Ulusal Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

UYAK2018 Fotoğraf Yarışması

UYAK2018 Fotoğraf Yarışması ve Katılım Şartnamesi

UYAK2018-4.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi kapsamında, tünelcilik ve madencilik sektörlerinde çalışanlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, yeraltı kazılarına, yapılarına bir de bu sektörde emek harcayanların gözünden bakmak amacıyla UYAK2018 Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

Tünel ve yeraltı maden hazırlık kazıları işlerinde çalışan veya daha önce bu alanlarda çalışanların gönderdiği fotoğraflardan seçilecek olan fotoğraflar 13-14 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan UYAK2018 Sempozyumu ve Sergisi süresince de sergilenecektir. Yarışmaya tünelcilik ve maden yeraltı hazırlık kazıları faaliyetleri kapsamında çekilen her türlü fotoğrafla katılmak serbesttir. Metro tünelleri, karayolu tünelleri, baraj/enerji tünelleri, ulaşım tünelleri ve yeraltı maden hazırlık galerileri, maden kuyuları gibi yeraltı kazılarının değişik alanlarından çekilen fotoğraflar değerlendirmeye alınacaktır.

Yarışma Konusu: Yeraltı kazıları, yeraltı yapıları, tünel kazıları, tünelcilik yapıları ve maden hazırlık kazıları

Yarışma Ödülü: Dereceye giren ilk 3 fotoğraf sahibine UYAK2018 Sempozyum delegeliği paketi ve katılım plaketi hediye edilecektir.

Fotoğraf Seçici Kurulu: Mehmet MAKAR (Maden Mühendisi), İsmail GÜNDOĞDU (İnşaat Mühendisi), Fevzi AKSU (Maden Mühendisi), Utku GÜMÜŞ (Jeoloji Mühendisi)

Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos 2018

 

a) Serginin Amacı:

UYAK2018-4.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu kapsamında, tünelcilik ve madencilik sektöründe çalışanlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, yeraltı kazılarına bir de bu sektörde emek harcayanların gözünden bakmak amacıyla UYAK2018 Fotoğraf Yarışması düzenlenmektedir.

b) Sergi Katılım Koşulları:

 • Sergiye/yarışmaya sadece tünel ve maden hazırlık galerileri gibi yeraltı kazıları, yapıları kapsamında çekilen fotoğraflar kabul edilecektir. Söz konusu şartlar dışında gönderilen fotoğraflar değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Sergiye/yarışmaya en çok 5 adet fotoğrafla başvurulacaktır.
 • Fotoğraflar yüksek çözünürlüklü, kısa kenar en az 3000 piksel olacak şekilde gönderilecektir. Bu özellikleri taşıyan ve cep telefonları ile çekilen fotoğraflar gönderilebilir.
 • Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılacak, görüntünün ana yapısı değiştirilmeyecek. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmayacak, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmayacak.
 • Fotoğraf üzerinde katılımcıya ait isim, imza, tarih, logo v.b işaretler yer almayacak.
 • Katılımcı sergiye gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu şartlar dışında hareket ettiği anlaşılan fotoğraflar değerlendirilmeyecek. Daha sonradan ortaya çıkabilecek yasal durumlardan katılımcı sorumlu olacaktır.
 • Fotoğraf tekniği serbesttir.
 • Fotoğraflar TMMOB Maden Mühendisleri Odası ve Tünelcilik Derneği tarafından istenilen şekilde ve yerde ücretsiz olarak kullanılabilecektir.
 • Seçici Kurul üyeleri yarışmaya katılamaz.
 • Gönderilen fotoğrafların daha önce başka bir yarışmaya katılmamış/sergilenmemiş olması gerekmektedir.

c) Kimlik Bilgileri: 

Katılımcılar ekteki UYAK2018 Fotoğraf Yarışması Katılım Formu’nu eksiksiz şekilde doldurarak ”Kişisel Beyan” da bulunacak. Katılım formunda her fotoğrafın numarası, çekildiği yer ve tarih bilgisi ile varsa fotoğrafın adı yer alacak.

 

d) Fotoğrafların Gönderilmesi:

Fotoğraflar katılım formu ile birlikte [email protected] adresine e-posta ile iletilecektir.

 

e) Sergi Takvimi:

Duyuru ve ilan                          : 1 Haziran 2018

Son Katılma Tarihi                    : 31 Ağustos 2018

Seçili Kurul Değerlendirmesi : 4 Eylül 2018

Sonuçların Açıklanması          : 5 Eylül 2018

Sergi Açılışı                               : 13 Eylül 2018

Sergi Süresi                              : 13-14 Eylül 2018

Seri Yeri                                     : UYAK2018 Sempozyum ve Sergi Salonu, Hilton Istanbul Bosphorus

 

f) Seçici Kurul:          

 • Mehmet MAKAR, Maden Mühendisi
 • İsmail GÜNDOĞDU, İnşaat Mühendisi
 • Fevzi AKSU, Maden Mühendisi
 • Utku GÜMÜŞ, Jeoloji Mühendisi

 

Değerlendirme ve Fotoğraf Seçimi

Seçici Kurul’un yarışmaya katılan fotoğraflar arasından, temaya uygunluğu açısından değerlendirmeye alacağı fotoğraflar sergi ve ödül için seçilecektir.

 

Telif:

Seçilen fotoğraflar 13-14 Eylül 2018 tarihlerinde bastırılarak sergide kullanılacaktır. Gönderilen fotoğraflardan oluşan sergi Maden Mühendisleri Odası ve Tünelcilik Derneği’nin seçeceği yer ve zamanda herhangi bir gelir/ticari amaç taşımadan ücretsiz olarak açılabilecektir. Sergi için seçilecek olan fotoğraflar bu kurumlar tarafından istenilen yer ve zamanda kullanılabilecektir. Seçilen fotoğrafların haricinde kalan tüm kayıtlar dijital ortamdan ve depolama alnından silinecektir.

 

Ödüller:

Dereceye giren  ilk 3 fotoğraf sahibine UYAK2018 Delege Paketi ve Katılım  Plaketi hediye olarak verilecektir.

 

Fotoğrafların İadesi:

Seçilen fotoğrafların haricinde kalan tüm kayıtlar dijital ortamdan ve depolama alanından silinecek.

Sergi Sekreterliği ve Başvuru:

E-posta           : [email protected]
Web                : www.uyak.org.tr
Telefon           : :+90 212 3567410
Adres              :TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Büyükdere Cad. Çınar Apt.  No:95  Kat:8  Daire:31 Mecidiyeköy İstanbul
Tel:+90 212 3567410 | Faks: +90 212 3567412

 

UYAK2018 Fotoğraf Yarışması Katılım Formu için tıklayınız.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.