Haberler

Climate Heroes ile tanışın

Önce bir belgesel dizisi, sonra bir dernek, on yıldan fazla bir süredir Climate Heroes, iklim değişikliğini durdurmak için her geçen gün çalışan gezegenin gerçek kurtarıcılarından bazılarına bir yüz ve ses veriyor. Kitle fonlaması sayesinde, Hemeria tarafından yayımlanacak bir fotoğraf kitabının bu projeyi tamamlaması planlanıyor.

Climate Heroes ile tanışın
Amir, 36 yaşında, Endonezya, Sumatra’da bir meyve ve kahve çiftliğinin sahibi.
Climate Heroes © Maxime Riché

Macera, 2009’da COP15‘in veya on beşinci BM İklim Değişikliği Konferansı’nın ardından, “iklim değişikliği” terimi daha geniş bir şekilde kullanılmaya başladığında başladı. Yaklaşan çevre kriziyle karşı karşıya kalan Maxime Riché , yaşam bilimleri danışman mühendisi olarak kariyerine sırtını döndü. Daha fazla etkiye sahip olmanın yollarını arıyordum. Fotoğrafla doğrudan oyunculuk yapabildim. Gezegen için o sırada üzerinde çalıştığım pazarlama projelerinden daha acildi. ” Yann Arthus-Bertrand ve Sebastião Salgado gibi kendini adamış fotoğrafçılardan ilham alan Riché, uzun vadeli projesini başlattı: İklim Kahramanları. 

“İklim değişikliğinin hikayesini görüntülerle anlatmak zor; felaket fotoğrafları dışında mutlaka görünür olan bir şey değil. ” Riché, Endonezya’nın Sumatra adasındaki ormansızlaşmayı takip ederken bakış açısını buldu: “Geliştirme Araştırma Enstitüsü sayesinde, tarımsal ormancılıkta çalışan insanlarla tanıştım. Bir STK, eski yasadışı ağaç kesicilere ağaç örtüsünün altında bu yetiştirme yöntemini uygulamak için eğitim veriyordu. Bu adamların büyük bir gurur duyduğunu hissettim. ” Böylece ilk İklim Kahramanları hikayesi doğdu.

Climate Heroes ile tanışın
Brian Kjaer, elektrikçi, Samso, Danemark’ta.
Climate Heroes © Maxime Riché

On yıldan fazla bir süre sonra proje, her kıtada gezegenin iyiliği için çalışan kahramanların eylemlerini belgeleyen yaklaşık yirmi öykü biriktirdi. Tamamlayıcı nitelikleri nedeniyle seçilen bu portre raporlarından sekizi, kitle fonlaması yardımıyla Hemeria‘dan çıkacak Climate Heroes (İklim Kahramanları) kitabında toplandı . 

Maxime Riché, bu on yıl boyunca kendi felsefesini paylaşan diğer fotoğrafçılarla güçlerini birleştirdi. Ayrıca Jean Jouzel ve Jean-Louis Etienne gibi bilim adamlarından tavsiye aldı ve etrafını gazetecilerle çevreledi. Bütün bunlar, bu iklim kahramanlarını ön plana çıkarmak için. “Onlar Antik Çağ’ın yarı tanrılarından değiller; başkalarına olumlu bir şeyler yapma konusunda ilham veren insanlardır. ” Bu ana fikir, düşünceleri, fikirleri ve eylemleri not almak için kasıtlı olarak boş sayfalar içeren kitabın tasarımında bile yansıtılır. “Okuyucuları aktif olmaya ve kitabı başkalarıyla paylaşmaya teşvik etmeye çalışıyorum, onlar da daha sonra bir şeyler yapmaya çalışacak.”

Meet the Climate Heroes 0003
Isatou Ceesay, Gambiya’nın Birkama kasabasındaki bir atık çöplüğünde duruyor.
Climate Heroes | © Luke Duggleby

Yaklaşım şimdiden yayıncıya ilham verdi. Hemeria, nesnenin kutladığı kahramanların ekolojik değerlerine bağlı kalmasını sağlamak için yeni ortaklar aradı. Kitabın kağıdı, dünyanın en yeşil kağıt fabrikalarından birinden geliyor. Çevreye olan etkiyi en aza indirmek için biyolojik olarak parçalanabilen paketleme ve nakliye de araştırılmıştır. Buna ek olarak, satılan her kitap derneğin reforestACTION (yeniden ağaçlandırma) yapmasına izin verir . Son olarak, bir dernek statüsü sayesinde Climate Heroes, katılımcıların kitapta yer alan kahramanları kitap satın almanın üzerine 20 € ‘luk bir bağışla desteklemelerine izin veriyor. Miktar doğrudan kendi seçtikleri girişime gider. Kesinlikle tüm kahramanların pelerin takmasına gerek yok!


Climate Heroes Yann Arthus Bertrand ve Laure Pipien-Yout önsözü Maxime RICHE ile, Hemeria tarafından yayınlanan, 17 x 23.8 cm, 256 s., Bağış tıklayın.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.