Fotoğraf Projeleri

Clark Dunbar – Native American Powwows

Clark Dunbar, çeşitli Kızılderili toplantılarına katıldıktan sonra bir dizi muhteşem portre yarattı. Native American Powwows sizlerle.

Clark Dunbar, Amerikan Kızılderililerinin tam kıyafetlerle portrelerini çekerek portföyünü güncellemek istiyordu. Bir toplantıya katıldıktan sonra oradaki insanlara “kesinlikle bağımlısı” olduğunu söyler .

“Gelenek, aile ve kültür anlayışları muhteşem (hikayeler, danslar ve gerçekleşen diğer olaylarla birlikte)” diyor.

“Böylece hızla genişletilmesi gereken bir tutku projesi haline geldi; erken tepki/tepki, bunun gerçekten yapmam gereken bir şey olduğunu gösterdi.”

Powow, kabile üyelerine miraslarını onurlandırırken yemek yeme, dans etme ve şarkı söyleme fırsatı veren bir Kızılderili toplantısıdır.

Dunbar, Montana’da ABD ve Kanada’nın her yerinden düzinelerce kabilenin temsil edildiği toplantılara katıldı.

“Süreç, toplantı organizatörleriyle toplantıya katılma izni almak ve benim küçük mini stüdyomu (gölgelik çadırı) kurmaktır” diye açıklıyor.

“Orada, projeyi ve stili sergilemeye yardımcı olacak birkaç baskıyı sergileyeceğim – bu noktada portre oturumlarını ayarlayacağız – ayrıca oturumlara davet edebileceğim bireyleri bulmak için etrafta dolaşacağım.”

“Telefonumu daha önceki oturumlara ait bir resim galerisiyle birlikte göstermek için taşıyorum. Portreleri çekmeye başladığımızda, daha fazla tartışma, hikayeler, şakalar anlatılıyor, kahkahalar oluyor ve tabii ki onlardan proje için birkaç kişiyi daha işe alma/yönlendirme konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz” diye devam ediyor.

“Oturumların çoğu çocuklar, amcalar, teyzeler vb. ile aile etkinliklerine dönüşüyor ve hepsi de sürece katkıda bulunuyor.”

Dunbar, 24-70 mm Sigma Art lens takılı bir Canon R5‘in yanı sıra reflektörlü bir softbox ışığı kullanıyor.

“Kameradaki arka plan, Photoshop’taki düzenleme sürecini ayırmaya yardımcı olmak için orta gri renktedir” diyor.

“Son arka plan değişimi ve ‘tespit’ Photoshop’ta yapılmadan önce tüm düzenleme ve derecelendirme işlemleri RAW’da yapılıyor.

“Seanstaki tüm ışıklandırma, karakteri öne çıkaracak şekilde tasarlandı; dolayısıyla ışık ve nesneyle ilgili pek çok incelikli yerleştirme kararı verildi.”

Dunbar, projede en çok hoşuna giden şeyin “harika karaktere ve hikayeye” sahip insanlar olduğunu söylüyor.

“Kızılderili topluluğunun görüntülere ve projeye verdiği tepkiden gerçekten gurur duyuyorum” diye ekliyor.

“Bu muhteşem kültürü bu görüntülerde sergileyebilmek pek çok gözü açıyor. Pek çok insan, bu toplulukların geleneklerini ve kültürlerini canlı tutmak ve çocuklarını bu değerler konusunda eğitmek için sahip oldukları güç ve bağlantının farkında değil.

“Akranlarımın, arkadaşlarımın ve sektörün tamamen beklenmedik şekilde verdiği inanılmaz olumlu tepkiler ve tepkiler beni utandırdı.”

Dunbar’ın çalışmalarının daha fazlasını Instagram‘da bulabilirsiniz .


Resim kredisi: Fotoğraflar Clark Dunbar’a ait

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.