Fotoğraf Sergileri

KADIN: Ethem Onur Parlar & Mete Okumuş

Ethem Onur Parlar ve Mete Okumuş‘un ortak projesi “KADIN” sergisi 2011 yılında sergilenmeye başlandı. Sanal Sergi sizin için online izlenime sunuyor…

“Erkek Gözüyle Kadın”

Çağlar boyunca kadının içinde yaşamış olduğu toplumsal sorunlar bir türlü aşılamadı ve uzuca bir sürede aşılacak gibi görünmüyor. Ataerkil yapıyla yetiştirilen toplumda kadın daima ikinci planda kalmış ve erkeğin feodal yapısı altında ezilmiştir. Günümüzde yapısal olarak değişmeye başlamış olsa bile direk gözle görülür bir değişim olduğunu söylemek için erken. Kadınlar hala bir çok alanda tacize maruz kaldıkları görülüyor. Bunun bir çok örneğini yazınsal basında olduğu gibi görsel basında da gözler önüne serilmekte. Bir kadın dışarıda, işte, toplu taşıma araçlarında, barda, aile içinde şiddete maruz kaldıklarını hepimiz biliyoruz.

Fotoğrafçı ve bir erkek olarak kadının içinde olduğu durumları en yalın en objektif şekilde yansıtmak istiyoruz. Kadına bakış açımızı oluştururken çevremizden, ailemizden ve bildiğimiz duyduğumuz olaylarla örnekleyerek fotoğraflamayı planladık. Bir kadının gün içersinde yaşamış olduğu şiddet, taciz olaylarını birleştirerek sinematografik anlatım diliyle gözlerler önüne sermek istedik.

14 kare fotoğrafla oluşan bu hikayede şiddete, tacize maruz kalan bir kadının yanı sıra sosyal olarak yüklenilmiş ağır sorumlulukları da gözler önüne sermeyi ve her alanda olduğu kadının üzerindeki ağır yükü en iyi dille aktarmayı planladık.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.