Uluslararası Fotoğraf Yarışmaları (Arşiv)

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 14. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 14. Uluslararası Fotoğraf Yarışması son katılım tarihi 6 Aralık 2021’dir. Fotoğraf yarışmasına katılım ücretsizdir.

YARIŞMA KATEGORİ / BÖLÜMLERİ

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 14. Uluslararası Fotoğraf Yarışması 2020 Sayısal (Dijital) kategoride toplam 2 bölümden oluşmaktadır:


a. DÜNYA İNANÇLARI – (Renkli veya Siyah-Beyaz)- (Sayısal)

İnsan, tarih boyunca sığınacak bir güce inanmış ve kendini bu inanç altında güvende hissetmiştir. Asırlar boyunca, ateş, su, güneş, dağlar, totemler insanoğluna manevi güç vermiştir. Günümüzde de toplumlar, farklı inanışlar altında kendilerine sığınacak bir güç aramaktadırlar. Güzeli değil, güzelliği görmemizi tavsiye eden; güzelliğin de gönül yoluyla, aşk ve iman yoluyla idrak edilebileceğini belirten Hz. Mevlâna’nın öğretilerine uyarak farklı arayışların ortaya çıkardığı- “bizi bizden alacak güzellikleri” yansıtan görüntüleri bekliyoruz.

2020 yılında da ünlü düşünür Hz. Mevlâna’nın hoşgörüsünden yola çıkarak, tüm dünya inançlarının yaşadığı farklı gelenekleri, bütün detaylarıyla, bu yarışma ile bir çatı altında toplamayı hedefliyoruz. İbadethaneler, tapınaklar, totemler, dinî semboller, motifler, törenler, festivaller, ayinler, dinî müzikler, danslar, gelenekler ve adaklar ile ibadet şekilleri, ibadet edenler, dua edenler, din görevlileri… Dine ait ne varsa… Hangi inanca mensup olursa olsun, insanların ölümden sonraki mekâna ve hayata dair algılamalarını mezarlar ve bilhassa mezar taşları ifade etmektedir. Bu konudaki farklılığın ve zenginliğin yansıtılacağı fotoğraflar “Dünya İnançları” ile bütünleşecektir.

b. İHSAN VAKTİ (Renkli veya Siyah-Beyaz)- (Sayısal)

Covid – 19 nedeniyle sadece ülkemizde değil, tüm dünyada zor günler yaşanıyor. Dünyayı kasıp kavuran bu hastalık nedeniyle yakınımızdaki dostlarımız kadar uzak diyarlarda da bilmediğimiz, tanımadığımız insanlar sıkıntı yaşıyor. Zor günleri hep birlikte beden ve ruh sağlığı içinde atlatabilmemiz için bugün yardımlaşmanın ve paylaşmanın tam zamanıdır.

Yardımlaşmanın özünde olan samimiyet ve karşılıksız iyilik hissidir. Tüm dinler yardımlaşmayı ve paylaşmayı Allah görüyormuş gibi bilerek ve Allah’ı görüyormuş gibi iyi olmak ve iyilik yapmak olarak anlar. Biz de bu kategoride insanlığın gereği olan, insanın insana ve insanlığa yaptığı yardımları yansıtan, “İhsan Vakti”ni anlatan fotoğraflar bekliyoruz.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 14. Uluslararası Fotoğraf Yarışması

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.