Fotoğraf Projeleri

Jeremy Snell : Boys of Volta

Brooklyn’li fotoğrafçı ve görüntü yönetmeni Jeremy Snell, Gana’daki Volta Gölü’nde balıkçı teknelerinde çalışmaya zorlanan genç “balıkçıların” hayatını anlatan bir belgesel hazırladı. İşte Boys of Volta…

Snell, “İlk önce Gana’ya ve özellikle de Uluslararası Adalet Misyonu adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla Volta Gölü’ne gittim” dedi. “Gezinin amacı, gölde küçüklerin insan kaçakçılığına karşı yürütülen kampanyanın içeriğini yakalamaktı.

“Bir kez vardığımda, gölün güzelliğinden ve karakterinden derinden etkilendim. Gölde ve çevresinde hayat bir peri masalı gibiydi. Üç bin millik baraj suyu, eskiden büyük ormanlar ve yamaçlar olarak kullanılanları kapsıyor, bu yüzden siz sularında sürüklenirken binlerce ağacın gövdeleri ve tepeleri görülebilir. “

Volta Gölü, Gana’nın güneyinde yaklaşık 200 mil boyunca uzanan dünyanın yüzey alanına göre en büyük yapay gölüdür. Gana, Dünya Bankası, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’tan gelen fonları kullanarak aşağı akış yönünde bir hidroelektrik baraj inşa ettiğinde 1965’te oluşturuldu. Baraj artık Gana’nın tüm elektriğini komşu ülkelere satıyor. Sular altında kalan arazinin çoğu ormandı ve ağaçlar hala yüzeyin hemen altında duruyor.

“İlk geldiğimde, her şey yeni manzarayı almak ve gözüme çarpanı yakalamaktı” diye hatırlıyor Snell. “Dokulardaki incelikler, balıkçının silüetlerindeki güzellik ve göldeki ağaçlar; her şey daha önce hiç görmediğim bir şeydi. Gezinin amacı, Volta Gölü’nde olmanın nasıl bir şey olduğunu biraz yakalamaktı.

“Öğleden sonraları gölün genişliğini aydınlatacak ve üzerinde bulunan herkesi hayran bırakacak büyük gök gürültülü fırtınalar vardı. Göldeki öğle vakti bile, sıcağa ve yüzen ağaçlara eşlik eden belli bir tuhaflık var gibiydi. “

Gana’daki yoksulluk, birden fazla çocuğun ebeveynlerinin / velilerinin bunları karşılamasını zorlaştırıyor. Bu, balıkçıları çalıştıran tekne tarafından, ebeveynlerin sağlayamayacağı daha iyi bir yaşam vaadiyle çocukları velilerinden uzaklaştırmak için kullanılır.

Genç erkekler daha sonra balıkçı teknelerinde çalıştırılır. Balık ağları yüzeyin altındaki ağaç dallarına yakalandığında, çocukların ağları kurtarmak için bulanık suyun altına dalmaları gerekir. Minik elleri ve ölü ağaç dalları arasındaki dar boşluklar arasında manevra kabiliyeti, onları bu tehlikeli iş için fiziksel olarak uygun hale getirir.

Snell kendini fotoğraflarla belgelemekle bu genç, mutsuz balıkçıların kötü durumuyla yüzleşmek arasında zor bir yerde buldu. Gölün karanlık sularının sürekli ılık sularından gelen turkuaz parıltıyla çevrelenen erkek çocuklarının sade portreleri, huzurlu bir varoluş için sahneyi hazırlıyor. Ancak burada çocuk işçiliğinin karanlık bir sırrı var.

Snell, “Gölde çalışan balıkçıların belgesel fotoğraflarının ötesinde, göl kenarında yaşayan çocukların yüzleri ve gözleri beni daha da büyüledi” diyor. Portre aracılığıyla, Volta Gölü’nde bulunan basit anlarda güzelliği aktarmayı umuyordum.

“Benim için fotoğraflar gölün güzelliğine ve üzerinde yaşayanlara, bölgedeki yaşamın karmaşıklığına ve bu çocukların bazılarının kendilerini içinde bulduğu hain durumlara işaret ediyor.”

Snell dünya çapında seyahat etti ve dili konuşamadığında bile konularıyla her zaman iletişim kurmayı başardı.

Snell, “Hayatımın çoğunu üniversiteye kadar ailemle birlikte Asya’da yaşayıp seyahat edene kadar geçirdim” diye anımsıyor. “Bu süre zarfında etrafımı keşfetmem için fotoğrafçılığı bir araç olarak kullanmaya başladım; kamera tutmak bana tanımadığım insanlarla etkileşimde bulunma güveni verdi, bu da bana sözlü olmayan iletişim hakkında çok şey öğretti. “

Bu serideki fotoğraflar Volta Gölü’nde çalışan gerçek balıkçılara ait, ancak bazıları göl kenarında yaşayan çocuk oyuncular ve Snell de onları fotoğraflamak için izin aldı.

Snell, Boys of Volta adlı kitabının, bazıları altı yaşında olan bu çocuk işçiler için farkındalık yaratmasını ama aynı zamanda insanların ve çevrelerinin güzelliğini de kutlamasını istiyor.

Jeremy Snell : Boys of Volta

Volta Gölü’ndeki balıkçılık endüstrisinde 7.000 ila 10.000 çocuğun çalıştığı tahmin edilmektedir. CNN, Kasım 2018 raporunda bu rakamı 20.000’e yerleştirdi. Çalıştırılma biçimleri The Guardian‘da ve CNN Freedom Project‘te kölelik olarak tanımlanmıştır.

Setanta Books’tan Snell’in Boys of Volta adlı ilk kitabı olarak bir portre koleksiyonu artık mevcut. Bu kitabın kârının %10’u, güvenlik güçlerinin savunmasız çocukları korumasına yardımcı olmak için ceza adaleti sistemindeki ortaklarla işbirliği yapan bir STK olan Uluslararası Adalet Misyonu‘na gidiyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.