Sergiler

Sarp Kerem Yavuz’un “Muhteşem Yüzyıl” Sergisi Anna Laudel Istanbul’da

Fotoğraf sanatçısı Sarp Kerem Yavuz’un yeni kişisel sergisi “Muhteşem Yüzyıl” 22 Eylül – 5 Kasım tarihleri arasında Anna Laudel Istanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

Anna Laudel Istanbul, fotoğraf alanında aldığı uluslararası ödüllerle dikkat çeken sanatçı Sarp Kerem Yavuz’un  Muhteşem Yüzyıladlı yeni kişisel sergisine 22 Eylül itibariyle ev sahipliği yapıyor.  Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında, gerçek ve hayalin iç içe geçtiği tarihsel anlatıların yer aldığı sergi, izleyicileri geçmiş ve gelecek ile bağ kurabilecekleri bir yolculuğa davet ediyor.

Adını günümüz televizyon kültüründe önemli bir yere sahip olan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinden alan sergi, oryantalizm, homoerotizm, politika, din ve şiddet gibi tartışmalı konulardaki varlığını sinematografik bakış açısıyla ele alıyor.  Erkek bedenini merkezine alan sergide sanatçı, sanatın ve yapay zekanın sınırsız potansiyeli arasındaki derin etkileşimi inceliyor. “Muhteşem Yüzyıl”,  Kanuni Sultan Süleyman döneminde en ihtişamlı devrini yaşayan Osmanlı İmparatorluğu’nun kültürel ögelerine de göndermelerde bulunuyor.

Sarp Kerem Yavuzun Muhtesem Yuzyil Sergisi Anna Laudel Istanbulda 001
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl, Neye Yanacağıma Şaşırıp Kalmışım, 30x20cm, Yapay Zeka ile Üretilmiş Foto, Hahnemühle Parlak Fine Art Kağıda Giclèe Baskı, 2023, Anna Laudel

Sanatçının 2010 yılından günümüze uzanan 14 yıllık fotoğraf serüvenini gözler önüne seren işleri yer aldığı sergide,  yapay zeka teknolojilerini kullanarak ürettiği yeni dönem eserleri de dikkat çekiyor. Galerinin iki katına yayılan serginin giriş katında izleyicilere sanatçının geçmişteki fotoğraf üretimlerinden referansla özel bir yapay zeka motoruyla oluşturulan WET_DREAMS isimli bir koleksiyon sunuluyor. Galerinin ikinci katında ise, ilk koleksiyonun oluşturulmasında kullanılan, sanatçının artistik gelişimine tanıklık eden geçmiş dönem eserleri yer alıyor.

Sarp Kerem Yavuz Glorious Century Install Low Anna Laudel Istanbul 2023 004 1

WET_DREAMS

Sarp Kerem Yavuz’un, Layer.ai yapay zeka motorunu kullanarak geliştirdiği fotoğraf koleksiyonu WET_DREAMS, galerinin ilk katında izleyicilerle buluşuyor. Hamam ritüellerini gerçekleştiren erkek beden ve formların alevler, buhar ve duman ile tutkulu birleşimi sanatçının deneysel görsel anlatımı ile izleyiciye sunuluyor. “Muhteşem Yüzyıl”, fizik kurallarına meydan okuyan gerçeküstü portreler ile izleyicilerin hayal gücünü tetikliyor.

Sarp Kerem Yavuzun Muhtesem Yuzyil Sergisi Anna Laudel Istanbulda 002
Sarp Kerem Yavuz, İstanbul Bugün Yorgun, 25×15 cm, Yapay Zeka ile Üretilmiş Foto, Hahnemühle Parlak Fine Art Kağıda Giclèe Baskı, 2023, Anna Laudel

Yavuz, sansürsüz bir şekilde üretim yapması için özel olarak davet edildiği Layer.ai platformuna kendi çektiği fotoğrafları ve Midjourney yardımıyla hazırlanan yapay zeka görüntüleri yükleyerek yapay zeka için bir veri kümesi oluşturuyor. Sanatçı, veri kümesini Peter Hujar, Ara Güler ve Robert Mapplethorpe gibi sanatçıların eserleri ve erkek bedeninin estetik görüntüleri ile genişlettikten sonra, yeni imgeler elde etmek için seçtiği özgün kelimelerle Layer.ai üzerinden bir bağlam oluşturuyor. Süreci şekillendiren kelimeler düşünüldüğünde, dilbilimsel katmanlarla sanatçının görsel yolculuğu daha kompleks bir hal alıyor.

Sarp Kerem Yavuzun Muhtesem Yuzyil Sergisi Anna Laudel Istanbulda 003
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl, Gidiyorum De, 25x15cm, Yapay Zeka ile Üretilmiş Foto, Hahnemühle Parlak Fine Art Kağıda Giclèe Baskı, 2023, Anna Laudel

WET_DREAMS seçkisinde Yavuz, kendini ifade etme şekli ile yapay zeka yansımaları arasındaki farklılıkları mercek altına alıyor. Yavuz’un bu alandaki yapay zeka çalışmaları, makine öğrenimi ve oto-oryantalizm alanında öncü nitelikler taşıyor. Koleksiyon, sanatçının fotoğraf geçmişine ve dijital geleceğine ayna tutuyor.

Sarp Kerem Yavuz’un kadrajından retrospektif

Galerinin ikinci katındaki eserler ise  Yavuz’un 2010 yılından bu yana çalıştığı fotoğraflardan oluşuyor. Koleksiyon, sanatçının on dört yıllık sanatsal üretimlerine retrospektif bir bakış sunarken, erkeklik, cinsel yönelim, din ve siyasetle sürekli değişen tartışmalı ilişkileri izleyicisine hatırlatıyor.

Sarp Kerem Yavuzun Muhtesem Yuzyil Sergisi Anna Laudel Istanbulda 004
Sarp Kerem Yavuz, Muhteşem Yüzyıl, Biraz Geç, Biraz Erken, 40×60 cm, Yapay Zeka ile Üretilmiş Foto, Hahnemühle Parlak Fine Art Kağıda Giclèe Baskı, 2023, Anna Laudel

Serginin bu bölümünde fotoğraflar ve görsel imgeler aynı zamanda ilk bölümdeki eserleri oluşturmak için yapay zeka teknolojilerine sunulan temel içerikler olarak Yavuz’un üretim sürecine hizmet ediyor.

Sanatın ve yapay zekanın sınırsız potansiyeli arasındaki derin etkileşimi inceleyen  “Muhteşem Yüzyıl”  5 Kasım kadar Anna Laudel İstanbul’da ziyaret edilebilir.

Sarp Kerem Yavuz Hakkında

1991 yılında Paris’te doğan ve İstanbul’da büyüyen Sarp Kerem Yavuz, fotoğraf, ışık projeksiyonu ve video ile çalışan görsel sanatçıdır. Lisans eğitimini 2013 yılında onur derecesi ile Oberlin Koleji’nde Stüdyo Sanatı’nda tamamlayan Yavuz, yüksek lisansını ise 2015 yılında, Şikago Sanat Enstitüsü’nde yine aynı programda tamamlamıştır. New York’un ilk LGBT sanat müzesi olarak anılan Leslie Lohman Müzesi’nin daveti üzerine Konuk Sanatçı programını 2020 yılında tamamlayan Yavuz, Leica Camera tarafından verilen “Palm Springs Photo Festival Emerging Photographer Award 2016”, Şikago Sanat Enstitüsü’nün “New Artists Society Award 2013” ve Leah Freed’in anısına verilen “Leah Freed Memorial Prize 2013” dahil olmak üzere çeşitli uluslararası ödüllere sahiptir. Eserleri 21 yaşından beri çeşitli müzelerde sergilenen Sarp Kerem Yavuz, 2013 yılında İstanbul Modern’in kalıcı koleksiyonunda yer alan ve sergilenen en genç sanatçı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.