Haberler

Canon, Kameranızın Deklanşöre Dokunsal Geri Bildirim Eklemek İstiyor

Canon, kameralarda yeni şeyler denemeye yabancı değil ve en son konsepti, kameradan sesler yerine sessiz geri bildirim sağlamak için deklanşör düğmesinin arkasına dokunsal bir motor yerleştiriyor.

Fotoğrafçılar genellikle kameralardan gelen oldukça fazla geri bildirime yanıt verirler, ancak DSLR çağında ve hatta aynasız zamanlarda, bip sesleri ve hareket eden fiziksel parçaların sesleri, fotoğrafçılara bir kameranın ne yaptığını hemen anlamalarını sağlayan önemli bilgiler sağlamıştır.

“Kullanıcı, kameranın fotoğraf çekme işlemini gerçekleştirdiğini sesten anlayabilir. Ancak son yıllarda sporcuların fotoğrafını çekerken, çekilen kameranın sesi dikkatlerini dağıtarak konsantrasyonlarını bozuyor ve bir sorun haline geliyor” diye açıklıyor Canon.

Canon, Kameranızın Deklanşöre Dokunsal Geri Bildirim Eklemek İstiyor

Bu sorun özellikle golf gibi sporlarda veya cumhurbaşkanları veya devlet başkanları tarafından yapılan ve panjurların yüksek sesle tıklanmasının televizyon yayınlarından bile duyulabildiği konuşmalar sırasında mevcuttur. Aynasız teknolojiyle bu sorunu ilk ele alan Sony oldu.

“Bu soruna karşı önlem olarak aynasız kameralar yaygınlaştı ve aynanın sürüş sesi ortadan kalktı. Bu nedenle aynasız kameralar arasında deklanşör sesini azaltarak sessiz bir yerde çekim yaparken bile kameranın çekim sesini önemli ölçüde bastıran sessiz deklanşör kamerası var” diye devam ediyor Canon.

Ancak şimdi sessiz panjurlar çağında ve bir fotoğrafçının yakaladığı şeyi kesintiye uğratmama arzusunda, bu sesli geri bildirimin tamamen olmadığı zamanlar oluyor.

Canon’un bu sorunu çözmek için bir fikri var. Canon Watch tarafından tespit edilen bir patent başvurusunda , Japon kamera şirketi, bir fotoğrafçının şu anda ses yoluyla elde ettiğinden daha fazla veya daha fazla bilgi söyleyebilecek bir kameranın deklanşör düğmesine dokunsal bir motor eklemeyi teklif ediyor.

Canon Kameranizin Deklansore Dokunsal Geri Bildirim Eklemek Istiyor 002

Canon, tercüme edilmiş patent başvurusunda, “Sessiz deklanşör kamerası neredeyse sessiz olduğundan, kullanıcı fotoğraf çekmek için serbest bırakma düğmesini çalıştırdığında, görüntünün güvenilir bir şekilde kaydedilip kaydedilmediğini belirlemek zordur” diye açıklıyor.

“Bu sorunu çözmek için, kamera çekim sesini bastırırken yalnızca kullanıcının çekim işlemini algılayabilmesi için serbest bırakma düğmesinin titretildiği bir yapılandırma açıklandı.”

Canon Kameranizin Deklansore Dokunsal Geri Bildirim Eklemek Istiyor 003

Canon’un bir fotoğraf makinesine giren ya da girmeyen yüzlerce fikrin patentini aldığı biliniyor. Ancak EOS R’de tanıtılan başarısız dokunmatik çubuğun piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, dokunsal deklanşör gibi gerçekten iyi bir fikir muhtemelen sadece bir dosya dolabında kalmayacak ve bir noktada piyasaya hazır bir üründe denenecektir. . Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi uzun yıllar alabilir.


Resim kredileri: Canon patenti ile diyagramlar, Başlık Adil Ansari.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.