Görüşler

Camera-to-Cloud RAW, Hesaplamalı Devrimin Başlangıcıdır

Adobe yakın zamanda Frame.io‘yu satın almasının ardından yeni Camera-to-Cloud entegrasyonlarını duyurdu . Fuji X-H2S, “buluta” doğal olarak çekim yapan ilk fotoğraf makinesi olacak. Bu niş bir özellik gibi görünebilir, ancak manşetlerin ötesine bakın ve bu nesiller arası bir adım değişikliği olabilir. Yalnızca buluta kaydetme yeteneği (Google Fotoğraflar gibi) nedeniyle değil, bunun daha sonra etkinleştirdiği şey nedeniyle.

Kameranın en büyüklerinden biri – en büyük olduğunu iddia ediyorum  – sınırlamaları depolama olmuştur. Analog dünyada, fotoğrafçıdan haber odasına iş akışını kolaylaştırmak için önemli meblağlarda para yatırıldı, bu da filmin geliştirilip basılmadan önce başlamasını içeriyordu. Görsel röportajın kıt olduğu bir dünyada, bir fotoğraf kepçesi kelimenin tam anlamıyla manşet oldu.

Dijital fotoğrafçılık, anında görüntü aktarımı sunarak bir paradigma değişikliğine neden oldu ve dünyanın dört bir yanındaki haber odaları hızla yayıldı, ancak depolama sorunları ortadan kalkmadı. Örneğin, ilk DSLR – 1991 Kodak DCS-100 – bir pil takımına, sabit diske ve monitöre bağlı dijital arkası olan bir Nikon F3 kullanıyordu. Fujifilm ilk tam entegre dijital kamerayı 1988 yılında, bir bellek kartı ve dolayısıyla gerçek anlamda yerel depolama içerdiği için kritik önem taşıyan DS-1P ile piyasaya sürdü.

Ve bu bizim takıldığımız paradigmadır – hafıza kartı depolama. Kamera pazarının patlaması , akıllı telefon satışlarının yamyamlaştırılmasının doğrudan bir sonucudur; Bunun nedeni, tüketicilerin kaliteli fotoğraflar çekmek istememeleri değildir. Onlar yapar. Ancak, internet bağlantısına çok daha fazla değer veriyorlar ve “kalite” tanımı en hafif tabirle akıcı.

Akıllı telefonun başarısı, PDA ve kamerayı tek bir cihazda birleştirerek “yeterince iyi” fotoğraflar üretmesinden geliyor. Bu, kamera üreticilerinin rekabet edebileceği bir oyun alanı değil çünkü çoğu insan bir telefon ve kamera taşımak istemiyor ; tüketici kitle pazarı iyi ve gerçekten bitti. Bununla birlikte, kamera üreticilerinin odaklandığı şey, önemli ölçüde geliştirilmiş donanım yapmak ve böylece çok daha kaliteli fotoğraflar üretmek için teknolojik yeniliktir. Bağlantıya yönelik herhangi bir nod kavramı, piyasadaki hemen hemen tüm modellerde WiFi ve Bluetooth’a sahibiz, ancak bunların uygulanması basittir ve tek seferlik kopyalar veya otomatik yedekleme için tasarlanmıştır. Kamera, akıllı telefona ek olarak merkezi cihaz olarak kalır.

Bu arada, akıllı telefon üreticileri yakaladıkları görüntülerle gerçekte ne yaptıkları konusunda çok daha yenilikçi oldular ve böylece hesaplamalı fotoğrafçılığın doğuşunu gerçekleştirdik. Bu, esas olarak son derece düşük görüntü kalitesini azaltmak için geliştirildi; Nikon’un 36 megapiksel full frame D800’ünün yetenekleriyle tam bir tezat oluşturan 8 megapiksel (6,15 mm x 5,81 mm) sensörle gelen 2012 iPhone 5’i hatırlayın.

Birden fazla çekimi birleştirmek, sosyal medya uygulamaları için keskinleştirme ve yeniden boyutlandırmanın arkasına gizlenebilen görüntü bozulmalarını önemli ölçüde azaltabilir. Bu temel konsept, birkaç uygulamaya isim vermek için HDR, panorama ve gece moduna genişletilebilir. Google, RAW dosyası kavramını hesaplamalı (çoklu çekim) RAW’a genişlettiğinde, işlemede bir adım değişikliği için temele sahip olursunuz. Tabii ki hariç, kamera üreticileri bu alanı büyük ölçüde görmezden geliyor. Evet, panorama modlarınız var, ancak bunlar ilkel ve JPEG tabanlı. Adil olmak gerekirse, Olympus yenilik yapmaya çalışan birkaç üreticiden biri olmuştur; OM-5 elde yüksek çözünürlüklü çekim modu, Canlı Nötr Yoğunluk (ND) modu, odak istifleme, Canlı Kompozit, Canlı Ampul, Aralıklı Çekim/Hızlandırılmış Film, Odak Basamaklama ve HDR gibi çok sayıda moda sahiptir.

Kamera Hesaplamalı Fotoğrafçılığa Çözümler

Peki üreticiler akıllı telefon inovasyonunun gelgit dalgasını durdurmak için gerçekte ne yapabilir? Yalnızca görüntüleri yakalamak için tasarlanmış bağımsız bir cihazın mevcut kamera donanım yazılımı tarafından sunulan paradigmanın ötesine geçmeye ihtiyaç vardır. Çözümlerden biri, akıllı telefon çözümünü yansıtmak ve bunu bir Android ILC üreterek kamera içinde yapmaktır. Samsung bunu Galaxy NX ile denedi ve daha yakın zamanda Zeiss, ZX1‘i tanıttı. İkisi de genel bir başarı değildi. Kamera üreticileri, donanımlarını akıllı telefon entegrasyonu için açma konusunda isteksiz görünüyorlar, ancak aynı zamanda, hesaplamalı işleme için bir algoritma uygulama mağazasına izin vermek için mevcut ürün yazılımını temelden revize etmeye de isteksizler.

Nikon, yenilikçi MobileAir uygulaması aracılığıyla bu yaklaşımın hibrit bir sürümünü uygulama potansiyeline sahiptir. Bu, yanınızda bir dizüstü bilgisayarınız olmayacağını ve kablo bağlantısının tercih edildiğini kabul eder. PhotoMechanic’ten çok da farklı olmayan bir iş akışında, IPTC meta verilerini ekleyebileceğiniz, temel düzenlemeler yapabileceğiniz ve ardından internete (FTP sunucusu gibi) yükleyebileceğiniz bir resim kataloğu vardır. Bu, tek bir fotoğraf, toplu veya tam otomatik olabilir.

Camera-to-Cloud RAW, Hesaplamalı Devrimin Başlangıcıdır

Bunların hiçbiri, doğrudan bir akıllı telefona bağlanan bir kameradan elde edilmesi dışında olağanüstü değildir; tam olarak ne olduğu ve nerede olduğu, biraz opak kalıyor, ancak RAW dosyaları kameradan çıkamıyor (boyutları göz önüne alındığında), bu da kameranın akıllı telefonda düzenleme için bir JPEG dışa aktardığı veya tüm düzenlemenin kamerada yapıldığı anlamına geliyor.

Fujifilm’in uzun süredir kamera içi RAW işleme sunduğu (ve aslında bir PC’ye takılıyken bunu yapmak için kamerayı kullandığı) göz önüne alındığında, bunun ikincisi olduğunu düşünmek istiyorum. Bu, uygulamanın, uzak bir sunucuya yüklemeden önce kameranın görüntüyü oluşturmasını sağlayan basit bir görüntü kataloğu olduğu anlamına gelir. Bu, etkileşimi akıllı telefona iterek, ancak görüntü işlemeyi kamerada tutarak dönüştürücü olma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca, muhtemelen programcıların yeni işlev kitaplıkları oluşturmak için daha düşük seviyeli işleme seçeneklerine erişebilecekleri bir eklenti modeli kullanarak, akıllı telefondan çalıştırılabilen yeni görüntü işleme algoritmalarını entegre etme potansiyeli sunabilir mi? Bu, hem kamera (RAW) hem de akıllı telefon (JPEG) işlemlerine bölünebilir mi? Üreticilerin yararlanabileceği, akıllı telefon-kamera varlığının ortak bağımlı bir modelini geliştirmek için gerçek bir alan var.

Kameradan Buluta

Bu da bizi Adobe’nin Fuji X-H2S için Camera to Cloud (C2C) entegrasyonlarını duyurmasına getiriyor. Bu, RAW dosyalarını mümkün olan en kısa sürede kameradan çıkararak kamera depolama sorununu çözmeye yönelik ilk gerçek girişimdir. Peki hizmet nasıl çalışıyor?

Frame.io, gerçek zamanlı video düzenleme işbirliğine izin vermek için geliştirildi ve bunun bir yönü gerçek zamanlı yüklemedir. Bir Sony A7R IV‘ünüz varsa, sıkıştırılmamış RAW’larınız 100 megabayttan fazla olacak ve bu da 3G bağlantısı üzerinden aktarılması ciddi şekilde uzun zaman alacaktır. Ancak, saniyede 15 ila 30 megabayt aralığında (ve nihayetinde çok daha yüksek) yeni fırsatlar yaratma potansiyeline sahip olan 5g’nin piyasaya sürülmesi, bu görüntülerin siz onları çekerken yüklenebileceği anlamına geliyor.

Birdenbire, fotoğraf makinenizi, akıllı telefonunuzu veya PC’nizi kullanarak görüntülerinizi işleme fikri eskimiş gibi görünüyor. Fotoğraflarınızı bulutta depolamak ve ardından bunları işlemek için bir akıllı telefon veya web uygulaması kullanmak çok daha mantıklı. Adobe, abonelik uygulamalarını on yıldan fazla bir süredir web üzerinden sunarken, Adobe Express’in bir nod olmasına rağmen, Canva, Pixlr veya Fotor’un yaptığı gibi tam özellikli bir özel web uygulaması sunamadı. Bu yönde ve şirket Photoshop’u çok yakında tarayıcıya getiriyor – ve ücretsiz. Bunu yaptığında, fotoğrafçılara tanıdık web tabanlı araçlar sağlayarak dönüştürücü olacaktır.

photoshoponweb2
Web’de Adobe Photoshop | Adobe

Bu temel üzerine inşa etmek, standart hesaplama teknikleri için bir dizi otomatikleştirilmiş iş akışı olacaktır; örneğin, kamera sonraki beş görüntüyü odak yığını veya HDR olarak etiketleyebilir ve bu da daha sonra uygun iş akışını otomatik olarak tetikler ve çıktı görüntüsünü oluşturur. Bu, anında kullanım için doğrudan akıllı telefona indirilebilir veya istemci yüklemesi, sosyal medya gönderisi veya yedekleme için başka bir iş akışına gönderilebilir.

Akıllı telefonun faydası kamerayı entegre etmesiydi; gerçek zamanlı RAW, web entegrasyonunu görebilir. Bu gelecek vizyonu, hesaplama unsurunu kameranın dışına taşımakla kalmıyor, aynı zamanda paradigmanın mevcut ürün yazılımı sınırlamalarına uymasını da sağlıyor. Yaygın 5G, akıllı telefonu her düzeyde geride bırakmak için sınıfının en iyisi görüntü işleme ile en yüksek kaliteli görüntülemeyi (kamera) birbirine bağlayan yapıştırıcıdır.

Kameradan buluta nasıl gelişeceği henüz belli değil ve Fujifilm X-H2S şu anda bu şekilde yüklemeyi destekleyen tek kamera. Ancak, hizmet genişledikçe ve Adobe fırsatları geliştirdikçe bunun değişmesini bekleyin. Diğer kamera üreticilerini dahil etmek çok önemlidir; bu, Adobe’nin kamerası aracılığıyla buluta veya diğer benzer hizmetlere olabilir. Her iki durumda da, potansiyeli tam olarak gerçekleştirmek için kritik bir kütleye ulaşmak önemlidir. Geleceği yuvarlayın!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.