Mobil Fotoğrafçılık

2024’ün en iyi kameralı telefonları

En iyi kameralı telefonların hepsini test ettik; 2024 yılında bunlar zirveye çıkanlar…


2024'ün en iyi kameralı telefonları

En iyi kameralı telefonları seçtiğimizde yalnızca donanım özelliklerinden daha fazlasına bakıyoruz; çekiminizin nasıl sonuçlanacağı da aynı derecede önemli. Bu da fotoğraf işleme özelliklerinden ve hesaplamalı fotoğrafçılıktan nasıl yararlandıklarını görmek için kameraları teste tabi tutmak anlamına geliyor. Bu nedenle, test ettiğimiz her telefon, kafa kafaya fotoğraf karşılaştırmalarından geçiyor ve bu da bir telefonun kamera çıkışının en yakın rakipleriyle karşılaştırıldığında nasıl olduğunu görmemizi sağlıyor.

Bire bir kamera testimiz, dış mekan, düşük ışık, portre çekimleri, selfie’ler ve daha fazlası gibi çeşitli koşullardaki fotoğrafları kapsar. Bu, her senaryodan mümkün olan en iyi ışığı, rengi ve ayrıntıyı elde etmek için en iyi sensörleri, hesaplamalı fotoğrafçılığı ve yapay zekayı birleştiren kameralı telefonları bulmamıza yardımcı oluyor. Tüm bu karşılaştırmalar aynı zamanda en iyi kameralı telefonlar olarak belirlediklerimizi güvenle vurgulamamıza da olanak tanıyor.

Şu anki en iyi seçimimiz, 200 fotoğraflık kamera karşılaştırmamızda Galaxy S24 Ultra‘yı geride bırakan iPhone 15 Pro Max.

Yüzlerce saat süren testlerden ve birçok fotoğraf karşılaştırmasından sonra bunlar şu anda satın alabileceğiniz en iyi kameralı telefonlar.

Hızlı liste

Burada, her telefonun kamera özellikleri üzerinde yaptığımız birebir testlere dayanarak şu anda satın alabileceğiniz en iyi kameralı telefonların bir özetini bulabilirsiniz. Burada öne çıkan her kameralı telefonun ayrıntılı incelemelerini bulmak için kaydırmaya devam edin.

iPhone 15 Pro
1. iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max’teki geliştirilmiş telefoto lensi tercih edin; artık 5x yakınlaştırma yapabiliyor; ancak Akıllı HDR’yi, portre modunu ve gece fotoğraflarını destekleyen yazılım iyileştirmelerini de unutmayın. Titanyum çerçeve, bu kameralı telefonun taşınmasını kolaylaştırır.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
Samsung Galaxy S24
2. Samsung Galaxy S24 Ultra

Android tarafında, Samsung Galaxy S24 Ultra kamera tercihiniz olmalı ve hatta kafa kafaya karşılaştırmalarda iPhone 15 Pro Max ile de iyi eşleşiyor. Yapay zeka destekli fotoğraf düzenleme araçları S24 Ultra’nın değerini artırıyor.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
Google Pixel 8 Pro
3. Google Piksel 8 Pro

Pixel 8 Pro, fotoğraf ve video yakalama konusunda çıtayı yükseltiyor. Tensor G2 yonga seti, kullanıcısını deneyimli bir fotoğraf ve video düzenleyiciye dönüştürmek için Magic Editor ve Audio Magic Eraser gibi daha da sihirli özellikler ekler. Bu yeterli değilse, yapay zekanın geleceği için bir vitrindir.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
Google Pixel 8a
4. Google Piksel 8a

Google, harika bir kameralı telefon için büyük paralar harcamanıza gerek olmadığını kanıtlamaya devam ediyor, çünkü 500 doların altındaki en yeni cihazı olan Pixel 8a, bu listedeki diğer tüm girişlerle iyi eşleşiyor. Telefon ayrıca Pixel 8 amiral gemilerinde bulunanlara benzer yapay zeka destekli düzenleme araçları da sunuyor.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
iPhone 15
5. iPhone 15

Apple, giriş seviyesi iPhone’un ana kamerasını 48MP sensöre yükseltti; bu, yalnızca daha ayrıntılı çekimler yapmakla kalmıyor, aynı zamanda özel bir telefoto lens olmadan keskin 2x yakınlaştırma yapabilme yeteneği anlamına da geliyor. Yazılım iyileştirmeleri aynı zamanda portre ve gece çekimlerini de geliştirir.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
OnePlus 12
6. OnePlus 12

Kamera performansını iyileştirmek için yıllar boyunca yoğun bir şekilde çalıştığı için OnePlus’a teşekkür edin, bu çaba OnePlus 12 ile doruğa ulaşıyor. OnePlus 12, ana lensinden gelen yüksek kaliteli görüntülerin yanı sıra, önceki OnePlus’tan çok daha iyi 3x optik yakınlaştırmaya sahip gelişmiş bir telefoto kamera sunuyor. amiral gemileri.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
Samsung Galaxy S24 1
7. Samsung Galaxy S24

Galaxy S24, amiral gemisi kameralı telefonu S24 Ultra’dan 500 $ daha ucuza ellerinize sunuyor. Samsung’un daha pahalı S24 modellerinin Galaxy AI destekli fotoğraf düzenleme araçlarının yanı sıra parlak, renkli fotoğraflar elde edeceksiniz.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
iPhone 15 Pro
8. iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro Max’in daha güçlü yakınlaştırma lensine sahip olmayabilir ancak 48 MP ana kameradaki daha büyük sensör de dahil olmak üzere fotoğraf tutkunlarının iPhone 15 Pro hakkında beğeneceği pek çok şey var. Bu, düşük ışıkta fotoğrafları iyileştirir ve yazılım iyileştirmeleri, portrelerin mükemmel olmasını sağlar.

Daha fazlasını aşağıda okuyun
Samsung Galaxy Z Fold 5
9. Samsung Galaxy Z Fold 5

Galaxy Z Fold 5, Samsung’u katlanabilir telefonların en iyi üreticisi olarak yeniden konumlandırıyor ve bu cihazdaki kameralar bunun büyük bir nedeni. Rakip katlanabilir telefonların çıktılarıyla karşılaştırıldığında Fold’dan parlak, canlı görüntüler elde edersiniz.

Daha fazlasını aşağıda okuyun

Bugün satın alabileceğiniz en iyi kameralı telefonlar

Genel olarak en iyisi

1. iPhone 15 Pro Max

Genel olarak en iyi kameralı telefon

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,7 inç OLED (2796 x 1290)
 • CPU: A17 Pro
 • Bellek: 8GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 2x optik yakınlaştırmalı 48 MP (f/1,78) ana, 12 MP (f/2,2) ultra geniş, 5x optik yakınlaştırmalı 12 MP (f/2,8) telefoto
 • Ön kamera: 12 MP (f/1,9) Ağırlık: 221 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 14:02

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Daha uzun 5x yakınlaştırma
+ Sınıfının en iyisi A17 Pro çip
+ Süper uzun pil ömrü

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Diğer telefonlara göre yavaş şarj oluyor
– iPhone 14 Pro Max’ten daha pahalı

iPhone 15 Pro Max’teki geliştirilmiş yakınlaştırma lensi tüm dikkatleri üzerine çekiyor ancak Apple’ın premium telefonundaki fotoğraf özelliklerine sağladığı tek destek bu değil. Akıllı HDR, dinamik aralığı geliştiren bir güncelleme alırken, portre ve gece çekimlerinde de yazılım destekli bazı iyileştirmeler görülüyor. iPhone 15 Pro Max’in hem portre çekimlerinde hem de düşük ışıkta fotoğraflarda, Samsung’un en iyi kameralı telefonunun yapabileceğinin çok ötesinde bir performans sergilemesi şaşırtıcı değil.

Geliştirilmiş yakınlaştırma merceğine gelince, tetraprism tasarımı, iPhone 15 Pro Max’in, iPhone 15 Pro’daki 3x yakınlaştırmaya kıyasla 5x yakınlaştırma sunmasına olanak tanıyor. Galaxy S24 Ultra artık 5x telefoto lense de sahip ancak gerektiğinde 10x yakınlaştırmaya kadar kırpma ve yüksek çözünürlüklü bir sensör kullanıyor.

S24 Ultra biraz daha yakınlaştırabilse bile, iPhone 15 Pro Max’in kameralarında, ultra geniş lensteki yansıma önleyici kaplamadan olağanüstü video yakalama kalitesine kadar beğenilecek pek çok şey var. En iyi kameralı telefonu isteyen iPhone kullanıcılarının bu modele para ödemeye hazır olmaları gerekiyor.

iPhone 15 Pro Max incelememizin tamamını okuyun.

En iyi Android kameralı telefon

2. Samsung Galaxy S24 Ultra

En iyi Android kameralı telefon

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,8 inç Dinamik AMOLED (3120 x 1440)
 • CPU: Galaxy için Snapdragon 8 Gen 3
 • Bellek: 12GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 200MP ana (f/1,7), 12MP ultra geniş (f/2,2), 50MP 5x telefoto f/3,4), 10MP 3x telefoto (f/2,4)
 • Ön kamera: 12 MP (f/2,2) Ağırlık: 232 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 16:45 (uyarlanabilir)

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Pratik yapay zeka özellikleri
+ Keskin ana kamera
+ Uzun ömürlü pil

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Daha az ayrıntılı 5x telefoto kamera
– S23 Ultra’ya göre 100$’lık fiyat artışı

Son zamanlarda Galaxy S Ultra kullandıysanız Galaxy S24 Ultra’dan nasıl bir kamera performansı bekleyeceğinizi tam olarak biliyorsunuzdur. Kamera kurulumu, daha fazla ışık yakalayabilen daha büyük pikseller dışında, büyük ölçüde öncekiyle aynı. Sonuç olarak Galaxy S24 Ultra ile çekilen görüntülerde renkler biraz daha parlak.

Bu yılın telefonundaki diğer büyük değişiklik telefoto lenslerden birini içeriyor; 10MP sensör yerini 50MP sensöre bırakıyor. Bu, yakınlaştırmalı çekimlerde daha fazla ayrıntı anlamına gelir, ancak yeni kurulum aynı zamanda optik yakınlaştırmayı da 10x’ten 5x’e ölçeklendirir. Galaxy S24 Ultra, tam 50 MP çözünürlükte görüntüler çekip ardından ayrıntılı bir alanı kırparak 10x yakınlaştırmayı hâlâ destekleyebiliyor. İyi çalışıyor ancak S24 Ultra’nın görüntülerinde Galaxy S23 Ultra’ya kıyasla daha yumuşak alanlar tespit ettik. Sonuç olarak S24 Ultra, iPhone’a göre geleneksel üstünlüklerinden birini elde ediyor.

Üretken yapay zekanın yardımıyla bir fotoğrafın konularını yeniden boyutlandırma ve hareket ettirme yeteneği gibi Samsung’un fotoğraf düzenleme için içerdiği yapay zeka araçlarını seviyoruz. Üstelik bu özellikler Samsung’un daha ucuz S24 modellerinde de mevcut ve güncellenen One UI 6.1, bunları Galaxy S23 telefonlarının yanı sıra Samsung’un en yeni katlanabilir telefonlarına da ekledi.

Samsung Galaxy S24 Ultra incelememizin tamamını okuyun. 

En iyi Google kameralı telefon

3. Google Pixel 8 Pro

Apple ve Samsung ile kafa kafaya mücadele

ÖZELLİKLER

 • Ekran: 6,7 inç OLED (2992 x 1334; 1-120Hz)
 • CPU: Tensör G3
 • Bellek: 12GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 128GB, 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 50MP (f/1,68) ana, 48MP (f/1,95) ultra geniş, 48MP (f/2,8) telefoto ve 5x optik yakınlaştırma
 • Ön kamera: 10,5 MP (f/2,2) Ağırlık: 212 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 10:03

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ İnanılmaz kamera özellikleri
+ Benzersiz yapay zeka destekli deneyimler
+ Çok daha parlak ekran

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Zayıf Tensor G3 grafik işleme
– Pil ömrü hala yetersiz

iPhone 15 Pro Max’in hemen ardından Google’ın en yeni amiral gemisi Pixel 8 Pro geliyor. Bu telefon, önceki modele göre pek çok önemli açıdan gelişme gösterirken, aynı zamanda benzersiz deneyimlere güç veren yapay zekayla bize geleceğe dair bir fikir veriyor. Pixel 8 Pro da benzer üçlü kamera düzenlemesini koruyor ancak Tensor G3, Best Take, Magic Editor ve Audio Magic Eraser gibi harika yeni özelliklere güç veriyor. Pixel 8 Pro’ya özel Video Boost özelliği de artık yayında.

Fotoğraf çekmeye gelince, bu yılki model, seride ilk kez Pro Kontrolleri ekleyerek kullanıcılara genellikle özel aynasız kameralarda bulunan daha fazla kontrol sağlıyor. Bu, ISO, enstantane hızı, renk sıcaklığı ve odak gibi ortak parametrelerin ayarlanması anlamına gelir.

Bu yeterli değilse Pixel 8 Pro’nun büyüsü, Google AI destekli çeşitli özellikleriyle tam ekranda görülüyor. En önemlisi, telefon görüşmelerini tararken Google Asistan’ın her zamankinden daha insani ses çıkarmasını seviyoruz. Sadece bu değil, aynı zamanda Google Asistan’ın bu telefon çağrılarına cevap veremediğimiz durumlarda sağlayabileceği bağlamsal yanıtlar da var.

En iyi düşük maliyetli kameralı telefon

4. Google Pixel 8a

500 doların altındaki en iyi kameralı telefon

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,1 inç OLED (2400×1080)
 • CPU: Tensör G3
 • RAM: 8GB **Depolama / Genişletilebilir:** 128GB, 256GB / Hayır
 • Arka kameralar: 64MP (f/1,89) ana; 13 MP (f/2,2)
 • Ön kamera: 13 MP (f/2,2) Ağırlık: 193 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 11:21

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ 7 yıllık yazılım ve güvenlik güncellemeleri
+ Yararlı yapay zeka özellikleri
+ Hala en iyi performansı gösteren bir kamera

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Pixel 7a kameralardan birkaç değişiklik
– Yavaş şarj hızı

Google Pixel 8a, Google’ın uygun fiyatlı telefonu olarak yerini aldığı Pixel 7a’ya göre büyük bir ilerleme değil. Yeni model, selefiyle aynı 64 MP ana kamerayı kullanıyor ve fotoğraf işleme yetenekleri de aynı yüksek seviyede. Pixel 7a sahiplerinin yükseltme yapmak için pek bir nedenleri olmasa da, düşük maliyetli bir kameralı telefon arayan yeni gelenler, Pixel 8a’nın ürettiği yüksek kaliteli çıktıyı takdir edeceklerdir.

Pixel 8a’ya güç veren yeni Tensor G3 yonga seti, Pixel 8 amiral gemilerinde halihazırda mevcut olan çok etkileyici bazı fotoğraf düzenleme araçlarına da olanak tanıyor. Fotoğraflarınızın konularını yeniden konumlandırmak ve yeniden boyutlandırmak için Magic Editor’ı kullanabilirsiniz; Best Take ise grup fotoğrafı çekerken kimsenin gözünü kırpmamasını sağlamak için yüzleri değiştirebilir. 

Hepsinden iyisi, Pixel 8a, önceki Pixel telefonlarının uzun süredir zorlandığı bir alan olan gelişmiş pil ömrüne sahip. Pil testimizde ortalama akıllı telefonu 1,5 saat geride bırakan Pixel 8a’yı uzun bir fotoğraf çekimine çıkardığınızda güç kaybı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

En iyi iPhone değeri

5. iPhone 15

En iyi iPhone kamera değeri

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,1 inç OLED (2556 x 1179)
 • CPU: A16 Biyonik
 • Bellek: 6GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 128GB, 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 2x yakınlaştırmalı 48MP (f/1,6) ana, 12MP (f/2,4) ultra geniş
 • Ön kamera: 12 MP (f/1,9) Ağırlık: 170 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 11:05

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Mükemmel ana kamera performansı
+ Boyutuna göre olağanüstü pil ömrü
+ Daha parlak Süper Retina XDR ekran

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Pil şarj hızında değişiklik yok
– 60Hz yenileme hızı

iPhone 15, Apple’ın iPhone 14 Pro serisinde tanıttığı 48MP ana kamerayı devralarak büyük bir adım atıyor. Ancak bu ana kamera, daha ayrıntılı çekimler yapmaktan daha fazlasını yapıyor. Varsayılan ayarları kullanırsanız ayrıntıyı ışık ve renkle dengeleyen 24 MP’lik bir görüntü elde edersiniz. Ana kamera ayrıca, özel bir telefoto lens eksikliğine geçici bir çözüm olarak, görüntüye herhangi bir gürültü veya bulanıklık sızmadan 2 kat yakınlaştırma yapmanıza da olanak tanır.

iPhone 15 Pro Max’te bulunan aynı yazılım iyileştirmeleri burada da sergileniyor, böylece daha iyi Akıllı HDR, portre modu ve Gece görüşü özelliklerine sahip oluyorsunuz. Hepsinden iyisi, iPhone 15’in başlangıç ​​fiyatı iPhone 15 Pro Max’ten 799 $ — 400 $ daha ucuzdur, böylece daha ucuza birinci sınıf kamera özelliklerine sahip olursunuz.

En gelişmiş kameralı telefon

6. OnePlus 12

En gelişmiş kameralı telefon

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,82 inç AMOLED (3168 x 1440)
 • CPU: Snapdragon 8 Gen 3
 • RAM: 12 GB, 16 GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 50MP ana (f/1,6), 48MP ultra geniş (f/2,2), 64MP 3x telefoto (f/2,6)
 • Ön kamera: 32MP (f/2,4) Ağırlık: 221 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): Test devam ediyor

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Daha keskin 3x periskop kamera
+ Duyarlı performans
+ Parlak, yüksek kontrastlı ekran

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Az pozlanmış düşük ışıklı fotoğraflar
– Pixel 8 ve Galaxy S24 kameralı telefonların AI özellikleri eksik

Artık kameraların OnePlus amiral gemileri için zayıf bir alan olduğunu iddia edemezsiniz, özellikle de OnePlus 12’nin en iyi Samsung ve Apple kameralı telefonların yakaladığı her şeye karşı iyi bir şekilde durabilecek görüntüler yakalamasından sonra. Kredi, OnePlus’ın bu yılki telefonuna dahil ettiği dördüncü nesil Hasselblad kameraya, optiklerine ince ayar yapmak için bir kez daha lens uzmanıyla birlikte çalıştıktan sonra gidiyor.

Bu yılki en büyük değişiklik, OnePlus 12’de yalnızca 64MP sensöre sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda optik yakınlaştırma yeteneklerini 3x’e kadar genişleten telefoto lenste gerçekleşti. Sonuç olarak, diğer üst düzey kameralı telefonlarla karşılaştırıldığında daha avantajlı, daha keskin, daha ayrıntılı yakınlaştırmalı çekimler elde edilir.

OnePlus 12, zaman zaman düşük ışıklı görüntülerde pozlama sorunu yaşıyor ve lansman sırasında, en yeni Samsung ve Google amiral gemilerinde bulabileceğiniz bazı yapay zeka destekli düzenleme araçlarından yoksun. Ancak Galaxy S24 ile birlikte telefoto lensle donatılmış amiral gemisi telefon söz konusu olduğunda bu, daha ucuz seçeneklerden biri.

OnePlus 12 incelememizin tamamını okuyun.

En iyi değere sahip Samsung kameralı telefon

7. Samsung Galaxy S24

En iyi Samsung kameralı telefon değeri

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,2 inç Dinamik AMOLED (2340 x 1080)
 • CPU: Snapdragon 8 Gen 3
 • Bellek: 8GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 128GB, 256GB / Hayır
 • Arka kameralar: 50MP ana (f/1,8), 12MP ultra geniş (f/2,2), 10MP 3x telefoto (f/2,4)
 • Ön kamera: 12 MP (f/2,2) Ağırlık: 167 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 13:28 (uyarlanabilir)

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Akıllı Galaxy AI özellikleri
+ Parlak, renkli fotoğraflar
+ Galaxy S23’ten daha iyi pil ömrü

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Büyük kamera değişikliği yok
– Snapdragon yonga seti yalnızca Kuzey Amerika modellerinde mevcuttur

Galaxy S24 Ultra’nın kameraları ne kadar etkileyici olsa da bu, 1.299 dolardan oldukça pahalı bir telefon. Galaxy S24, 500 $ daha ucuza yüksek kaliteli fotoğraflar ve Ultra’da bulunan Galaxy AI fotoğraf düzenleme özelliklerinin aynısını sunuyor. Ana kamera için 200 MP’lik bir sensör alamayabilirsiniz, ancak S24’ün 50 MP’lik kamerası ayrıntılı, renkli fotoğraflar çekme konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptir. Galaxy S24, 800 doların altında telefoto lens sunan birkaç telefondan biri.

Gerçeği söylemek gerekirse Samsung, Galaxy S23’ün kamera donanımında pek bir değişiklik yapmadı ancak Galaxy S24, diğer yeni Samsung amiral gemilerinde bulunan tüm Galaxy AI’yi destekliyor. Buna, S24’ün resimlerinizi iyileştirmek için olası düzenlemeleri önereceği düzenleme önerileri de dahildir. Üretken bir düzenleme aracı, nesneleri yeniden boyutlandırmanıza, taşımanıza veya tamamen silmenize olanak tanır.

Daha ucuza en iyi Apple kameralı telefon

8. iPhone 15 Pro

Daha ucuza profesyonel kameralar

ÖZELLİKLER

 • Ekran boyutu: 6,1 inç OLED (2556 x 1179)
 • CPU: A17 Pro
 • Bellek: 8GB
 • Depolama / Genişletilebilir: 128GB, 256GB, 512GB, 1TB / Hayır
 • Arka kameralar: 2x optik yakınlaştırmalı 48 MP (f/1,78) ana, 12 MP (f/2,2) ultra geniş, 3x optik yakınlaştırmalı 12 MP (f/2,8) telefoto
 • Ön kamera: 12 MP (f/1,9) Ağırlık: 187 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 10:53

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Mükemmel kameralar
+ Süper hızlı A17 Pro yonga seti
+ iPhone 15 Pro Max’ten 200 $ daha ucuz

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– iPhone 15 Pro Max’te daha uzun yakınlaştırma yok – Daha önce olduğu gibi aynı şarj hızları

iPhone 15 Pro’yu tercih ettiğinizde, iPhone 15 Pro Max’in yeniden tasarlanan telefoto lensinin sunduğu daha uzun 5x yakınlaştırmayı elde edemezsiniz. Ancak bu telefona yalnızca 999 dolar (Pro Max’ten 200 dolar daha az) harcayacaksınız ve iPhone 15 Pro’daki 3x optik yakınlaştırma hafife alınacak bir şey değil.

Portre moduna girmek zorunda kalmadan portre çekimleri yapabilme yeteneğinden, daha keskin görünen gece fotoğrafları üreten Fotonik Motor desteğine kadar iPhone 15 Pro Max ile ilgili diğer tüm özellikler burada. Kompakt Pro modelinde pil ömrü de daha iyi olduğundan, bu telefonla fotoğraf ve video çekmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Videolardan bahsetmişken, Sinematik mod 3 kata kadar yakınlaştırma desteği sağlıyor ve testlerimizde akıcı, renkli görüntüler yakalayabildik. Paranın bir önemi yoksa, elbette iPhone 15 Pro Max’i tercih edin, ancak iPhone 15 Pro, başlı başına mükemmel bir kameralı telefondur.

En iyi katlanabilir kameralı telefon

9.Samsung Galaxy Z Fold 5

En iyi katlanabilir kameralı telefon

ÖZELLİKLER

 • Ekran: 7,6 inç AMOLED (2176 x 1812; 120Hz), iç; 6,2 inç AMOLED (2316 x 904; 120Hz), dış
 • CPU: Galaxy için Snapdragon 8 Gen 2
 • Bellek: 12GB
 • Depolama: 256GB, 512GB, 1TB
 • Arka kameralar: 50MP (f/1,8), 12MP ultra geniş (f/2,2), 10MP telefoto (f/2,4), 3x optik yakınlaştırmalı
 • Ön kamera: 10MP (f/2,2), dış; 4MP (f/1,8), ekran altı
  Ağırlık: 252 gr
 • Pil ömrü (Saat:Dakika): 11:15 (Uyarlanabilir) / 11:25 (60Hz)

SATIN ALMA
NEDENLERİ

+ Güçlü kameralar
+ Geliştirilmiş çoklu görev
+ Binge yeniden tasarımı yeni telefonun kullanımını kolaylaştırıyor

KAÇINILMASI
GEREKEN
NEDENLER

– Ön ekran hala dar
– Hayal kırıklığı yaratan ekran altı kamera

Katlanabilir bir cihazda en iyi kamerayı bulmak, Samsung Galaxy Z Fold 5 ile Google Pixel Fold arasındaki karşılaştırmaya indirgeniyor. İki telefon mobil fotoğrafçılık için eşit şekilde eşleşiyor; Galaxy Z Fold 5 ve Google Pixel Fold karşılaştırmamızda Google’ın telefonunun yakınlaştırma ve düşük ışık durumlarını daha iyi idare ettiğini düşündük. Ancak Galaxy Z Fold 5 daha parlak ve canlı görüntülerle günü kazandı.

Samsung, Galaxy Z Fold 4 ile karşılaştırıldığında Galaxy Z Fold 5’teki kameralarda herhangi bir donanım değişikliği yapmadığı için Galaxy yonga seti ve fotoğraf işleme güçleri için Snapdragon 8 Gen 2’yi takdir edin. Hala 12 MP ultra geniş kamera ve 50 MP ana kameraya sahip oluyorsunuz. 10MP telefoto lensler. Benzersiz katlanır tasarım, bu arka kameraları otoportreler için de kullanmanıza olanak tanır; hayal kırıklığı yaratan 4MP ekran altı kamera yerine bunu tavsiye ederiz.

Snapdragon 8 Gen 2 silikonu, Galaxy Z Fold 5’in katlanabilir cihazlar arasında en iyi pil ömrüne sahip olmasına da yardımcı oluyor, böylece mükemmel çekim ortaya çıktığında pilin bitmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Yakın zamanda yapılan bir yazılım güncellemesi, Galaxy S24 sürümüyle sunulan Galaxy AI özelliklerinin aynısını Samsung’un en iyi katlanabilir cihazına da getiriyor.

En iyi kameralı telefon nasıl seçilir?

Kamera kalitesinin akıllı telefon satın alma kararınıza büyük ölçüde etki etmesi durumunda dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Başlamanın iyi bir yolu, kendinize ne tür fotoğraflar çekerken gördüğünüzü sormaktır. Tüm çok lensli kameralar eşit yaratılmamıştır; bazılarında çarpıcı manzaralar için ultra geniş lensler bulunur, bazılarında yakınlaştırılmış sığ alan derinliğinde portreler için telefoto bulunur ve bazılarında hala her ikisi de bulunur. Samsung ve Huawei gibi en yeni amiral gemileri, DSLR’lerin gücüne rakip olacak şekilde 10 kata kadar kayıpsız yakınlaştırma yapabilen periskop tarzı lenslere bile sahip.

Dikkate alınması gereken başka bir şey: Megapiksel, diyafram açıklığı kadar önemli değildir. Daha geniş diyafram açıklığına sahip kameralar (daha düşük ƒ-stop sayıları daha geniş lensler anlamına gelir) daha fazla ışığın içeri girmesine izin verir, bu da karanlıkta daha iyi çekimler yapılmasına büyük ölçüde yardımcı olur. En yeni cihazlarda bulunan yüksek megapiksel sensörler güzeldir ancak piksel sayısının doğrudan daha iyi görünen fotoğraflara dönüştüğü yaygın bir yanılgıdır. 

Bokeh arka planlarına izin veren bir portre moduna mı ihtiyacınız var? Burası fotoğrafın konusunun net bir şekilde odaklandığı, sanatsal bir bulanıklığın ise sahnenin geri kalanını kapladığı yerdir. Her ne kadar çok kameralı telefonlara özel bir özellik olarak başlamış olsa da, tek lensli iPhone SE 2022 gibi daha ucuz telefonlar bile artık bokeh efektli portreler çekebiliyor. Bazı cihazlar, çekim yapmadan önce ve sonra bulanıklığın gücünü ayarlamanıza bile olanak tanır.

Ön kamera özellikleri de önemlidir. Her zamankinden daha fazla selfie çektiğimiz bir dünyada, telefonun ön kamerasını gözden kaçırmamalısınız. iPhone 14 ve Pixel 7’dekiler gibi birçok ön kamera aslında arka kameraların sağladığı portre modu efektlerinin aynısını gerçekleştirebiliyor. Bazı telefonlarda iki ön kamera bulunur; ikinci mercek daha fazla arka plan ayrıntısını çeker, ancak bu özelliğin son zamanlarda modası geçmiştir.

Son olarak videoyu unutmayın. Kameralarınız durağan görüntülerden daha fazlasını çeker. Kameranın kare hızıyla birlikte hangi çözünürlükte video çektiğini düşünün. Ancak akıllıca bir söz: Çözünürlüğü artırmanın kliplerin akıllı telefonunuzun dahili deposunda çok daha fazla yer kaplamasına neden olacağına dikkat edin.

Kameralı telefonları nasıl test ediyoruz?

En iyi kameralı telefonları değerlendirirken, karşılaştırılabilir fiyat ve özelliklere sahip telefonları seçip bunları çeşitli karşılaştırmalardan geçiririz. Manzaralar, iç ve dış mekan çekimleri, portreler ve gündüz ve gece selfieleri gibi yaygın çekim durumlarını seçiyoruz. Ayrıca, eğer telefonda bu özellikler mevcutsa, ultra geniş açılı ve telefoto lensler de dahil olmak üzere her bir kamera lensini de test ediyoruz. 

Her telefonun arka lenslerini test etmenin yanı sıra, hem standart hem de portre modunda selfieler çekerek ön kamerayı da test ediyoruz. Daha sonra sonuçları benzer kameralı telefonlarla karşılaştırıyoruz.

Karşılaştırmalarımızda kullanılan fotoğraflar her kameranın varsayılan ayarlarıyla çekilmiştir. Bir telefon manuel kontroller sunsa bile bunları test etmiyoruz çünkü tipik bir akıllı telefon kullanıcısının bir cihazdaki kamera uygulamasını kullanırken yaşayacağı deneyimi kopyalamak istiyoruz.

Akıllı telefon incelemelerimizin her birinde, bir sonuca varmadan önce çift lensler ve bunların etkinleştirdikleri, Portre Modları ve diğer özel modlar gibi özel özellikleri de hesaba katıyoruz.

Kamera testi, en iyi kameralı telefonları seçmek için en uygun değerlendirmedir ancak akıllı telefon incelemelerimiz performans testi, pil testi ve ekran testi gibi diğer testleri de içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.