Çağrılar (Arşiv)

Open Space 2019 programı açıklandı

Open Space, 2019’da gerçekleştireceği sergiler, müdahaleler, metin yazarlığı çalışmaları ve uluslararası misafir küratör programından oluşan bir yıllık programını açıkladı.

Gezgin bir sanat kurumu olan Open Space, gelişmekte olan uluslararası yaratıcı pratikleri, beklenmedik mekanlarda gerçekleştirdiği projelerden oluşan yıllık programıyla destekler. Kurumun son dört yılda yaptığı çalışmalara ek olarak tasarladığı ve yeni tanıtılan 2019 programı, tekrarlanan dört projeden oluşacak: ​Forum,​ performanslar, gösterimler, sanatçı moderatörlüğünde gerçekleşecek konuşmalar ve atölye çalışmalarını içeren üç günlük bir program; ​Writing Space (Yazma Alanı)​, metin yazarlığı çalışmaları; yeni mezun küratöre İstanbul’da 8 hafta geçirme fırsatı sunan ​Open Space Residency (Open Space Misafir Küratör Programı)​; ve çağdaş sanat pratiğinde malzeme olarak yiyecekleri araştıran ​Edible Goods (Yenilebilir Eserler)​ sergi serisi.

‘Space without Spaces’ (Mekansız Mekanlar) başlıklı 2019 programı, belirsiz bir siyasi ortamda sınırların belirginleşmesi gibi küresel meselelerden, kamu ve sanat mekanlarının özelleştirilmesindeki artış dahil olmak üzere, toplum üzerindeki ulusal baskılara kadar çeşitli güncel sorunlara dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.Üç gün boyunca sürecek olan ​Forum​, Bloomsbury, Londra’da beklenmedik üç kamusal alanda bir dizi performans, gösterim ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak: Mary Ward House (28 Mart), UCL Gustave Tuck Lecture Theatre (29 Mart) ve Pushkin House (30 Mart). Yakın zamanda, 1:54 Contemporary African Art Fair için sanatçı projelerinin küratörlüğünü yapan bağımsız küratör Katherine Finerty’nin küratörlüğünde bu alışılmadık mekanlarda gerçekleşecek etkinlikte, katılımcı sanatçılar misafirperverlik, hiyerarşi, ritüel ve aidiyet konuları üzerine çalışacaklar.

Tender Touches (Duyarlı Dokunuşlar) |17 Mayıs – 30 Haziran 2019 | Ön izleme: 16 Mayıs 2019, Perşembe | AMP Gallery, Peckham

Tender Touches,​ Open Space’in ​Edible Goods (Yenilebilir Eserler) sergi serisinin ilk edisyonudur. Tender Touches,​ galeri, stüdyo ve iç mekanlar arasındaki çizgileri bulanıklaştırarak, ‘sanat kafesi’ (Art Cafe) formatında olacak. Sergi, mekanı sohbet etmek için bir katalizör olarak kullanarak, geleneksel bir yemek mekanının sınırlarını zorlarken, insanları yiyecekler aracılığıyla bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Writing Space (Yazma Alanı) ​| 2019 boyunca

Writing Space​, 2019 programı teması üzerine birlikte bir metin yazmak üzere farklı disiplinlerde üretim yapan dört misafir yazarı davet ediyor. Program kapsamında bu yıl yazılacak metinlerin dört teması olacak: ​Mimari Alan ​- mimaride pozitif ve negatif alan arasındaki ikilik; ​Dijital Alan – internet aracılığıyla sanal yaşam alanının keşfi; ​Performans Alanı – kamusal buluşmalar için toplumsal rollerin ve mekanların incelenmesi; ve ​Siyasi Alan – sınırlara tepki olarak beden politikası, devlet olma hali ve devletsizlik kavramı, kırılgan ve başarısız devletler.

Open Space Residency (Open Space Misafir Küratör Programı) |​ Eylül – Kasım 2019

Open Space, 2019 programının bir parçası olarak yeni bir misafir küratör programı başlattı. Her yıl, yeni mezun bir küratöre Huma Kabakcı Koleksiyonu’nun da dahil olduğu, İstanbul’da bulunan sanat kurumlarıyla 8 hafta boyunca yeni bir proje üretmek üzere çalışma fırsatı sunacak olan bu programın sonunda ortaya çıkacak iş, İstanbul ve Londra’da sonbahar aylarında sergilenecek. Küratörler, açık bir çağrı sonrasında uluslararası bir jüri tarafından seçilecek ve 2019 Haziran ayı ortalarında ilan edilecek. Başvurular için son gün: 30 Nisan 2019.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.