Dedikodular

Canon 50MP EOS RS mi duyuracak?

Bir sonraki aynasız fullframe kamera olarak düşünülmesi Canon için mantıklı bir adım.

Canon EOS R piyasaya sürülmeden önce büyük bir dikkat çekti ve bu durumun artık yalanlanması mümkün değil, çünkü artık resmi. Canon EOS R incelememizin tamamında hem iyi hem de kötü noktaları vurguladık, ancak Canon’un aynasız fullframe formatı için ilk günler olduğunu ve gelebilecek daha çok şeyin olduğuna emin olduk.

Sportif olan Canon EOS RX‘in, şirketin amiral gemisi olan yüksek hızlı sporları ve basın odaklı EOS-1D X II’nin aynasız bir versiyonunun geliştirilmesinden çoktan bahsettik ve başka bir tasarımın olabileceğini düşünüyoruz.

Sony, Nikon ve şimdi Panasonic, fullframe aynasız kamera çözünürlüğünde çift yönlü bir yaklaşım seçtiler, hızlı, 24 megapiksel seviyesinde daha düşük maliyetli modeller  ve profesyonellere yönelik daha pahalı, yüksek çözünürlüklü 40+ megapiksel modeller.

Şimdiye kadar, EOS R ve 30 megapiksellik sensörü bu düşük seviyeyi işret ediyor – Canon da yüksek çözünürlüklü piyasayı hedefliyor mu?


UjRWhHWPvLiFLtaDin8ojU 650 80

Canon halihazırda 50 megapiksellik bir DSLR yaptı – EOS 5DS. Aynasız bir versiyonu olması ne kadar zaman alacak?

DSLR pazarında zaten mevcut. Canon EOS 5DS garip bir şekilde görünmüyor, ancak 50.6 megapiksellik sensörü, bu sihirli 50 megapiksel bariyeri kıran, ince bir çözünürlük avantajı ile tüm geri kalanlar karşısında hava atma haklarına sahip. Peki ya Canon bu sensörü EOS R’nin bir değişkenine koyarsa ve EOS RS olarak adlandırırsa?

yDkGtwKJvuzWu9GzH775AT 650 80
Canon zaten fullframe 50.6 megapiksel sensöre sahip, ancak Dual Pixel CMOS AF ile bir versiyona ihtiyaç duyacaktır.

Yeni bir EOS RS sensörü?

İlke olarak Canon, sensörü EOS 5DS’den bir EOS R gövdesine koyabilirdi. Sensör boyutları, her ikisi de yaklaşık 36 x 24 mm ölçülerinde fullframe CMOS sensörler olduğundan oldukça aynıdır. Ekstra 20 megapikselliklerin performans üzerinde bir etkisi olmasını bekleyebiliriz, ancak Canon hiçbir zaman EOS 5DS’yi DSLR skalasınınki kadar hızlı bir şekilde yapmaya teşebbüs etmedi ve kullanıcıları bu yüksek çözünürlüğe karşı performansı kabul ettiler. Neden bir EOS RS için farklı olmalı? (Bu, bu hipotetik kamera için ismimiz, bu arada, Canon’un değil!)

EOS RS Otonetlik

Ama öncelikle üstesinden gelmeleri gereken bir gelişim engeli var. Herhangi bir EOS R modelinin Dual Pixel CMOS AF sensörüne ihtiyacı vardır ve bu da EOS R için yeterince basitti çünkü en yakın kuzenindeki sensör EOS 5D IV zaten Çift Piksel CMOS AF’ye sahip. Bununla birlikte, 50 megapiksel EOS 5DS sensöründe Dual Pixel CMOS AF yoktur. Bu mümkün olmazdı, ancak Canon’un parçası üzerinde bazı geliştirme çalışmalarını açıkça görecekti.

Bu yeni Çift Piksel CMOS sensörünün geliştirilmesinin avantajı, EOS R’de görüldüğü gibi daha fazla AF noktası, çerçeve boyunca daha geniş kapsama alanı (EOS R’de% 88 yatay,% 100 dikey) ve daha fazla hassasiyet olabilir. Geçerli EOS 5DS DSLR, -2EV seviyesine kadar ışık seviyelerinde odaklanabilir, ancak EOS R, -6EV’ye kadar dört kez daha hassastır.

pXYFPTuvEifqoNksG5qWvm 650 80
Canon EOS 5DS’nin aynasız bir versiyonu, DSLR modelinden çok daha ince olabilir ancak Canon’un EOS R lens adaptörleri ile aynı lensleri kullanabilir.

EOS RS şekli, boyutu ve ağırlığı

Fullframe Sony ve Nikon aynasız fotoğraf makinelerinden, daha yüksek çözünürlüklü bir sensör kullanmanın bir sorun olmadığını gördük. Bu yüzden Canon, 50 megapiksellik bir EOS R’ye bağlıysa, mevcut EOS R’lerle eşleşmemesi için bir neden yok gibi görünüyor. 135.8 x 98.3 x 84.4mm boyutlarında ve sadece 660 g gövdeli ağırlığı, kart ve batarya ile. Eğer öyleyse, bu mevcut EOS 5DS DSLR’den 185g daha hafif yapardı.

Sürekli Çekim

EOS 5DS, hız için değil çözünürlük için yapıldı, Canon’un aynı yaklaşımı 50 megapiksellik bir EOS ile gerçekleştirmesini bekliyoruz. Canon’a, sürekli çekim hızını EOS 5DS’nin 5fps’den 6fps’e kadar çıkarması için cazip gelebilir fakat mevcut EOS R’nin kendisi 8 fps’de ya da AF takibi etkinken sadece 5 fps hızında harika bir şey değildir.

ISO Aralığı

Canon’un 50 megapiksellik sensöründe, 50-12.800 ‘genişletilmiş’ modda artmasına rağmen, yüksek çözünürlüklü bir kamera için bile bugünün standartlarına göre düşük bir ISO 100-6,400 aralığı bulunuyor. Bu, Canon’un rakiplerini yakalamayı, belki de EOS 5DS’deki iki DIGIC 6 işlemcisini en son DIGIC 8 nesline yükseltmeyi, yüksek ISO görüntü işleme ve ISO aralığını genişletme konusunda yardımcı olmasını umuyoruz. 30 megapiksel EOS R normal modda ISO 40,000 ve genişletilmiş modda 102,400’e kadar çıkıyor.

Video

Bu Canon için başka bir teknik engel olabilir. 50 megapiksellik sensörünün Dual Pixel CMOS AF versiyonuna ihtiyaç duymanın yanı sıra, 4K UHD video çekimi yapması gerekiyor. EOS 5DS sadece tam HD kalitesinde çekim yapabiliyor ve Canon’un sadece tam HD ile yeni bir kamera açtığını düşünmüyoruz.

mrjxiRjtmuuPn5pYNMUz3d 650 80
EOS R üzerindeki değişken açılı dokunmatik ekran, EOS 5DS’deki statik ekranda büyük bir iyileştirme olacaktır.

LCD Ekran

Herhangi bir 50 megapiksellik EOS R’nin EOS 5DS’e göre büyük bir avantaj sağlayabileceği bir alan, büyüklüğü, ağırlığı, tasarımı ve görüntüleme sistemidir. Elektronik vizörün takası, bilgi görüntüleme ve pozlama / renk simülasyonu potansiyelinden dolayı birçok fotoğrafçıyı memnun edecektir ve mevcut EOS R’nin arka yüzündeki 2.1 milyon nokta değişken açılı dokunmatik ekran sabit 1.04’ten büyük bir adımdır. EOS 5DS’nin arkasındaki milyon noktalı ekran – bu tek başına EOS 5DS’ye çok cazip bir alternatif oluşturacak.

Hafıza

Nikon’nun yeni aynasız fotoğraf makinelerinde ve EOS R’de tek bir bellek kartı yuvasının kullanımı tartışmalı oldu, ancak Canon’un yakında herhangi bir zamanda karar vermesini beklemiyorduk, bu yüzden 50 megapiksellik bir EOS R’yu başlatmak istiyorsa UHS II uyumluluğu ile tek bir SD / SDHC / SDXC kart yuvası ile gelirdi. UHS II SDXC kartları, 50 megapiksellik dosyaların boyutuna bakılmaksızın, bu hipotetik kameradan beklediğimiz mütevazı video yetenekleri ve sürekli çekim hızlarıyla baş edebilecek kadar hızlıdır.

Ne zaman alabiliriz, neye mal olur?

Bunların hepsi şu anda saf spekülasyon. 50 megapiksellik bir EOS RS’in geldiğini gösteren hiçbir kanıtımız yok, ancak Canon için bir sonraki adım çok mantıklı görünüyor. Bununla birlikte, bazı teknik geliştirme çalışmaları gerektirecekti ve Canon’un bir ürünü daha erken piyasaya sürmeye başlayacağına inanmıyoruz, özellikle de EOS R’nin pazara girmesini engellemek için biraz zaman ayırmak isteyeceklerdir.

Şu anki en iyi tahmimiz, böyle bir kameranın 2019’da daha sonraya kadar gelmeyebileceğidir. Ne zaman gerçekleşirse, mevcut EOS 5DS DSLR’ının fiyatına yakın bir fiyat bekleriz – 2,549 £ / 3,499 £ civarında bir yerde.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.