Fotoğraf Sergileri

Işık SEZER – YÜZLER / FACES

Işık SEZER’, “Yüzler / Faces” fotoğraf sergisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni oluşturan on bölümün öğrencilerinin gönüllü model olarak katılımı sonucu ortaya çıkan bir sergidir.

Serginin bir yıla yayılan hazırlanma sürecinde her bölümden katılımcı öğrencilerin vesikalık fotoğrafları çekilmiştir. Daha sonra bu fotoğraflar kadın – erkek sınıflandırılıp dijital ortamda üst üste çakıştırılarak birleştirilmiştir. Böylece o bölümü temsil eden sanal bir kimlik / portre yaratılmıştır. Gerçek kişilerin portre fotoğraflarının işlev ve bağlamlarının dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan bu sanal portreler postmodernist söylemin zamansızlık, tarihsizlik, bağlam değiştirme, eklektik yapı gibi tanımlamalarını bünyesinde taşımaktadır. Fotoğrafların sergilenme sürecinde fakülte bölümü belirtilmeden bağımsız portreler olarak sunumu planlanmaktadır.

Fotoğrafların hazırlanış modeli olarak 1878 yılında Sir. Francis Galton tarafından bilimsel amaçlı geliştirilen Bileşik (Composite) fotoğraf tekniği referans alınmıştır. Bu yöntemde fotoğraflanan her bir kişinin temel özellikleri korunarak yeni bir yüz yaratılmıştır. Bu yönteme dayalı çağdaş sanat uygulamalarında ise çakıştırılan portre sayısı artsa dahi karakteristik bir yüz baskın hale getirilmektedir.

IŞIK SEZER

1965 yılında İzmir’de doğdu,

1986’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalından mezun oldu.

1987-1999 arasında aynı üniversitenin Mimarlık Fakültesinde uzman olarak görev aldı.

1995-1997 D.E.Ü. Sosyal Bilimler Ens. Sahne Sanatları Bölümünde “Mimari Fotoğraf ve Dusseldorf Ekolü” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı.

1997-2002 D.E.Ü. Sosyal Bilimler Ens. Sahne Sanatları Bölümünde “Landscape Fotoğrafı ve 1970 Sonrası Dönüşümleri” başlıklı doktora tezini tamamladı.

1999 yılından itibaren D.E.Ü. G.S.F. Fotoğraf bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Halen aynı fakültede Doç. Dr. olarak eğitmenliğe devam etmektedir.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.