Kütüphane

Fotoğrafçı Robert Frank 1955’te ‘Şüpheli’ Olmaktan Hapsedildi

Fotoğrafçılar genellikle polis tarafından şüpheyle izlenir ve insanların sadece fotoğraf çektikleri için taciz edilip gözaltına alındığına dair düzenli manşetler vardır. Ancak bu tür “şüpheli” davranışlar nedeniyle polis tarafından durdurulmak dijital çağa özgü bir durum değil. Ünlü fotoğrafçı Robert Frank, 1955’te ünlü fotoğraf kitabı The Americans’ı çekerken Arkansas’tan geçerken üç gün hapis cezasına çarptırıldı .

Frank, en çok ufuk açıcı fotoğraf kitabı The Americans ile tanınan İsviçreli-Amerikalı bir fotoğrafçıydı . İlk olarak 1958’de Fransa’da yayınlanan kitap, 1900’lerin ortalarında savaş sonrası Amerikan toplumunun çeşitli yönlerini belgeledi.

Fotoğrafçı Robert Frank 1955'te 'Şüpheli' Olmaktan Hapsedildi
Robert Frank – The Americans

Şüpheli Bir Görevliyle Karşılaşma

Frank, 1955’te bir Guggenheim Bursu aldı ve fonları, ülkedeki sosyal sınıflar arasında yaşamı fotoğraflamak için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi yolculuğa çıkmak için kullandı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Frank , 83’ü The Americans’da yayınlanmak üzere seçilen yaklaşık 28.000 fotoğraf çekecekti .

Frank, yolculuğunun ilk yılının Kasım ayında McGehee, Arkansas’tan geçerken bir polis memuruna rastladı, Teğmen RE Brown, onun “perişan” kıyafeti, darmadağınık saçı ve yabancı aksanıyla şüpheye düştü. Polis, Frank’in aracında onunla birlikte birden fazla kamera olduğunu görünce daha da şüphelendi.

Başka bir yerde olması gereken memur, Frank’i geri dönüp onu daha fazla sorgulayıncaya kadar bir şehir hapishanesine atmaya karar verdi.

Frank , 1977’de Wellesley College’da verdiği bir röportajda , “Sabah erkenden küçük bir köy yolunda gidiyordum ve polisler geldi, arabamı durdurdu ve ‘Ne yapıyorsun?’ dedi” dedi . “’Guggenheim Bursu’ndayım ve ülkeyi fotoğraflamak için dolaşıyorum’ dedim. Adam, ‘Guggenheim? Kim bu?’ Böylece beni içeri çektiler.

“’Seni tutuklamalıyız’ dediler, ben de ‘Ne için?’ dedim. ‘Boş ver’ dediler ve beni neredeyse üç gün hapiste tuttular. kimseyi tanımıyordum; beni öldürebilirlerdi.”

Brown neredeyse üç gün sonra nihayet döndüğünde, yanında 2.

“[Woolf], adamın görünüşü, yabancı olması ve elinde kameraları olması nedeniyle bu konuyu [Frank] araştırdı ve herhangi bir kişiye dikkat etmemiz sürekli olarak tavsiye edildiğinden konunun kontrol edilmesi gerektiğini hissetti. Brown, daha sonra polis raporunda şöyle yazdı:

Frank nihayet serbest bırakılmadan önce Arkansas Eyalet Polisi ve FBI için parmak izi alındı.

Hikayenin Kolluk Kuvvetlerinin Tarafı

Teğmen RE Brown tarafından 19 Aralık 1955’te dosyalanan orijinal Arkansas Eyalet Polisi tutuklama raporu:

ARKANSAS
DEVLET POLİS BÖLÜMÜ
Little Rock, Arkansas

19 Aralık 1955

Alan R. Templeton, Kaptan
Suç Soruşturma Birimi
Arkansas Eyalet Polisi
Little Rock, Arkansas

Sevgili Kaptan Templeton:

7 Kasım’da veya yaklaşık olarak, bir iş için Dermott’a gidiyordum ve saat 2 civarında, daha sonra New York Şehri’nden Robert Frank olarak tanımlanan bir süjenin kullandığı New York lisanslı 1950 veya 1951 Ford’u gözlemledim.

Arabayı durdurduktan sonra, eski püskü giyinmiş olduğunu, tıraşa, saç kesimine ve ayrıca banyoya ihtiyacı olduğunu fark ettim. Konu yabancı bir aksanla konuştu. Konuyla birkaç dakika konuştum ve içinde bavullar, bavullar ve çok sayıda kamerayla yüklü olduğunu fark ettiğim arabaya baktım.

Dermott’a derhal rapor vermem gerektiği için konuyu McGehee’deki Şehir Hapishanesine koydum ve o zamana kadar geri dönüp onu kontrol edebildim.

Dermott’tan döndükten sonra bu konuyu sorguladım. İşbirliği yapmayan biriydi ve soruları yanıtlarken “akıllıca” olma eğilimi vardı. Sorgulama sırasında, McGehee Polis Departmanından Trooper Buren Jackson ve Memur Ernest Crook vardı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında karşı istihbarat çalışmalarında biraz deneyime sahip olan ve birkaç yabancı dil okuyup konuşabilen McGehee’den Bay Mercer Woolf’un bu konuyu kontrol etmemize yardımcı olacağı söylendi. Deneğin, resmini içermeyen bir pasaport da dahil olmak üzere yabancı dilde çok sayıda kağıdı vardı.

Bu memur, adamın görünüşü, yabancı olduğu ve elinde kameralar olduğu gerçeği nedeniyle bu konuyu araştırdı ve konunun kontrol edilmesi gerektiğini düşündü, çünkü bu ülkede muhtemelen yasadışı olarak herhangi bir kişiye dikkat etmemiz sürekli olarak tavsiye ediliyor. bazı düşmanca yabancı güçlerin istihdamı ve komünist bağlantıların olasılığı.

Denek, polis soruşturmasının normal rutininde parmak izi aldı; bir kart Arkansas Eyalet Polis Merkezine ve bir kart da Washington’daki Federal Soruşturma Bürosuna gönderiliyor.

Saygılarımla,
Teğmen RE Brown, Teğmen Komutan Birlik #5 ARKANSAS DEVLET POLİSESİ
Warren , Arkansas

REB:dlg

Robert Frank’in Hikayenin Tarafı

Robert Frank, 9 Kasım 1955’te Port Gibson, Mississippi’den fotoğrafçı Walker Evans’a yazdığı bir mektupta tutuklanmasının bir hesabını yazdı . Şu anda çevrimdışı olan PhotoPermit.org tarafından yayınlanan ve Reddit kullanıcısı bbmm tarafından yeniden keşfedilen mektup :

Port Gibson, Kasım 9,55

Walker [Evans] —

Fikrinizi veya tavsiyenizi istediğim için size yazıyorum. 7 Kasım’da Marianna Ark’tan Greenfield Miss’e gitmeyi planladım. ABD 65 karayolu üzerindeki bu küçük kasabanın dışında McGehee Ark’a kadar geldim iki Otoyol-Devriye Arabası beni durdurdu. Ehliyetimi, ruhsatımı, pasaportumu vs. göstermem gerekiyordu. Devriye teğmeni evraklarıma baktı, bütün valizlerimi gözden geçirdi, bütün arabayı inceledi, bana ne yaptığımı, nereye gidebileceğimi, nereden gidebileceğimi vs. sordu. Guggenheim Buluntusunun mektubunu kendisine gösterdikten sonra gözaltına alınacağımı söyledi. Beni Şehir Hapishanesine götürdüler – beni kilitlediler. Saat 12:30’du, kahve içebilir miyim diye sordum (o gün sabah 6’dan beri yiyecek hiçbir şeyim yoktu) ama cevap, eğer sessiz olmazsam bana nasıl sessiz olunacağını öğretecekleriydi.

Akşam 19:30’a kadar o hücrede kaldım, akşam 7’de yiyecek bir şeyler aldım. 7:30’da beni durduran aynı teğmen, beraberinde üniformalı bir Otoyol Devriyesi ve normal bir polis memuru eşliğinde hücreme geldi. 19:30’dan 23:30’a kadar, devre arasında görünüşe göre o ilçeden bir müfettişin katıldığı bu üç adam tarafından çapraz sorguya çekildim. Şimdiye kadar yaşadığım en küçük düşürücü deneyim olan bu çapraz sorguyu size anlatacağım
.

Her şeyden teğmen sorumluydu, polis ve Otoyol devriyesinin küçük rolleri vardı. Ta ki, özel müfettiş saat 21.00 sıralarında gelip çapraz muayeneden sorumlu olana kadar.

Yine aynı sorular: nereden geldim, neden, nereye gidiyorum, neden vs. Guggenheim projesi için Baton Rouge-Rafinerys’de fotoğraf çekeceğimi söyledim. Beni arabaya götürdüler, açmak için anahtarı bulamadığım büyük bir bavul dışında tüm valizlerimi getirdim. Ayrıca arabamda torpido gözünde Wash. DC’den aldığım 1/5 şişe Hennessey-Brandy buldular ve şişe 2/3 boştu. Şimdi tüm kağıtlarım önlerindeydi. Guggenheim F. bana neden para veriyor, Bay Mathias kaç yaşında? (mektupları imzaladı – tüm yazışmalar bendeydi) Yahudiysem neden Avrupa’ya geri döndüm? Amerika’da kalıp Avrupa’da aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aylak aykanmak degilse Amerika’da kalmak daha iyi olmasaydi. Yanımda bulunan İsviçre Ordusu kitapçığının bir sayfasını 10 dakika çevirmek zorunda kaldım. (Bir Amerikan taslak bilgisinin karşılığıdır) Neden Detroit’te Ford’da fotoğraf çektim? Devriye memuru çok heyecanlandı – çünkü Ford’u ziyaret etti ve orada fotoğraf çekmesine izin verilmedi. Onlar konuyu tartışıp telefon görüşmeleri yaparken her saat başı hücreme dönmek zorunda kalıyordum. 1/5 şişe Hennessey (yabancı viski) hakkında sorguya çekildim. Kol düğmelerim vs. eskiden İngiliz meyan kökünün bulunduğu metal bir kutudaydı (yabancı kutu). Yol haritamda AAA, New Orleans’a giden doğrudan yolu yeşille işaretledi. . Ama tavsiyen üzerine (hatırlarsın) Chatanooga Tenn’den Alabama üzerinden Miss.’e Memphis, Tenn’e kırmızı bir işaret yaptım.Bunun hakkında, harika bir sorgulama. Sonra özel Müfettiş geldi. Hemen bana Yahudice bir soru sormaya başladı, ben de Yahudi konuşmadığımı söyledim. Çekeceğim Petrol Rafinerisinin Fotoğraflarını sordu ve ona Baton Rouge’da Standard Oil tarafından NY’a geldiğim konusunda bilgi verilen iki kişinin adını verdim (Ve orada fotoğraf çekme iznim vardı) Kaliforniya’daki adreslerin listesi ve hepsi hakkında sorgulandım. Şimdiye kadar çektiğim tüm film rulolarını, onları çektiğim yere göre işaretledim. Scottsboro Ala’da aldığım bazı rulolar hakkında uzun uzadıya sorgulandım. Bu vakayı bildiğimi inkar ettim (Scottsboro’da çektiğim tüm fotoğraf Çiftçiler mağazalarda alışveriş yapacak, Cumartesi idi.) bir fotoğraf çekti. Memphis’teki köprünün görünümü. Yapmadım. vb. vb. Sonra müfettiş bana hayati bir soru gibi görünen şeyi sordu. Kimleri tanıyorsun, herhangi bir yerde, kamu işlerinde, poliste vb.

Belediye Başkanı Wagner’in yakın arkadaşı olduğunu söylediğim Steichen ve Mary’nin amcasından bahsettim. Sonra Guggenheim başvurumdaki referanslar hakkında beni sorguladı (Rusça adı, Brodovitch.) Tekrar hücreme gitmem gerekti. İçeri girdiğimde teğmen arkasına yaslandı ve “Şimdi size bir soru soracağız: Komi misiniz? Hayır dedim. Dedi ki: “Komünizmin ne olduğunu biliyor musun? Evet dedim. Sonra, geliştirebilmeleri için tüm maruz kalan filmlerimi onlara vermem istendi. Bunu yaparlarsa büyük bir kokuşacağımı söyledim. Onlara ne yapacağımı söylemedim ama ben bu şekilde geçimimi sağlıyorum ve bu filmleri başkası yapsa mahvolur dedim. Yine dışarı çıkmak zorunda kaldım. İçeri girdikten sonra gönüllü olarak 3 rulo filmden vazgeçmem istendi. Bunun salıverilmemi hızlandıracağına dair bana söz verildi. Bunu yapmayı kabul ettim. Bana Mary ve çocuklarım, Pablo ve Andrea (yabancı isimler) hakkında sorular soruldu. Sonunda arabanın bagajındaki büyük valizi açarsam bu gece beni serbest bırakacaklarını söylediler. Bunu yaptım ve Kongre Fortune Kasım Sayısı ile karşılaştılar. Yine bir konferans ve sanırım müfettişin tavsiyesi üzerine bana 3 rulo filmimi geri verdiler. Sonra müfettiş gitti ve teğmen tekrar devraldı.

Sevgili Walker – bu mektup, bu olaylardan 40 saat sonra yazılmıştır – artık onlar için heyecanlanmıyorum ve serbest bırakıldıktan sonra içimdeki öfkeyi duymadan yazıyorum. Muayene sırasında olabildiğince nazik davrandım – bunu yapamazsam ne olacağını anladım.

Bu Parmak İzi Sayfalarını yok etmek veya iptal etmek için bir şeyler yapabileceğimi düşünüyorsanız, lütfen bunun hakkında ne düşündüğünüzü bana bildirin. Vatandaşlığa kabul sürecimde bunun bana çok zarar vereceğini, hatta imkansız hale getireceğini düşünüyorum. Başka problemlerin olduğunu biliyorum. Gerekirse Little Rock Ark’a giderim veya McGehee Ark’a geri dönerim, lütfen adresimi bilen Mary ile temasa geçin.

Bu kadar uzun bir mektup yazdığım için üzgünüm.

Nous la liberté!

Robert

1955’ten bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde komünist fotoğrafçıların korkusu çoktan ortadan kalkmış olsa da, fotoğrafçıların halka açık yerlerde fotoğraf çekme hakkını korumak için hala devam eden bir mücadele var.

Güney Kaliforniya’dan ACLU , “Kamusal alanlardan açıkça görülebilen şeylerin fotoğraflarını çekmek anayasal bir haktır ve federal binaları, ulaşım tesislerini ve görevlerini yerine getiren polis ve diğer hükümet yetkililerini içerir” diye yazıyor . “Ne yazık ki, halka açık yerlerden fotoğraf çekmeyi bırakmalarını emreden ve uymayanları taciz eden, gözaltına alan ve tutuklayan kolluk kuvvetlerinin yaygın ve devam eden bir modeli var.”

Bir Dönüm Noktası Fotoğraf Kitabı Doğdu

Neyse ki fotoğraf dünyası için Frank, Arkansas’ta hapsedilme travmatik deneyiminin onu iddialı fotoğraf projesini tamamlamaktan alıkoymasına izin vermedi, ancak olay Frank’in Amerika’yı gördüğü merceği değiştirdi. Frank, The Americans’ta görülen Amerikan toplumuna dair bazı karanlık görüşlerin Brown’la olan gibi karşılaşmalardan kaynaklandığını söylüyor.

Frank, 1977’deki röportajında, “Bu oldukça korkutucu ve bence fotoğraflarda bir şekilde ortaya çıktı – karşılaştığım şiddet,” dedi.

The Americans , onun başyapıtı, tutuklanmasından üç yıl sonra Fransa’da ve ardından ertesi yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandı. Artık tüm zamanların en etkili fotoğraf kitaplarından biri olarak kabul ediliyor.

Frank, Eylül 2019’da 94 yaşında vefat etti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.