Ulusal Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

”Senin İklimin” Fotoğraf Yarışması

İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi (İklimİn) “Senin İklimin” Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 21 Haziran 2019’dur. Fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.

İklim Değişikliği, karşılaştırılabilir zaman dilimleri içerisinde gözlenen doğal iklim değişiklikleri ve insani faaliyetleri ile atmosfer bileşiminin bozulması olarak tanımlanır. İklim değişikliği yalnızca çevre sorunu, sıcaklık ve yağış rejimlerindeki değişimler olarak görülmemelidir. Zira ekonomik ve sosyal hayatı da ciddi biçimde etkilemektedir. Bilim insanları, iklim değişikliği etkilerini son yıllarda belirgin bir şekilde ölçmeye başlamış, yapılan çalışmalar sonucunda acilen önlem alınmasının zorunlu olduğu ortaya çıkmıştır. Şayet önlem alınmaz ise önümüzdeki 25-30 yıl içerisinde dünya tarihindeki 6. kitlesel yok oluşun gerçekleşmesinin hızlanacağı, çeşitli bitki ve hayvanların soylarının hızla tükeneceği, zorluiklim etkilerinin mülteci dalgaları üreteceğive kutup buzlarının eriyerek denizlerin yükselmesi ile dünyadakikıyı şehirlerinin çoğununsular altında kalabileceği belirtmektedir. Bu nedenlerle, iklim değişikliği ile mücadelenin önemi gün geçtikçe artıyor.

İklim değişikliği ile mücadelenin en önemli birleşimlerinden birisi uyum sürecidir. Emisyonların azaltılmasına yönelik küresel çabalar etkili olsa bile, iklim değişikliği kaçınılmazdır ve etkilerine uyum sağlamak için tamamlayıcı eylemler gerekmektedir. İklim eğişikliğinin etkilerini öngörerek; bu etkileri önlemek veya en aza indirgemek için uygun önlemleri almak üzere uyum gereklidir. Yerel, ulusal, uluslararası düzeyinde stratejilere ve eylemlere ihtiyaç vardır. Ekosistemler ve su yönetimi, afet riskininazaltılması, kıyı bölgesi yönetimi, tarım ve kırsal kalkınma, sağlık hizmetleri, kentsel planlama ve bölgesel kalkınma gibi diğer politika alanlarında entegrasyon hayati önem taşımaktadır. Uyum sürecindeki eylemler; teknolojik önlemleri, ekosisteme dayalı önlemleri ve davranış değişikliklerini ele alan önlemleri içermektedir. İklim değişikliğinin farkında olan ülkeleriklim değişikliğine yönelik, ulusal uyum stratejisi benimsemiş olup, bazıları da ulusal uyum eylem planları geliştirmekte ve uygulamaktadır.

“Senin İklimin Fotoğraf Yarışması” kapsamında, günümüzün en önemli küresel sorunu olan iklim değişikliği konusunda farkındalığı artıracak fotoğrafların edinilmesi amaçlanıyor. Profesyonel ve amatör sanatçılardan, küresel iklim değişikliğine bakışlarını ortaya koymalarını, çevresel sorunları fotoğraflamaları, iklim değişikliğinin insanları nasıl etkilediğini görüntülemeleri bekleniyor.

ÖDÜLLER

Birincilik 4.500.-TL(*)
İkincilik 3.500.-TL(*)
Üçüncülük 2.500.-TL(*)
Mansiyon (3 eser) 600.-TL(*)
Sergileme (En fazla 25 eser) 350.-TL(*)

(*): “ödül almaya hak kazananlara belirtilen miktarlarda Vatan Bilgisayar hediye çeki verilecektir. “

Detaylı bilgi ve yarışmaya katılmak için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.