Kılavuzlar

Ormanda Işık Hüzmelerinin Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Speulderforest (Hollandaca “Het Speulderbos”) güzel ve sakin bir ormandır ve doğal güzelliğini yakalamanın en iyi yollarından biri fotoğrafçılıktır. Hollanda’da ormanlık alan fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda en popüler ormanlardan biridir.

Biraz abartılmış olabilir ama bu orman evime çok yakın olduğu için ormanlık alan fotoğrafçılığı için yerel yamalarımdan biri haline geldi. Yıllar boyunca pek çok kez ziyaret ettim !

Ormanın en büyülü unsurlarından biri, güneşin gölgelikten süzülerek manzara boyunca dans eden muhteşem güneş ışınları yaratma şeklidir. Bu güneş ışınlarını fotoğraflamak biraz zor olabilir, ancak doğru bilgi, teknik ve biraz sabırla gerçekten büyüleyici görüntüler oluşturabilirsiniz.

Bu yazıda, yıllar boyunca kazandığım bu ormanı fotoğraflama deneyimimi paylaşacağım! Ancak konu güneş ışınlarının fotoğraflanması olduğunda bu ipuçları tüm ormanlar için geçerlidir.

Jeroen Schouten Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir Speulderforest Speulderbos 2
“Altın yapraklar”. Sony a7 III + Sigma MC-11 + Canon 70-200mm f/4L IS USM. 116 mm, f/14, 1/15s, ISO 100.

Bence Speulder ormanında (Speulderbos) güneş ışınlarını (veya genel olarak ormanlık alanları) fotoğraflarken kullanılacak en iyi lens, tam çerçeve bir kamerada 70-200 mm veya 100-400 mm gibi bir orta telefoto zoom lenstir. Bu tür mercekler, ağaçların arasından süzülen güneş ışınlarını yakalamak için idealdir ve mükemmel kompozisyonu elde etmek için yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapmanıza da olanak tanır. Bir telefoto zum lensi, görüntülerinizde bir derinlik ve bağlam duygusu yaratmanıza yardımcı olacak, çevredeki manzaradaki karmaşık ayrıntıları yakalamak için de harika bir seçenektir.

Doğru Zamanda Çekim Yapın

Speulderforest’ta güneş ışınlarının fotoğrafını çekerken yapmanız gereken ilk şey, günün ve yılın doğru zamanını seçmektir. Eylül tartışmasız güneş ışınları için en iyi aydır çünkü hava sıcak yazdan yağışlı ve serin sonbahara geçiş yapacaktır. Sonbahar ve kış güneş ışınları için de iyi şanslar var. Bu mevsimlerin bir diğer avantajı da güneşin doğuşunun makul bir zaman olması, bu sayede yataktan çok erken kalkmak zorunda kalmıyorsunuz! İlkbahar ve yaz, a) kanopinin yoğun olması, ışığın süzülmesine izin vermemesi ve b) kısa geceler nedeniyle atmosferin yeterince soğumaması gibi basit gerçekler nedeniyle daha az ilgi çekicidir.

Günün en iyi zamanı, güneşin gökyüzünde alçaldığı ve ışığın en altın olduğu sabahın erken saatleri (elbette) olacaktır. Atmosfer, çoğunlukla soğuk, bulutsuz, çok az rüzgarlı veya hiç rüzgarsız bir geceden sonra nemli olmalıdır. Sisli olmak zorunda değil. Güneş doğduktan yaklaşık bir saat sonra güneş ışınları görünmeye başlar. Bu, güneş ışınlarının en yoğun olduğu zamandır ve resimlerinizdeki en dramatik gölgeleri ve parlak noktaları oluşturacaktır.

Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 003
“Işık Patlaması”. Sony a7R III + Sony 24-105 F/4 G. 105mm, 0.8s, f/16, ISO 100. Speulder ormanına yakın benzer bir ormanda çekilmiş.

Doğru Noktayı Bulun

Günün doğru saatini seçtikten sonra, kameranızı kurmak için mükemmel yeri bulmanız gerekir. Güneş ışınlarının ağaçların arasından aktığı ve yerde güzel bir desen oluşturduğu bir nokta arayın. Tipik olarak ormanın kenarlarına doğru, ideal olarak ormanın doğu kısmında bunun gibi noktalar bulmaya çalışırım çünkü orası güneşin doğduğu yer.

Ayrıca güneş ışınlarının ağaçların yapraklarını aydınlatarak resimlerinize güzel, ruhani bir hava kattığı alanları da arayabilirsiniz. Bu noktaları bulmak için en iyi seçeneğiniz, doğuya veya güneye doğru bakmaktır çünkü bu ışıltıyı ve ışığı yaratmak için yaprakların arkadan aydınlatılması gerekir.

Doğru Ayarları Kullanın

Mükemmel noktayı bulduğunuzda, kameranızı kurmanın zamanı geldi. Hem güneş ışınlarını hem de ön planı odakta tutacak geniş bir alan derinliği oluşturmak için düşük bir diyafram (full frame kamerada f/14 veya f/16 gibi) kullanmanız gerekecektir. Burada odak yığılmasından kaçınmaya çalışıyorum ama genellikle farklı odak noktalarında iki poz alıyorum, böylece hem güneş ışınlarının hem de ön planın odakta olduğundan emin oluyorum.

Gün doğumu sırasında orman ışıksız kalabileceğinden, daha yavaş bir deklanşör hızı kullanırsınız. Bu nedenle, hareket bulanıklığı olmadan keskin, net görüntüler oluşturmak için bir tripod kullanılması önerilir.

Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 004
“Işıkta dans et”. Sony a7 III + Sony 70-200mm f/4 G. 103mm, f/11, 1/10s, ISO 100. Dans eden ağaçlarıyla Speulderforest’ın tipik sahnesi.

İlginç Kompozisyonları Noktalayın

İlginç kompozisyonlar bulmanın bir yolu, bir hikaye anlatan unsurları aramaktır. Speulderforest’ta mantarlarla kaplı çok sayıda ölü ağaç ya da Felemenkçe’de onlara “elvenbankjes” (Elf ağaçları) dediğimiz ad verilir. Bu ölü ağaçlar, özellikle yükselen güneş arkalarında hizalandığında etkili bir şekilde bir spot ışığı oluşturduğunda gerçek bir göz alıcıdır. Aşağıdaki fotoğraflardaki ilki bunun bir örneğini göstermektedir. İkincisi komşu bir ormanda çekildi ama üzerine yıldırım düştüğü için bulabildiğim en iyi “hikaye anlatma” örneğiydi.

Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 005
Mantarlarla kaplı ölü ağaç.
Sony a7R III + Sigma 100-400 DG DN.
100 mm, 0,5 saniye, f/16, ISO 200.
Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 006
Sony a7R III + Sony 70-200mm f/4 G.97mm, 0.5s, f/16, ISO 400. Speulder ormanına yakın benzer bir ormanda çekilmiş

Fotoğrafları Çekmek

Sonunda, fotoğraflarınızı çekme zamanı! Sabırlı olun ve farklı açılar, kompozisyonlar ve odak mesafeleri ile denemeler yapmak için zaman ayırın. Ağaçların ihtişamına odaklanmak için düşük açıdan çekim yapmak veya sonbahar yaprakları veya orman yolu olabilecek orman zeminini vurgulamak için yüksek açıdan çekim yapmak gibi güneş ışınlarını farklı şekillerde yakalamak için farklı açıları deneyin. .

Arka planı bulanıklaştırmak ve derinlik hissi yaratmak için farklı diyafram açıklıkları da deneyebilirsiniz. Ancak, kişisel olarak her şeyin odakta olmasını tercih ederim ve bu, çok fazla yakınlaştırmadan kaçınmamın nedenlerinden biri. Genelde 70 mm ile 200 mm tam kare eşdeğeri (veya bir APS-C kamerada ~50 mm ile ~130 mm) arasında bir odak mesafesi kullanıyorum.

Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 007
“Spot ışığı”.
Sony A6300 + Sigma MC-11 + Canon 70-200mm f/4 L IS USM.
100 mm, f/11, 1/13s, ISO 100.
Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 008
Speulderforest’ın derinliklerinde büyülü ışık.
Sony a7R III + Sony 70-200mm f/4 G. 200mm, 1/13s, f/14, ISO 100.
Ormanda Isik Huzmelerinin Fotografi Nasil Cekilir 009
Yaz Güneş Işınları.
Sony a7R III + Sony 70-200mm f/4 G. 138mm, 0.5s, f/14, ISO 100. Odak yığını.

Sonuç

Genel olarak, Speulderforest’ta güneş ışınlarını fotoğraflamak zorlu ve ödüllendirici bir deneyimdir. Doğru teknik, biraz sabır ve iyi bir kompozisyon gözü ile bu büyülü yerin güzelliğini ve dinginliğini yakalayan gerçekten büyüleyici görüntüler oluşturabilirsiniz. Tripodunuzu ve telefoto zoom lensinizi kapın ve güneş ışınlarının güzelliğini yakalamak için yakınınızdaki bir ormana gidin!


Yazar hakkında : Jeroen Schouten, Hollanda’da yaşayan bir manzara fotoğrafçısıdır. Çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram’da bulabilirsiniz. Fotoğraflarının baskılarını da buradan satın alabilirsiniz. Bu yazı burada da yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.