Teknoloji

Panasonic, Leica ve Sigma’dan Ortaklık!

Panasonic, Leica ve Sigmai, fotoğraf tutkunlarını memnun edecek yeni bir ortaklığa imza attı!

Leica, Panasonic ve Sigma, Photokina 2018’de stratejik ortaklıklarını duyurdular.

Aynasız fotoğraf makineleri neredeyse 10 senedir fotoğrafçılık sektöründe ve tercih edilme oranları da giderek artıyor. Ancak aynasız makinelerde lens çeşitliliği büyük bir sıkıntı ve kullanıcılar bu sorunu çeşitli lens adaptörleri ile çözmeye çalışıyor. Tam performans alamayan ve mecburen daha pahalı çözümlere yönelen fotoğrafçılara rahat bir nefes aldıracak haber ise Panasonic, Sigma ve Leica’dan geldi.

“L-Mount Allience” olarak adlandırılan grup, daha önce karşılaşılmamış bir ortak çalışma ile üç üreticinin müşterilerine fayda sağlayacak çalışmalar sözü veriyor. Bu ortaklık, Panasonic ve Sigma’nın Leica tarafından kendi gelişimleri için geliştirilmiş olan ve hem kameraların hem de lenslerin bu lens konumunu kullanmalarına imkan tanıyan L-Mount standardını kullanmalarını sağlayacak. Bu ortaklığın L-Mount teknolojisinin çekiciliğini arttıracağı ve kullanıcıların üç markanın ürünlerini birleştirerek istedikleri özelliklere sahip cihazlar oluşturmalarını mümkün kılacağı düşünülüyor.

Her üç marka da aynı L-Mount sistemini kullanacağı için kullanıcılar çok daha geniş bir kamera ve lens seçeneğine sahip olacaklar.

Üç köklü şirket, lens adaptörlerine gerek kalmadan doğrudan tüm gövdelere uyumlu lensler üretmek için güçlerini birleştirdi ve ortaya yeni bir ittifak çıktı: L-Mount. Leica’nın L-Mount objektif bayonetleri ile aynı isimde olan birlik, full frame (yani 36-24 mm) ya da APS-C boyutlu aynasızlarda kullanılabilecek.

L-Mount Leica tarafından geliştirildi ve ilk kez 2014 yılında Leica T ile görüldü. L-Mount 51,6mm çapına sahip ve sadece tam çerçeve kameralar ile değil, APS-C algılayıcılı kameralarla da uyumlu ve 20mm mesafeli flanşlar ile uyumlu.
Kamera bayonetleri aşınma dayanımlı paslanmaz çelikten üretilmiş olup dört flanş segmenti ile güvenli ve doğru konumlu lens bağlantılarını sağlamayı hedefliyor. Yeni ortaklık ile beraber Leica, Panasonic ve Sigma tarafından L-Mount için üretilen tüm lensler, adaptöre ihtiyaç duyulmadan tüm L-Mount kameralarda kullanılabilecekler ve herhangi bir özellik kaybı yaşamayacaklar.

063fd34f111749374e41efbc6b50a727e457b5cc

 

 

Tek bir fotoğraf makinesi gövdesinde pek çok türden lensin uyumlu hale gelmesi olarak özetleyebileceğimiz yenilik, ilk olarak Panasonic’in Lumix S1R ve S1 isimli yeni aynasız makinelerinde kullanılabilir olacak. Lumix S1R ve S1, hali hazırda kullanımda olan 8 Leica lens ile uyumlu olacak. Sigma ise yakında yeni bir L-Mount lens serisini piyasaya sürecek.

L-Mount aynı zamanda Leica SL, Leica TL2 ve Leica CL için de kullanılabilir durumda ve şirketlerin her birinin ürün çeşitliliğini ve uyumluluğu artırma çalışmaları devam edecek. L-Mount, 20 milimetrelik kısa bir flanş mesafesini kullanıyor, yani lens ve sensör birbirine daha yakın. Bu kısa mesafe, otomatik odaklama sisteminin daha az yer kaplamasına ve sonuç olarak daha kompakt objektifler oluşmasına olanak tanıyor. Leica da lens ve sensör arasındaki mesafenin kısa olmasının, otomatik odak hızını da artırdığını söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.