Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

1. Anadolu Uluslararası Turlu Fotoğraf Yarışması

1. Anadolu Uluslararası Turlu Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 14 Mart 2022’dir. Fotoğraf yarışmasına katılım ücretlidir.

YARIŞMA KATEGORİ-BÖLÜMLERİ

Fotoğraf Yarışması; sayısal (dijital) olmak üzere 4 (dört) bölümden oluşmuştur:

a) Sayısal: Serbest (Renkli)
b) Sayısal: Serbest (Siyah-Beyaz)
c) Sayısal: Doğa (Renkli veya Siyah-Beyaz)
d) Sayısal: Seyahat (Renkli veya Siyah-Beyaz)

**Siyah-beyaz fotoğraflar FIAP’ın Siyah-Beyaz (Monochrome) tanımına uygun olmalıdır.
**Doğa fotoğrafları FIAP’ın Doğa Fotoğrafı tanımına uygun olmalıdır.

Anadolu Uluslararası Turlu Fotoğraf Yarışması
1. Anadolu Uluslararası Turlu Fotoğraf Yarışması

TANIMLAR

a) FIAP Siyah-Beyaz “Monochrome” Tanımı: Koyu griden (siyah) açık griye (beyaz) dönen siyah ve beyaz bir çalışma çeşitli gri tonları ile bir monokromdur. Tamamen tek renkle yapılmış siyah beyaz tonlarda bir çalışma da monokrom sayılarak siyah-beyaz kategorisine girer; böyle bir çalışma FIAP yarışma kataloğu için siyah-beyaz olarak yeniden yapılandırılabilir. Öte yandan siyah ve beyaz bir çalışma kısmi tonlamalarla, ya da bir rengin katılımı (çok renklilik) ile değişikliğe uğratılmış ise renkli bir çalışma olur ve renkli kategorisine dahil edilir.

b) FIAP Doğa Fotoğrafı Tanımı: Doğa fotoğrafı, konuya yakın bir kişinin konu objesini kolaylıkla tanımlayabileceği ve doğrulayabileceği, antropoloji ve arkeoloji dışında kalan doğa tarihinin bütün branşlarını kapsayan fotoğrafik süreci tanımlamak için kullanılır. Yüksek teknik kalite gözetilerek elde edilmiş bir fotoğrafın hikâye anlatım değeri görsel kalitesinden daha ağırlıkta olmalıdır. Baykuşlar veya leylekler gibi insan tarafından düzenlenmiş bir ortama uyum sağlamış, insan eserlerinin doğal ortamın bütünleştirici bir parçası olmuş doğal objeler, kasırgalar veya deniz dalgaları gibi doğal kuvvetleri tasvir
eden görüntülerin içinde bulunan insan unsuru öğeler dışında kalan insan unsuru hiçbir şey fotoğrafta yer alamaz.

Yaban hayvanlarına bilimsel amaçlarla takılan etiketler, tasma veya radyo vericilerini içeren fotoğraflar kabul edilir. İnsan tarafından yaratılmış hibrit ve kültür bitkiler, yabani hayvanlar, evcil hayvanlar veya gem takılı türleri içeren ve bunların herhangi bir şekilde oynanması (manipüle edilmesi) ile gerçekliği değiştirilen fotoğraflar kabul edilmez. Kesme (crop) yapılması dışında, görüntü üstünde yer değiştirme, ekleme veya çıkarma gibi tekniklere izin verilmez. Doğal görüntüyü veya fotoğrafik içeriği veya orijinal
görünümün içeriğini değiştirmeyen HDR, üst üste odaklama (focus stacking) ve bölgesel ışık düzeltmeleri (dodging/burning) gibi görüntünün sunumunu zenginleştirecek tekniklere izin verilir.

Toz parçacığı, dijital gürültü ve film çiziklikleri gibi fotoğraf makinesinden kaynaklanan hataların düzeltilmesine yönelik tekniklere izin verilir. Birleştirilmiş (stitched) görüntülere izin verilmez. Bütün izin verilen düzeltmeler fotoğrafta doğal görünmelidir. Renkli görüntüler monokroma dönüştürülebilir. Kızılötesi görüntülere ister doğrudan elde edilmiş ister türetilmiş olsun, izin verilmez. Doğa Fotoğrafı yarışmalarında kullanılan görüntüler iki sınıfa ayrılabilir: Doğa ve Vahşi Yaşam.

Yukarıdaki Doğa Fotoğrafı tanımına uyan Doğa bölümlerine gönderilen fotoğrafların esas konusu manzara, jeolojik oluşumlar, atmosferik hareketler ve hala mevcut olan organizmalar olabilir. Bu,kontrol edilmiş bir ortamda örneğin hayvanat bahçeleri, çiftlikler, botanik bahçeleri, akvaryum ve objenin
yiyecek için tümüyle insana bağlı olduğu herhangi bir kapalı ortamda çekilen fotoğrafları da
içerir.

KATILIM ÜCRETİ

Katılım ücreti tüm katılımcılar için zorunludur. 2 bölüm için 28€ ve 4 bölüm için 35€ ödenmesi gerekmektedir. Türkiye’den katılım için 2 bölüm 220TL ve 4 bölüm ücreti 250 TL’dir.

Yarışmaya grup olarak katılımlarda; 6-10 arası yarışmacı: 33€ / 230tl, 11 ve üzeri yarışmacı: 30€ / 200tl ücret ödenecektir.

Anadolu Uluslararası Turlu Fotoğraf Yarışması Ödülleri

OTOFOKUS Photography&Art

 • 4 x FIAP Altın ve 8 mansiyon;
 • 4 x IAAP Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 mansiyon;
 • 4 x COS Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma;
 • 4 x OTOFOKUS Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma; 24 x ANATOLIAN CIRCUIT Diploma
 • 1 x Seçici Kurul Özel Ödülü (S/B bölümünde)
 • 1 x OTOFOKUS Özel Ödülü
 • 1x FIAP En İyi Fotoğrafçı/FIAP Best Author (Blue Badge) (Tüm bölümlerde toplamda en fazla kabul (sergileme + ödül) alan fotoğrafçıya verilecektir)

HULKİ MURADİ Photography&Art

 • 4 x FIAP Altın ve 8 mansiyon;
 • 4 x IAAP Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 mansiyon; 4 x COS Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma;
 • 4 x Hulki Muradi Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma;
 • 24 x ANATOLIAN CIRCUIT Diploma
 • 1 x Seçici Kurul Özel Ödülü (S/B bölümünde)
 • 1 x Hulki Muradi Özel Ödülü
 • 1x FIAP En İyi Fotoğrafçı/FIAP Best Author (Blue Badge)

3F Photography&Art

 • 4 x FIAP Altın ve 8 mansiyon;
 • 4 x IAAP Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 mansiyon;
 • 4 x COS Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma;
 • 4 x 3F Altın, Gümüş, Bronz Madalya ve 24 diploma;
 • 24 x ANATOLIAN CIRCUIT Diploma
 • 1 x Seçici Kurul Özel Ödülü (S/B bölümünde)
 • 1 x 3F Özel Ödülü
 • 1 x İsmet Köprülü Özel Ödülü
 • 1x FIAP En İyi Fotoğrafçı/FIAP Best Author (Blue Badge)

Sergileme (Her kategori/bölümde en az %8, en fazla %25 oranında sergileme seçimi yapılacaktır). ***Yarışmada yer alan tüm diplomalar kazananların e-mail adreslerine gönderilecektir. Posta yoluyla gönderilmesini talep edenler yarışma bittikten sonra organizasyon komitelerine bildirecektir.


Yarışma hakkında daha fazla bilgi almak ve katılmak için tıklayın…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu