Kütüphane

Minik Bahar Çiçeklerini Fotoğraflamak İçin 13 İpucu

Bahar yaklaşıyor ve minik çiçekler her yerde açmaya başlıyor. Bu makale, bu minik çiçeklerin makro lens ile nasıl fotoğraflanacağına odaklanmaktadır.

Yine de bu teknikleri kullanmak için mutlaka bir makro merceğe ihtiyacınız yok. Geniş diyafram açıklığına sahip daha uzun bir lens de işe yarayacaktır, ancak süper pürüzsüz ipeksi bokeh (çiçek arkasındaki o güzel yumuşak kısım) elde edemezsiniz. Özellikle minik çiçeklerle en iyi sonuçları elde etmek için bir makro lens alın veya daha ucuz seçeneği kullanın: makro halkalar… (Google’da lensiniz için uygun olanı arayın) Ve eğlence başlasın!

Not : Makroları diğer birçok ‘makro fotoğrafçıdan’ farklı olarak çekiyorum çünkü bunu ‘kolay ve tembel’ bir şekilde yapıyorum, yani beni hızlı ve esnek kılan bir tripod kullanmıyorum. Herkes farklı çalışır ve bence çalışmanın doğru ya da yanlış yolu yoktur. Ben sadece kişisel çalışma yöntemimi açıklıyorum. Makale size ilham vermek içindir!

Bu teknikler kelimenin tam anlamıyla her yerde kullanılabilir. Sadece küçük bir çiçek parçasına ihtiyacınız var. Bahçenizde bile yapabilirsiniz! Bu yazıda çoğunlukla evimin yanında küçük bir Kardelen ve Çiğdem çiçeği tarlası kullanıyorum.

Başlayalım!

1. Düşük Alın

Çiçekle göz hizasını alçaltın. Bu şekilde uygun derinliği elde edemeyeceğiniz için, onları yukarıdan bir açıyla fotoğraflamayın.

Minik Bahar Çiçeklerini Fotoğraflamak İçin 13 İpucu

2. Sabah Çiyini Yakalayın

Çiçeklerin üzerine çiy damlaları bulaştırmak için erken ilkbahar sabahları çekim yapın. O ‘ıslak görünümü’ elde etmek için kendi su spreyinizi de getirebilirsiniz ama ben küçük çiy damlalarını daha doğal ve güzel buluyorum.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 002

3. Farklı Işıklar, Farklı Ruh Hali

Farklı ışık türleri tamamen farklı bir ruh hali verir. Daha ‘karanlık’ bir ruh hali elde etmek için akşamları ve daha renkli bir ruh hali elde etmek için sabahın erken saatlerinde fotoğraf çekin.

Bu tür fotoğrafçılık günün herhangi bir saatinde mükemmel bir şekilde yapılabilir. Bulutlu bir gün, aslında birkaç saat makro çiçek fotoğrafı çekmek için mükemmeldir. Hava çok güneşli olduğunda, güçlü gölgelerle çalışmak zor olabilir. (Bir ağacın arkasında) gölge bulmaya çalışın veya çiçeğin üzerine koymak için beyaz bir şemsiye getirerek kendi gölgenizi yaratın!

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 003

4. Hassas Kompozisyonlar

Kompozisyonun son derece hassas olması gerekir. Sola veya sağa bir santimetre kompozisyonunuzu tamamen değiştirir. Bu nedenle tek bir konu ile sayısız kompozisyon çekebilirsiniz. Hafifçe hareket etmeyi deneyin ve aynı çiçekten her türlü farklı çekimi yapın.

5. Elde Taşınabilir Esneklik

Çekim tarzım için tripod kullanmıyorum. Bunun iki nedeni vardır: 1) Sık sık yere çok alçalmaya ihtiyacım var ve bir tripod bunu hantal hale getiriyor ve 2) elde çekim ile kompozisyonu son derece hızlı ve hassas bir şekilde değiştirebiliyorum. Yine de biraz pratik yapmak gerekiyor ve hava karardığında ISO‘nuzu biraz artırmanız gerekiyor.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 004

6. Geri Dönün ve Daha Fazlasını Görün

Çiçeği çevresiyle birlikte görmek için biraz daha uzaktan ateş edin. Onu “büyük” çimenlerin veya diğer büyük çiçeklerin arasında görmek, küçük görünmesini sağlar ve duygu katar.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 005

7. Ayrıntılar için Taşın

Çiçeğin bir “portresini” elde etmek için çok yakın çekim yapın. Ve çiçeğin sadece küçük bir ayrıntısını elde etmek için daha da yakın çekim yapabilirsiniz.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 006

8. Odaklanmaya Odaklanın

Odak bu ölçekte son derece sıkı. Sıklıkla otomatik odaklama kullanırım ve odak noktama gerçekten dikkat ederim. Çiçeğin tepesi mi yoksa yaprakların kendisi mi odaklanmak istediğinizi tam olarak belirleyin. Sıklıkla kıç tarafına ve bazen de izin dışına odaklanıyorum. En çok neyi sevdiğinizi görün!

9. Rüya Gibi Bir Görünüm İçin Açın

Çekimlerimin çoğu makro lensle f/2.8’de tamamen açık olarak çekildi. Bu bana süper rüya gibi bir görünüm veriyor. Çiçeğin daha fazla odaklanmasını istiyorsanız biraz daha durmak isteyebilirsiniz.

10. Bokeh için Çiçek Kullanın

Diğer çiçekleri ön plan bokeh olarak kullanın. Bu samimi bir görünüm sağlar.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 007

11. Arka Planların Önemi

Arka plan, çiçeğin kendisinden neredeyse daha önemlidir! Fotoğrafta doğru ışık ve renge sahip olmak onu yapabilir veya bozabilir. Arka planı değiştirmek için genellikle çok küçük bir hareket yeterlidir. Bu yüzden uygun arka planı bulmak için bu zamanı ayırın.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 008

12. Arka Plan Olarak Işıklar

İlginç bokeh arka planı olarak sokak lambalarını veya araba ışıklarını kullanın! Çiçekler genellikle yolun hemen yanında bulunur. Yaratıcılığınız için bina veya araba ışıklarını kullanabilirsiniz.

Minik Bahar Ciceklerini Fotograflamak Icin 13 Ipucu 009

13. Fotoğraftaki Dikkat Dağıtıcıları Kaldırın

Dikkat dağıtıcı küçük parçaları (çiçek üzerindeki küçük kir veya çimenlerin üzerindeki dikkat dağıtıcı şeyler gibi) kaldırarak çekimlerinizi daha da rüya gibi yapmak için düzenleme tekniklerini kullanın.

Son olarak, işte size bir bonus ipucu: kameranızdaki bir açılır ekran tüm bunlar için çok kullanışlıdır. Eğer yoksa, yere uzanmanız gerekecek. Yanınızda piknik battaniyesi getirmek iyi bir fikir olabilir.

Umarım bu ipuçlarını faydalı bulmuşsunuzdur. Son bir şey eklemek istedim: Bu çekimleri yapmak için harika bir kameraya ihtiyacınız yok . Mercek (makro mercek veya makro halkalı standart mercek) buradaki en önemli bileşendir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu