Kısmen yığınlı |
| En yüksek video | 7K/60p RAW | 4K/120p | 6K/60p RAW |
| Open Gate | 7K/30p | Yok | Yok |
| 4K/120p | Kırpmasız | APS-C kırpmalı | Kırpmalı |
| Dahili RAW video | Var | Yok | Var |
| Dahili fan | Var | Yok | Yok |
| Elektronik vizör | Yok | Var | Var |
| Mekanik obtüratör | Yok | Var | Var |
| Elektronik seri çekim | 40 fps | 30 fps | 20 fps RAW |
Sony A7 V: Fotoğraf ve video arasında daha iyi denge
Sony A7 V, 33 megapiksel kısmen yığınlı tam kare sensör kullanıyor. Yeni BIONZ XR2 işlemcisi ve yapay zekâ destekli konu tanıma sistemi, özellikle hareketli konuları takip ederken güçlü performans sunuyor.
Elektronik obtüratörle saniyede 30 kare çekebiliyor. Karartmasız vizör sayesinde hareketli konuları takip etmek de kolaylaşıyor.
Bu özellikler A7 V’yi spor, etkinlik, düğün ve ticari fotoğrafçılık için kullanışlı hale getiriyor. Canon EOS R6 V’nin 40 fps elektronik seri çekim hızı daha yüksek olsa da Sony’nin vizörü ve mekanik obtüratörü, fotoğraf kullanımında önemli avantaj sağlıyor.
Video tarafında Sony, 7K sensör verisinden yüksek örneklemeli 4K/60p kayıt sunuyor. 4K/120p de mümkün, ancak APS-C/Super 35 moduna geçildiğinde görüş açısı daralıyor.
Canon ise 7K RAW ve Open Gate kayıtla daha kapsamlı video seçenekleri sağlıyor. Özellikle kurgu sırasında kadraj değiştirmek veya RAW görüntü üzerinde çalışmak isteyenler için avantajlı.
Sonuç olarak Sony A7 V, fotoğrafla videoyu birlikte üretenler için daha dengeli; Canon EOS R6 V ise gelişmiş video kayıt ihtiyaçlarında daha güçlü.
Nikon Z6 III: Daha düşük fiyatla profesyonel özellikler
Nikon Z6 III, 24,5 megapiksel kısmen yığınlı sensörü ve EXPEED 7 işlemcisiyle yüksek hızlı fotoğraf ve video çekimine odaklanan bir hibrit kamera.
6K/60p N-RAW ve ProRes RAW desteği, onu yalnızca fotoğraf odaklı bir seçenek olmaktan çıkarıyor. Profesyonel video iş akışlarında da kullanılabilecek güçlü bir gövde.
Üstelik 5,76 milyon noktalı, yüksek parlaklığa sahip elektronik vizörü bulunuyor. Bu özellik, özellikle açık havada fotoğraf çeken kullanıcılar için R6 V’nin arka ekranına karşı önemli avantaj sağlıyor.
Nikon’un 4K/120p kayıt sırasında kırpma uygulaması ve 7K Open Gate sunmaması, Canon’un video tarafındaki üstünlükleri arasında.
Ancak Nikon, mekanik obtüratörü, güçlü vizörü ve dahili RAW video kaydıyla fotoğraf ve video arasında başarılı bir denge kuruyor.
Özellikle 7K çözünürlüğe ihtiyacınız yoksa Nikon Z6 III, R6 V’den daha mantıklı bir satın alma seçeneği olabilir.
Türkiye fiyatları: Nikon Z6 III avantajlı görünüyor
Türkiye’de üç kameranın fiyatları birbirine yakın olabiliyor. Ancak Nikon Z6 III’ün bazı satıcılarda belirgin biçimde daha uygun fiyatlı olduğu görülüyor.
2 Kasım 2026 tarihli taramamızda ulaştığımız gövde fiyatı örnekleri şöyle:
| Kamera ve satıcı | Gövde fiyatı |
|---|---|
| Canon EOS R6 V — fiyat karşılaştırması | 119.999 TL |
| Sony A7 V — Fotomaks | 124.790 TL |
| Sony A7 V — Klasfoto | 128.599 TL |
| Nikon Z6 III — Nova Fotoğraf | 131.289 TL |
| Nikon Z6 III — Akakçe fiyat karşılaştırması | Yaklaşık 101.500 TL |
Fiyatlar 2 Kasım 2026 taramasında görülen ilan örnekleridir. Sony A7 V’nin Fotomaks ilanında iki yıl Sony Eurasia, Nikon Z6 III’ün Nova Fotoğraf ilanında iki yıl Karfo Karacasulu garantisi belirtiliyor. En düşük fiyatlı Nikon teklifinin aynı garanti koşullarına sahip olduğu doğrulanmış değil.
Burada önemli bir ayrıntı var. Nikon Z6 III için yaklaşık 101.500 TL seviyesinde teklifler bulunurken, distribütör garantili seçenekler daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu nedenle yalnızca en düşük fiyatı karşılaştırmak yanıltıcı olabilir.
Sony A7 V ise Canon EOS R6 V’ye oldukça yakın fiyatlarda bulunabiliyor. Örneğin Fotomaks ilanındaki 124.790 TL fiyat, karşılaştırmadaki Canon fiyatından yalnızca 4.791 TL yüksek.
Bu fark karşılığında Sony, elektronik vizör, mekanik obtüratör, güçlü otomatik netleme ve geniş E-Mount objektif seçenekleri sunuyor.
Canon’un 7K RAW, Open Gate ve aktif soğutma avantajlarına ihtiyaç duymayan kullanıcılar için Sony’nin sunduğu daha dengeli yapı, aradaki fiyat farkını haklı çıkarabilir.
Objektif sistemi: Gövde kadar önemli
Yeni bir kamera alırken yalnızca gövde fiyatını değerlendirmek yeterli değil. Objektif seçimi ve sistemin uzun vadeli maliyeti de önemli.
Sony E-Mount sistemi, Sony’nin kendi objektiflerinin yanında Sigma, Tamron ve diğer üreticilerin geniş seçeneklerine sahip.
Nikon Z-Mount da Nikon objektifleriyle birlikte belirli üçüncü taraf seçenekleri sunuyor.
Canon RF sistemi ise güçlü ve kaliteli objektiflere sahip olsa da üçüncü taraf tam kare otomatik netlemeli objektif seçenekleri Sony kadar geniş değil.
Bu nedenle sıfırdan bir sistem kuruyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz iki veya üç objektifin toplam maliyetini de karşılaştırmalısınız.
Öte yandan hâlihazırda Canon RF objektifleri kullanıyorsanız Sony veya Nikon’a geçmek, yalnızca gövde fiyatından çok daha yüksek bir maliyet yaratabilir.
Karar: R6 V mi, Sony A7 V mi, Nikon Z6 III mü?
Genel değerlendirmemiz: Yalnızca fotoğraf veya dengeli hibrit kullanım için kamera arıyorsanız, Canon EOS R6 V ilk tercihimiz değil. Sony A7 V daha dengeli, Nikon Z6 III ise fiyatına bağlı olarak daha ekonomik bir seçim olabilir. Ancak video üretimi işinizin merkezindeyse R6 V hâlâ güçlü bir satın alma alternatifi.

Panasonic Lumix S1II ve Sony ZV-E1: Video odaklı diğer alternatifler
Canon EOS R6 V’ye alternatif ararken yalnızca benzer fiyatlı modellere bakmak yeterli değil. Daha pahalı bir kamera belirli işlerde daha fazla kontrol sunabilir. Daha ekonomik bir model ise ihtiyaç duyulmayan özellikleri çıkararak aynı işi görebilir.
Panasonic Lumix S1II ve Sony ZV-E1, bu iki yaklaşımın iyi örnekleri.
Panasonic, profesyonel video araçlarıyla donatılmış kapsamlı bir hibrit kamera. Sony ise özellikle tek başına içerik üretenlerin işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Canon EOS R6 V, bu iki modelin arasında konumlanıyor.
Teknik özellik karşılaştırması
| Özellik | Canon R6 V | Panasonic S1II | Sony ZV-E1 |
|---|---|---|---|
| Sensör | 32,5 MP | 24,1 MP | 12,1 MP |
| Sensör tipi | CMOS | Kısmen yığınlı CMOS | BSI CMOS |
| En yüksek video | 7K RAW | 6K ve üzeri seçenekler | 4K |
| Open Gate | 7K/30p | 5.1K/60p | Yok |
| 4K/120p | Var | Var | Var |
| Dahili RAW | Var | ProRes RAW HQ | Yok |
| Elektronik vizör | Yok | Var | Yok |
| Mekanik obtüratör | Yok | Var | Yok |
| Dahili fan | Var | Yok | Yok |
| Lens bağlantısı | Canon RF | L-Mount | Sony E |
Video modları çözünürlük, kırpma ve kayıt formatı açısından birebir eşdeğer değildir. Panasonic S1II, S1IIE modelinden farklıdır.
Panasonic Lumix S1II: Daha kapsamlı profesyonel video araçları
Panasonic Lumix S1II, 24,1 megapiksel kısmen yığınlı tam kare sensörüyle hem fotoğraf hem video üretimine yönelik geliştirilmiş bir model.
Kameranın en güçlü tarafı kayıt seçeneklerinin çeşitliliği. 5.1K/60p Open Gate, dahili ProRes RAW HQ ve 4K/120p gibi modlar sunuyor. Dalga formu monitörü, gelişmiş görüntü yardımcıları ve harici SSD kayıt desteği de profesyonel iş akışlarında önemli avantajlar sağlıyor.
Canon EOS R6 V, 7K çözünürlüğüyle daha fazla piksel sunuyor. Panasonic ise bazı Open Gate modlarında daha yüksek kare hızlarına ulaşabiliyor.
Örneğin hareketli görüntülerden hem yatay hem dikey içerik üretirken 60p Open Gate kayıt önemli olabilir. Canon’un 7K Open Gate modu ise 30p ile sınırlı.
Buna karşılık Panasonic’in Open Gate çözünürlüğü daha düşük. Dolayısıyla iki kamera arasında tek bir teknik kazanan bulunmuyor. İhtiyaç duyulan kare hızı ve teslim formatı belirleyici.
Fotoğraf ve ergonomi: Panasonic daha dengeli
Lumix S1II, elektronik vizörü ve mekanik obtüratörüyle Canon R6 V’den daha geleneksel bir fotoğraf deneyimi sunuyor.
Panasonic’in görüntü sabitleme sistemi de güçlü yönlerinden biri. Active I.S. özellikleri, elde yürüyerek yapılan çekimlerde sarsıntıyı azaltmaya yardımcı olabiliyor. Yine de her hareketli çekimde gimbal ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylemek doğru olmaz.
Objektif tarafında ise L-Mount Alliance önemli bir avantaj. Panasonic, Sigma ve Leica başta olmak üzere farklı üreticilerin objektifleri arasından seçim yapılabiliyor.
Ancak S1II’nin daha ağır ve büyük yapısı, sürekli hareket halinde çekim yapan kullanıcılar için dezavantaj olabilir.
Panasonic Lumix S1II daha kapsamlı bir üretim aracı. Canon EOS R6 V ise daha düşük maliyetli ve video öncelikli bir seçenek.

Sony ZV-E1: Tek başına içerik üretenler için farklı bir yaklaşım
Sony ZV-E1, 12,1 megapiksel tam kare sensörü ve kompakt tasarımıyla özellikle vlog, YouTube ve sosyal medya içerikleri hazırlayanlara hitap ediyor.
Bu modelde Sony’nin yapay zekâ destekli otomatik kadrajlama özelliği dikkat çekiyor. Kamera sabit konumdayken kadrajı otomatik olarak düzenleyerek hareket eden kişiyi takip edebiliyor.
Tek başına çalışan bir içerik üreticisi için bu özellik oldukça kullanışlı. Ek bir kameraman olmadan daha dinamik konuşma videoları hazırlamak mümkün.
ZV-E1 ayrıca gelişmiş konu tanıma, 10-bit 4:2:2 kayıt ve 4K/120p desteği sunuyor. Ancak 4K/120p için uyumlu yazılım ve gerekli ücretsiz yükseltmenin uygulanmış olması gerekiyor.
12 megapiksel yeterli mi?
4K video yaklaşık 8,3 megapiksel görüntü içeriyor. Bu nedenle ZV-E1’in 12,1 megapiksel sensörü, standart 4K içerik üretimi için yeterli.
Ancak fotoğraf çekmek veya kurgu sırasında görüntüyü ciddi ölçüde kırpmak istediğinizde daha yüksek çözünürlük avantaj sağlayabiliyor.
Canon EOS R6 V’nin 32,5 megapiksel sensörü ve 7K video kaydı burada belirgin biçimde öne çıkıyor.
Ayrıca ZV-E1’de dahili RAW video kaydı, Open Gate ve çift hafıza kartı yuvası bulunmuyor. Bu eksikler profesyonel prodüksiyonlarda önemli olabilir.
Sony’nin sunduğu en büyük avantaj ise hafiflik. Batarya ve kartla yaklaşık 483 gram ağırlığında olan ZV-E1, Canon R6 V’den belirgin biçimde hafif.
Uzun kayıt süreleri: Canon’un avantajı
Sony ZV-E1’de dahili soğutma fanı bulunmuyor. Sony, kameranın uzun kayıt yapabilmesi için ısı yönetimini geliştirmiş olsa da yüksek sıcaklıklarda kayıt süresi sınırlanabiliyor.
Özellikle 4K/60p ve yüksek veri hızlı modlarda ortam sıcaklığı önem kazanıyor. Sony’nin kendi kullanım kılavuzu da sıcaklık, kayıt formatı ve diğer ayarların kesintisiz kayıt süresini etkileyebileceğini belirtiyor.
Canon EOS R6 V’nin aktif soğutma sistemi, uzun röportajlar ve sabit kamera kullanılan prodüksiyonlarda tercih sebebi olabilir.
Bu nedenle yalnızca kısa vlog videoları hazırlayan biri için ZV-E1 yeterli olabilirken, uzun süreli profesyonel kayıtlarda R6 V daha uygun bir seçenek haline geliyor.
Türkiye fiyatları: İki farklı satın alma senaryosu
Türkiye fiyatlarını karşılaştırdığımızda Panasonic Lumix S1II’nin Canon EOS R6 V’den belirgin biçimde pahalı olduğu görülüyor. Sony ZV-E1 ise satıcıya ve kampanyaya bağlı olarak Canon’dan daha uygun fiyatlı bulunabiliyor.
2 Kasım 2026 tarihli ürün taramamızdaki örnekler:
| Kamera ve satıcı | Gövde fiyatı |
|---|---|
| Canon EOS R6 V — fiyat karşılaştırması | 119.999 TL |
| Sony ZV-E1 — Fotofix | 105.989,99 TL |
| Sony ZV-E1 — Klasfoto | 124.999 TL |
| Panasonic S1II — FotoZeynep | 199.440 TL |
Fiyatlar 2 Kasım 2026 tarihli taramada listelenen örneklerdir. Sony ZV-E1’in Klasfoto ilanında iki yıl resmî distribütör garantisi belirtiliyor. FotoZeynep, Panasonic için orijinal ve garantili ürün ifadesini kullanıyor. Satış ve garanti koşulları satın almadan önce doğrulanmalıdır. Bağlantılardaki güncel fiyatlar değişebilir.
Panasonic S1II’nin yaklaşık 80 bin TL daha pahalı olması, onu R6 V ile doğrudan fiyat rakibi olmaktan çıkarıyor. Panasonic’in gelişmiş video araçlarından yararlanacak profesyoneller için bu fark kabul edilebilir. Ancak yalnızca Open Gate ve yüksek kaliteli 4K video isteyen biri için Canon daha ekonomik.
Karar: Canon EOS R6 V, Panasonic S1II veya Sony ZV-E1?
Bu üçlüde Canon, Sony’nin hafifliği ile Panasonic’in ileri prodüksiyon araçları arasında yer alıyor; satın alma kararı kullanılacak kayıt biçimlerine bağlı.

Türkiye fiyatları ve toplam sistem maliyeti: Gövde dışında ne kadar harcamak gerekiyor?
Canon EOS R6 V’yi Türkiye’de yaklaşık 120 bin TL’ye satın almak mümkün. Ancak bu tutar, kamerayı kullanmaya başlamak için gereken toplam bütçeyi göstermiyor.
Objektif, hafıza kartı, yedek batarya ve ses ekipmanları da hesaba katılmalı. Özellikle 7K RAW video kaydı planlıyorsanız, yüksek hızlı depolama ve kurgu altyapısı önemli bir maliyet oluşturabilir.
Bu nedenle gövde fiyatı uygun görünen bir kamera, sistem tamamlandığında daha pahalı bir seçeneğe dönüşebilir.
Objektif fiyatları satın alma kararını nasıl değiştiriyor?
Canon RF, Sony E ve Nikon Z sistemlerinde benzer çekim ihtiyaçlarını karşılayan farklı fiyat seviyelerinde objektifler bulunuyor.
Türkiye’deki satış fiyatlarına baktığımızda, özellikle f/2.8 diyaframlı standart zum objektiflerde önemli farklar ortaya çıkıyor.
| Objektif ve satıcı | Fiyat |
|---|---|
| Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM | 104.499 TL |
| Sony FE 24-70mm f/2.8 GM II | 103.599 TL |
| Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN II, Sony E | 61.250 TL |
| Nikon Z 24-70mm f/2.8 S | 121.799 TL |
| Nikon Z 24-70mm f/4 S | 55.369 TL |
2 Kasım 2026 araştırmasında erişilen Türkiye ilan fiyatlarıdır. Farklı diyafram açıklıklarına sahip objektifler doğrudan performans eşdeğeri değildir. Fiyatlar ve stok durumları değişebilir. Bağlantılardan güncel ürün ve garanti bilgilerini kontrol edebilirsiniz.
Bu tabloda Sony E-Mount sisteminin avantajı dikkat çekiyor. Sigma’nın 24-70mm f/2.8 DG DN II objektifi, Sony’nin kendi G Master modelinden belirgin biçimde daha uygun fiyatlı.
Canon RF sisteminde ise tam kare, otomatik netlemeli üçüncü taraf f/2.8 standart zum seçenekleri daha sınırlı. Bu durum, özellikle sıfırdan sistem kuracak kullanıcıların bütçesini etkileyebilir.
Nikon tarafında 24-70mm f/4 S daha ekonomik bir seçenek. Ancak f/4 ile f/2.8 arasında bir stop ışık farkı bulunuyor. Dolayısıyla bu objektifleri tamamen aynı kullanım koşullarında değerlendirmemek gerekiyor.
Gövde ve objektif birlikte ne kadar tutuyor?
Daha somut bir karşılaştırma için önceki bölümlerde kullandığımız gövde fiyatlarını ve yukarıdaki objektif ilanlarını birleştirelim.
Kamera + 24–70mm f/2.8 objektif maliyeti
Türkiye fiyat örnekleri · 2 Kasım 2026
Seçilen gövde ve objektif fiyatlarına göre. Bu fark, üçüncü taraf Sigma objektif tercihine bağlıdır; bütün objektifler teknik açıdan eşdeğer değildir.
Örnek set hesabıdır. Sony için önceki bölümdeki 124.790 TL, Nikon için 131.289 TL gövde fiyatı kullanılmıştır. Hafıza kartı ve aksesuarlar dahil değildir. Nikon Z6 III’ün daha ucuz gövde ilanları bulunabildiğinden tablo en düşük toplam maliyetleri göstermez.
Seçilen Sigma objektifli Sony seti Canon setinden 38.458 TL daha ucuz. Ancak Sony’nin kendi FE 24-70mm f/2.8 GM II objektifiyle toplam 228.389 TL oluyor; bu kez Canon setinden 3.891 TL daha pahalı. Dolayısıyla grafik, Sony gövdesinin genel olarak daha ucuz olduğunu değil, üçüncü taraf E-Mount objektif seçiminin maliyeti nasıl değiştirebildiğini gösteriyor.
Ancak burada bir noktayı ayırmamız gerekiyor: Canon’un RF 24-70mm f/2.8L objektifi optik görüntü sabitleme sunarken Sigma’nın karşılaştırılan Sony E modeli sunmuyor. Dolayısıyla iki setin özellikleri tamamen eşdeğer değil.
7K RAW video: Hafıza kartı ve depolama maliyeti
Canon EOS R6 V’nin 7K RAW video özelliği önemli bir avantaj. Ancak bu çözünürlükte kayıt yapmak ciddi miktarda depolama alanı gerektiriyor.
Canon’un resmî teknik verilerine göre standart RAW 7K/30p kayıt yaklaşık 2.600 Mbps veri hızına ulaşabiliyor. Bu da bir dakikalık görüntünün yaklaşık 18,6 GB yer kaplaması anlamına geliyor.
| Kayıt formatı | 256 GB kartta yaklaşık süre |
|---|---|
| 7K Standart RAW, 30p | 13 dakika |
| 7K Light RAW, 60p | 14 dakika |
| 7K Light RAW, 30p | 28 dakika |
| 4K/60p, HEVC 10-bit 4:2:2 LGOP | 2 saat 31 dakika |
Canon’un yaklaşık kayıt süresi verileridir. Çekim formatına göre kullanılabilir kart alanı ve gerçek süre değişebilir.
Bir saatlik röportajı standart RAW formatında kaydetmek yerine yüksek kaliteli 4K HEVC kullanmak, depolama ihtiyacını ciddi ölçüde azaltabilir.
Ayrıca Canon EOS R6 V’de yüksek veri hızlı RAW modları için uygun CFexpress Type B kart gerekiyor. Her SD kart bu kayıtları desteklemiyor.
Gizli maliyetler: Batarya, ses ve kurgu sistemi
Özellikle RAW video kullanacaksanız güçlü bir bilgisayar ve yeterli arşivleme kapasitesi önemli. Yüksek çözünürlüklü dosyaların düzenlenmesi, görüntüleme ve renk işleme süreçlerinde daha fazla sistem kaynağı gerektirebilir.
Bu nedenle kamera bütçesinin tamamını gövdeye ayırmak yerine üretim sürecindeki diğer ihtiyaçları da hesaba katmalısınız.
Örneğin yalnızca YouTube için konuşma videoları hazırlıyorsanız, pahalı bir gövdeye ayıracağınız bütçenin bir kısmını kaliteli mikrofon ve aydınlatmaya harcamak görüntü ve ses kalitesinde daha belirgin bir iyileşme sağlayabilir.
Türkiye’de hangi sistem daha mantıklı?
Sıfırdan kamera sistemi kuruyorsanız: Sony E-Mount, geniş üçüncü taraf objektif seçenekleri sayesinde önemli maliyet avantajları sağlayabiliyor.
Elinizde Canon RF objektifleri varsa: EOS R6 V veya EOS R6 III’e geçmek daha ekonomik olabilir. Objektifleri değiştirmek zorunda kalmamak, gövde fiyatındaki küçük farklardan çok daha değerli.
Nikon Z objektifleri kullanıyorsanız: Z6 III veya Nikon ZR, mevcut ekipmanınızla çalışmaya devam etmenizi sağlayabilir.
Profesyonel RAW video üretiyorsanız: Hafıza kartı, depolama ve kurgu altyapısını baştan planlamalısınız. Canon R6 V’nin yüksek çözünürlüğü avantaj sağlasa da bu avantajın kullanım maliyeti de bulunuyor.
Karar: En uygun fiyatlı gövde, en ekonomik sistem olmayabilir
Canon EOS R6 V’nin Türkiye fiyatı, sunduğu video özellikleri düşünüldüğünde rekabetçi. Ancak objektif ve aksesuar maliyetleri eklendiğinde tablo değişebiliyor.
Özellikle sıfırdan sistem kuran kullanıcılar için Sony E-Mount’un daha geniş üçüncü taraf objektif seçenekleri önemli bir avantaj.
Buna karşılık mevcut Canon RF ekipmanına sahip olanlar ve 7K RAW, Open Gate ile uzun süreli kayıt özelliklerini gerçekten kullananlar için EOS R6 V hâlâ mantıklı bir yatırım.
Satın alma kararını yalnızca kameranın fiyatına göre değil, o kamerayla üretmek istediğiniz içeriklerin toplam maliyetine göre vermek gerekiyor.

Canon EOS R6 V kimler için uygun, kimler satın almamalı?
Canon EOS R6 V, güçlü video özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak bu özelliklerin tamamına herkesin ihtiyacı yok. Türkiye’deki yaklaşık 120 bin TL’lik gövde fiyatı düşünüldüğünde, kameranın kullanım amacına uygun olması teknik özelliklerinden daha önemli hale geliyor.
Canon EOS R6 V kimler için uygun?
Profesyonel video üreticileri: 7K RAW kayıt, Canon Log 2 ve Open Gate özelliklerini düzenli olarak kullanıyorsanız R6 V güçlü bir seçenek. Özellikle reklam, belgesel ve kurumsal video projelerinde kurgu esnekliği sağlıyor.
Uzun süreli kayıt yapanlar: Röportaj, konferans, eğitim ve etkinlik videolarında dahili soğutma fanı önemli bir avantaj. Yüksek kaliteli kayıt sırasında ısınma nedeniyle çekimin kesilme riskini azaltıyor.
Tek çekimden farklı içerikler hazırlayanlar: YouTube için yatay, Instagram Reels veya TikTok için dikey video hazırlıyorsanız 7K Open Gate kullanışlı. Aynı görüntüyü farklı kadrajlarda değerlendirebilirsiniz.
Canon RF sistemini kullanan videograflar: Elinizde uyumlu Canon RF objektifleri varsa başka bir sisteme geçmeden video odaklı bir gövdeye sahip olmak ekonomik açıdan mantıklı olabilir.
Canon EOS R6 V kimler için uygun değil?
Yalnızca fotoğraf çekenler: Elektronik vizör ve mekanik obtüratör bulunmaması önemli dezavantaj. Benzer fiyatlı Canon EOS R6 III, fotoğrafçılık için daha uygun.
Fotoğraf ve videoyu eşit kullananlar: Sony A7 V ve Nikon Z6 III daha dengeli seçenekler. Özellikle vizör, fotoğraf ergonomisi ve objektif alternatifleri önemliyse bu modelleri değerlendirmelisiniz.
Sadece standart 4K içerik hazırlayanlar: YouTube videoları, günlük vlog ve basit sosyal medya içerikleri için 7K RAW her zaman gerekli değil. Sony ZV-E1 gibi alternatifler ihtiyacınızı daha düşük maliyetle karşılayabilir.
Sınırlı bütçeyle sıfırdan sistem kuranlar: Gövde, objektif, hafıza kartı ve ses ekipmanları birlikte düşünüldüğünde Canon RF sisteminin toplam maliyeti yüksek olabilir. Nikon ZR veya üçüncü taraf objektif seçenekleri geniş olan Sony E-Mount sistemi daha ekonomik çözümler sunabilir.
Satın almadan önce kendinize üç soru sorun
- Gerçekten 7K RAW veya Open Gate video kaydına ihtiyacım var mı?
- Çekimlerimin büyük bölümünü video mu, fotoğraf mı oluşturuyor?
- Gövdeyi aldıktan sonra objektif ve aksesuarlar için yeterli bütçem kalacak mı?
İlk iki soruda video üretimi açıkça öne çıkıyorsa EOS R6 V mantıklı bir yatırım olabilir. Ancak fotoğraf sizin için aynı derecede önemliyse veya yalnızca standart 4K içerikler hazırlıyorsanız, daha dengeli ya da ekonomik alternatifleri seçmek daha doğru olacaktır.
Kısa karar: Canon EOS R6 V, video üretimini işinin merkezine koyan kullanıcılar için almaya değer. Ancak fotoğraf öncelikli kullanıcılar ve gelişmiş video özelliklerinden yararlanmayacak içerik üreticileri için ilk önerimiz değil.

Sonuç: Canon EOS R6 V almaya değer mi?
Evet, ancak herkese önerebileceğimiz bir kamera değil.
Canon EOS R6 V, özellikle video üretimini öncelik haline getiren kullanıcılar için güçlü bir seçenek. 7K RAW kayıt, Open Gate, gelişmiş otomatik netleme ve dahili soğutma sistemi, onu sıradan bir hibrit fotoğraf makinesinden ayırıyor.
Ancak Türkiye’deki yaklaşık 120 bin TL’lik gövde fiyatı, satın alma kararını zorlaştırıyor. Çünkü aynı bütçeyle daha dengeli fotoğraf makineleri veya daha ekonomik video odaklı modeller satın almak mümkün.
Yalnızca fotoğraf çekiyorsanız Canon EOS R6 III daha mantıklı. Aynı sensör altyapısını elektronik vizör ve mekanik obtüratörle birleştiriyor. Fotoğraf ve videoyu birlikte kullanıyorsanız Sony A7 V de güçlü bir alternatif.
Profesyonel video üretimine odaklanıyorsanız Nikon ZR’yi göz ardı etmeyin. Türkiye’de daha uygun fiyatlı bulunabilen bu model, 6K RAW, RED renk bilimi ve dahili 32-bit float ses kaydıyla önemli avantajlar sunuyor.
Peki tüm bunlara rağmen Canon EOS R6 V neden satın alınabilir?
Çünkü 7K Open Gate, kırpmasız 4K/120p, güvenilir otomatik netleme ve aktif soğutmayı aynı gövdede buluşturuyor. Özellikle uzun süreli kayıt yapan, farklı platformlara içerik hazırlayan ve Canon RF objektiflerine yatırım yapmış videograflar için bu özellikler fiyat farkını haklı çıkarabilir.
SanalSergi’nin kararı: Canon EOS R6 V, genel kullanım için ilk tercihimiz değil. Ancak video üretimi işinizin merkezindeyse ve sunduğu gelişmiş kayıt özelliklerinden gerçekten yararlanacaksanız, Türkiye’deki fiyatıyla almaya değer.
Sonuçta doğru kamera, en fazla teknik özelliğe sahip olan değil; ihtiyaçlarınızı karşılayan ve bütçenizi doğru kullanmanızı sağlayan kamera.
Canon EOS R6 V hakkında sıkça sorulan sorular (SSS)
Canon EOS R6 V almaya değer mi?
Evet, özellikle profesyonel video üretimi yapıyorsanız almaya değer. 7K RAW, Open Gate, gelişmiş otomatik netleme ve dahili soğutma sistemi önemli avantajlar sunuyor. Ancak ağırlıklı olarak fotoğraf çekiyorsanız veya standart 4K video yeterliyse, aynı bütçeyle daha uygun seçenekler bulabilirsiniz.
Canon EOS R6 V ile Canon EOS R6 III arasındaki fark nedir?
İki kamera da 32,5 megapiksel tam kare sensör ve benzer yüksek çözünürlüklü video özellikleri sunuyor. EOS R6 V, dahili fanı ve video odaklı kontrolleriyle öne çıkıyor. EOS R6 III ise elektronik vizör ve mekanik obtüratör sayesinde fotoğrafçılık için daha kullanışlı. Fiyatları birbirine yakınsa hibrit kullanım için R6 III daha mantıklı.
Canon EOS R6 V fotoğraf çekmek için uygun mu?
Evet. 32,5 megapiksel sensörü, gelişmiş otomatik netlemesi ve elektronik obtüratörle 40 fps seri çekim hızı sayesinde yüksek kaliteli fotoğraflar üretebilir. Ancak elektronik vizör ve mekanik obtüratörün bulunmaması, özellikle flaşlı çekimlerde ve hareketli konularda sınırlamalar yaratabilir. Yalnızca fotoğraf için satın alınacaksa EOS R6 III daha uygun.
Canon EOS R6 V mi, Nikon ZR mi daha iyi?
Kullanım amacına bağlı. Canon EOS R6 V; 7K Open Gate, kırpmasız 4K/120p ve aktif soğutma avantajları sunuyor. Nikon ZR ise 6K RAW, RED R3D NE ve dahili 32-bit float ses kaydıyla öne çıkıyor. Türkiye’de daha uygun fiyatlı bulunabildiğinde Nikon ZR, profesyonel video üretimi için güçlü bir fiyat/performans alternatifi.
Canon EOS R6 V mi, Sony A7 V mi alınmalı?
Fotoğraf ve videoyu birlikte kullanıyorsanız Sony A7 V daha dengeli bir tercih. Elektronik vizör, mekanik obtüratör ve geniş objektif ekosistemi önemli avantajlar sağlıyor. Ancak 7K RAW, Open Gate ve uzun süreli yüksek kaliteli video kaydı önceliğinizse Canon EOS R6 V daha uygun olabilir.
Canon EOS R6 V’de ısınma sorunu var mı?
EOS R6 V, dahili soğutma fanı sayesinde uzun süreli yüksek çözünürlüklü kayıtlarda ısıyı daha etkili yönetmek üzere tasarlanmış. Ancak bu, her koşulda sınırsız kayıt yapabileceği anlamına gelmiyor. Ortam sıcaklığı, kayıt çözünürlüğü, kare hızı ve fan ayarları gerçek kayıt süresini etkileyebilir.
Canon EOS R6 V’de Open Gate ne işe yarıyor?
Open Gate, sensörün 3:2 görüntü alanını kullanarak video kaydetmeyi sağlıyor. Böylece aynı çekimden YouTube için yatay, Instagram Reels veya TikTok için dikey içerikler hazırlanabiliyor. Canon EOS R6 V, 7K/30p Open Gate kaydı destekliyor. Bu özellik özellikle farklı platformlara düzenli içerik üretenler için kullanışlı.
Canon EOS R6 V’nin 7K RAW video kaydı gerçekten gerekli mi?
Her kullanıcı için değil. Standart YouTube, sosyal medya ve günlük video içeriklerinde kaliteli 4K kayıt çoğunlukla yeterli. 7K RAW ise ayrıntılı renk düzenleme, yüksek çözünürlüklü teslimler ve kurgu sırasında kırpma esnekliği isteyen profesyonellere avantaj sağlıyor. Bunun karşılığında daha fazla depolama alanı ve güçlü bir kurgu sistemi gerektiriyor.
Canon EOS R6 V Türkiye’de ne kadar?
2 Kasım 2026 tarihli fiyat araştırmamızda Canon EOS R6 V gövde için yaklaşık 119.999 TL seviyesinde satış ilanları bulunuyordu. Fiyatlar satıcıya, stok durumuna ve garanti türüne göre değişebilir. Satın almadan önce güncel fiyatı ve özellikle distribütör veya ithalatçı garantisi koşullarını kontrol etmek gerekiyor.
Canon EOS R6 V için hangi hafıza kartı gerekli?
Canon EOS R6 V, CFexpress Type B ve UHS-II SD kart yuvalarına sahip. Yüksek veri hızlı 7K RAW kayıt modları için uygun performanstaki CFexpress Type B kartlar gerekiyor. Daha düşük veri hızlı video formatlarında uyumlu SD kartlar kullanılabiliyor. Kart seçerken yalnızca kapasiteye değil, kameranın ilgili kayıt modu için istediği minimum yazma hızına da bakılmalı.
