Fotoğraf Projeleri

Serbest Salih : Sirkhane Darkroom

Sirkhane Darkroom: Projeyle ismini veren karanlık bir odada, ışıklarıyla, özneleriyle oynarlar ve sonra eğlenceli bir klişe geliştirerek eğlenirler.

Bu çocuklar ve ergenler, Türkiye’nin güneydoğusundaki Mardin bölgesinde yaşamaktadır. Bunlar arasında genç Türkler, aynı zamanda ortak fotoğrafçılık pratiği ile yerel halkla bağlantı kuran Suriyeli mülteciler de var.

“Zorlu ortamlarda yaşayan çocuklara yeni düşünme biçimlerini öğretmenin, yaratıcılığını geliştirmelerine yardımcı olma ve çevrelerinde olanlar hakkında farklı bir perspektif sunarken eğlenmelerine izin vermek için inanılmaz etkili bir yol” Karanlık Oda programının koordinatörü Serbest Salih’i açıklar. İkincisi, ülkesini savaşta bırakmadan ve STK’larla çalıştığı Türkiye’de yaşayacağından önce Suriye’de foto muhabirliği yaptı. Daha yalıtılmış oldukları kasaba veya köylerdeki mültecilerle tanışmak için düzenlenen bir seyahat atölyesi de dahil olmak üzere bölgenin çeşitli yerlerinde eğitimler düzenlemektedir.

Filmin en özel tekniği sürecin özüdür. “Birine işini yapması için fotoğraf öğretmek istiyorsan, sıfırdan başlaman gerektiğini düşünüyorum. Film, bunu mümkün kılıyor çünkü çocuklar tüm süreci öğreniyor (bir iğne deliği kullanmayı [ilk cihazların kara kutu atılım prensibi] kullanmayı, kompozisyon sanatı, fotoğraf çekmeyi, kepek geliştirmeyi) diyor. Başka bir avantaj, film her alındığında daha fazla düşünce gerektirir:

Film ile sadece 36 fotoğraf çekebileceklerini biliyorlar, bu yüzden deklanşöre basmadan önce zamanlarını alıyorlar.

Egzersize, konu seçiminde yardımcı olmak için profesyonel çalışma sunumları eşlik eder. Çocuklar, bazen zor olan günlük hayatın veya arkadaşlarının, kardeşlerinin, annelerinin anlık görüntülerini yakalarlar – ama biraz da babaları, gün boyunca işte. Ebeveynleri biraz isteksiz olabilir. Bununla birlikte, “Çocuklarının sonuçlarını ve yeteneklerini gördükten sonra, onları teşvik etmeye başlarlar ve ailelerinin fotoğrafçıları olurlar. Örneğin babaları, erkek kardeşi veya kız kardeşi bir yere kayıt olmak için bir fotoğrafa ihtiyaç duyuyor, örneğin okulda, fotoğraf atölyesine katılan çocuklara soruyorlar. ”Sonunda gençler kendileri, bu tür bir etkinliğe katılmaktan ve somut bir şey yaratırken arkadaş edinmek için mutlu olduklarını söylüyorlar:

Bir keresinde atölyeye katılan çocuklardan birinin ilk defa fotoğraf kağıdını ortaya çıkardığını hatırlıyorum. Resim göründüğünde gözlerine inanamadı, onun için sihirdi. Fotoğraf çekmeye başladıklarında hayal güçlerine hitap ediyorlar ve sonuçlar harika.

Aşağıdaki fotoğraflardaki tüm başlıklar fotoğrafı çeken kişinin adını ve yaşını gösterir.

Serbest Salih : Sirkhane Darkoom
Şirin, Suriye Kobane, 13 yaşında / Sirkhane Darkroom
Sirkhane Darkroom
Fotoğraf : Menal, Suriye Kobane, 12 yaşında / Sirkhane Darkroom
03 img 20191129 0007
Fotoğraf : Ahmet, Suriye, 14 yaşında / Sirkhane Darkroom
04 img 20191129 0006
Fotoğraf : Bahar, Türkiye Nusaybin, 13 yaşında
05 13hamza copy
Fotoğraf : Hamza, Suriye Şam, 10 yaşında
06 26 copy
Fotoğraf : Muhammed, Mardin, 13 yaşında
07 img 20191024 0067
“Mahallemin gece hayatını keşfetmek istiyorum”, Alin fotoğrafı, 9 yaşında, Türkiye Mardin
08 img 20191022 0021
“Ayna”, Nebi Ali fotoğrafı, Kobane Suriyeli, 18 yaşında
8b 1 20170618 0043
Fotoğraf : Aladdin, Suriye El Darbasiyah, 15 yaşında
09 15yara copy
Fotoğraf : Norma, Suriye, El Darbasiyah, 10 yaşında
10 dyptik v syria
“Kardeşimi saçı taraıyor”, 17 yaşındaki Mahabat, Suriye Qamichli’nin fotoğrafı (solda); “Selfie”, Ringa, Kobane Suriyeli, 8 yaşında (sağda)
11 img 20191023 0008
Fotoğraf : Sultan, Türkiye Nusaybin, 12 yaşında
12 32iman copy
Fotoğraf : Iman, Suriye Qamichli, 16 yaşında
13 27dilava copy
Fotoğraf : Dilava, Suriye Kobane, 12 yaşında
14 img 20190315 0169
Fotoğraf : Reşit, Suriye Kobane, 9 yaşında
16 36 copy
Fotoğraf : Ali, Suriye Halep, 10 yaşında
17 6refik copy
Fotoğraf : Ali, Suriye Halep, 10 yaşında

Sirkhane Sirki Derneği

Sirkhane Darkroom projesi Sirkhane Social Circus School‘un bir parçasıdır. 2012 yılında Türkiye’nin güneydoğusundaki Mardin’de kurulan, adı “Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde aynı anlama geliyor: “ sirk evi ”. Mutluluğu, mutsuz çocukluklarına geri getirmek ve hayatlarını zenginleştirmek amacıyla, sirk, fotoğrafçılık, müzik ve sahne sanatları ile ilgili bağımsız atölye çalışmalarında, Türk, Suriyeli ve Iraklı çocuklarla çeşitli kültürel etkinlikler yürütmektedir. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.